ОЛЕНА КУЛЬЧИЦЬКА — ПЕРША ТЕРНОПОЛЯНКА–ЛАУРЕАТ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ

0
737

7 березня 1967 уродженка Бережан при смерті дізналася про нагородження Шевченківською премією. Художниця лишень кліпнула віями і тихо сказала: „Чую!..” Зрозуміла чи ні? Хотілося вірити, що так! Через кілька годин уночі 90–літня жінка померла…

БЕРЕЖАНИ. ОЛЕНА

Олена Львівна Кульчицька — виняткова постать української культури, творча діяльність якої була і залишається визначальною не тільки для її доби, а й для поступу прийдешніх поколінь, прожила довге життя Людини і Митця.
Прийшла вона на білий світ 15 вересня 1877 року в місті Бережанах, у родині відомого галицького правника Лева Теодоровича Кульчицького (1843 — 4 грудня 1909) — радника суду, адвоката, громадського діяча, члена багатьох товариств, та Марії Яківни (?— 29 листопада 1939) з дому Стебельської, нащадків давніх українських родів, що зберегли, окрім родинних гербів, і дух українства.
Рід Кульчицьких походить із села Кульчиців, під Самбором. У Кульчицях мали придомок „Смитанка–Ручка” і належали до славетного роду Сасів.
„Кульчицькі приїхали до Бережан із Заліщицького повіту, мешкали у нас лише два роки, на жаль, не зберігся й приватний будинок у якому вони жили, — каже директор Бережанського краєзнавчого музею Надія Голод. — Та й протягом усього свого свідомого життя художниця ніколи більше не поверталася у свою родинну колиску”.
Слово „Бережани” Кульчицька згадувала лише тоді, коли мусила писати свою біографію. Хоч Олена Львівна вела щоденники, де скрупульозно все занотовувала, але й там Бережани не згадуються.
Сім’я жила скромно, проте завдяки матері, Марії Яківні, навіть знайомі не підозрювали цього. Жінка прекрасно шила, забезпечуючи себе та доньок новим вбранням. „Ми з сестрою були панночками. Хоч би де з’являлися, привертали до себе увагу тим, що любили гарно, елегантно вдягатися. І дотримувалися вказівок виховання, даного батьками”, — запише Олена Львівна.
„У пізнанні природи і в способі спостереження її краси, безперечно, — як згадувала Олена Кульчицька, — багато завдячую своєму батькові який так дуже любив природу й умів учити пізнавати її. Перші захоплення приходять ще у дитинстві, над усе любила я квіти. Було їх довкола багато, а при тому мій батько все приносив нам прегарні китиці квітів”.
Олена була третьою дитиною в сім’ї окружного судді. Мати поводилася з доньками досить суворо, молодшій навіть здавалося, що вона „більше любила сина” Володимира, старшого з–поміж дітей. Зате були дуже дружніми із старшою на чотири роки сестрою Ольгою.
З дитинства Олена любила малювати. На розвиток її мистецького обдарування мали вплив уроки батька, який сам цікавився живописом, мальовнича природа рідного бережанського краю, пам’ятники архітектури, поетика народних пісень, казок, переказів.
Лев Кульчицький був талановитою людиною, з тонким художнім смаком, про що свідчать його чудові фотографії краєвидів, які зберігаються в архіві художниці. Батько змалку заохочував дітей до сприйняття і розуміння краси, прищеплював любов до праці, до свого народу.

ЗАЛІЩИЦЬКЕ УСТЕЧКО. ОЛЬГА

На жаль, достеменних докуменів, які засвідчують період перебування Льва Кульчицького на посаді правника в Устечку (тепер Заліщицького району) не збереглося. Як і не збереглося свідоцтв про народження старших дітей. Саме в Устечку народився первісток Кульчицьких Володимир (1870–го), а через три роки — 30 квітня 1873–го (точна дата публікується в пресі вперше!?) на білий світ з’явилася Ольга. Дані ці взято зі спогадів Олени. Що цікаво, в жодному з довідників не можна дізнатися про повну дату і місце народження однієї з найславетніших жінок теперішнього Заліщицького району — Ольги Кульчицької, адже навпроти її прізвища повсюдно стоїть лише рік народження і як місце народження — містечко Устечко, без додаткових даних, де воно і до кого адміністративно належить. Мабуть, це має стати своєрідним відкриттям, біда що аж тепер, у 140–річницю з дня її народження.
Олена часто малювала Ольгу, залишивши майже сотню її портретів, виконаних у різних техніках: „Оля при фортепіані” (гравюра, 1907), „Оля в червоному” (олія, 1908), „Сестра при вікні” (гравюра, 1908), „Сестра в білому” (етюд, акварель, 1908), „Сестра шиє” (рисунок, 1908), „Сестра в червоному” (акварель, 1909), „Сестра читає” (етюд, 1910), „Сестра задумана” (рисунок, 1910), „Оля в гуцульському одязі” (рисунок, 1910)…
У сестер Кульчицьких навіть долі схожі. Обидві так і не вийшли заміж, викладали дівчаткам у школі: Ольга — ручну роботу, Олена — малюнок.
„Мама була дуже працьовита й вимагала, щоб ми вміли працювати, — згадувала художниця. — Ми з сестрою Ольгою повинні були самі ляльок одягати. Батько дістав нам „Журнал мод і крою”. Тому наші ляльки мали різні „модні” строї, включно до українського і японського”. Оленка не любила стригтися. Щоб донька при цьому не плакала, мати дарувала їй якусь забавку: „Стриження було мені дуже прикре, бо сусідські діти кликали „хлопчик пана начальника”, — пояснює вона в щоденнику.
До речі, щоденники Олени Кульчицької можуть конкурувати за виразністю з картинами: рядки ємні, вивірені, чіткі. Записувала свої враження, роздуми, плани — починаючи з 1930–их років. А після смерті старшої сестри Ольги Олена ще 27 років зверталася до неї в листах. Саме Ольга наполягла на подальшому навчанні сестри, вважаючи її талановитішою, аніж вона сама.
Ольга Кульчицька залишилася, на жаль, непоміченою в тіні слави своєї молодшої сестри Олени. Можливо, тому, що маємо так багато талантів? Що не вміємо належно поцінувати їх?
Ольга не отримала спеціальної освіти, вищу школу їй замінили книжки. Це була широко ерудована жінка, начитана, мисляча, яка добре розуміла потреби часу і свою самовіддану працю готова була покласти на вівтар народної просвіти. По приїзді до Перемишля, сестри Кульчицькі стали найбільш активними членами місцевих товариств. Помешкання Ольги та Олени були культурним осередком, з якого виходили творчі збудники і задуми. Жоден поважний почин у культурному та громадському житті міста не обходився без сестер Кульчицьких.
Разом з іншими жінками Ольга засновує фахову школу для дівчат, в якій навчає шити і вишивати. Згодом закладає першу на тих теренах килимарську робітню. Ольга є автором численних моделей одягу, вишивок, прикрас, що їх вміщував для своїх читачок новостворений жіночий журнал „Нова хата”. Ольга була сввідомим членом Союзу українок.
Протягом 1909–1938 років сестри Кульчицькі виткали майже 80 високомистецьких килимів, які експонувалися на виставках народних промислів та сучасного мистецтва у Кракові, Празі, Києві, Станіславові, Коломиї, Львові, Варшаві, Лондоні, Гельсінках, Женеві, Чикаго.

ЖИТТЯ, ВІДДАНЕ МИСТЕЦТВУ

1909 року Олена Кульчицька вперше виставила свої роботи у Львові. Успіх був незвичайний. Вона творила своєрідний літопис народного життя. Такими є живописні твори: жанрові композиції „Жнива”, „Діти зі свічками”, портрети „На прощу”, численні пейзажі, натюрморти. Знаменною віхою в житті молодої мисткині був 1912 рік, коли вона вперше взяла участь у Київській українській художній виставці. Офорти „При лямпі”, „Біля криниці”, дереворити „Довбуш”, „Зима”, цикл „Історія княжих часів”, численні ліногравюри, серед них знаменитий цикл „Українські письменники” значно наблизили наше малярство до Європи.
Перша світова війна 1914 року знайшла своє відображення в графічних аркушах художниці, об’єднаних у цикл „УСС 1914–1915” (1915), акварелях „Іде смута…”, „Брати”, „На могилі”, „Дівчина–героїня”, кольоровому лінориті „Стрілецька кров”, серії офортів „По війні. Березовий хрест” (1915), „Татарське лихоліття” (1915), „За море” (1914), „За рідний край”, „Втікачі” (1918), „Справедливість” (1915), „Апофеоз” (1915), „Тезей” (1928).
До речі, твір Олени Кульчицької „За море” (1914, офорт) відкриє нову в українській естампній графіці того часу тему української еміграції. До цієї теми вона буде повертатися і в роки Другої світової війни в дереворитах „У світ за очі”, „Зруйноване гніздо”.
Олені Кульчицькій в багатьох творах притаманна філософічність… За громадянську позицію в роки Першої світової, за її участь у харитативних акціях у таборах для інтернованих українців Олена разом з Ольгою, іншими громадськими діячами Перемишля були ув’язнені в Баранові.
Провідною темою графічної спадщини художниці другої половини 1930–их років стала релігійна проблематика. Для популяризації серед широких верств галицького суспільства релігійно–патріотичних ідей художниця створює цикл дереворитів „Святі української церкви”, в яких відтворює образи святих Володимира, Ольги, Андрія, Бориса та Гліба, Йосафата, а до річниці хрещення України–Руси у 1938 році — гравюри „Христос — Виноградна лоза”, „Розп’яття”, „Хрещення України–Руси”, “Святий навколішках”, “Поцілунок Юди”.
Найбільшим досягненням художниці того часу є її художнє оформлення поеми Івана Франка „Мойсей”, що стало шедевром у її мистецькій спадщині.
На порозі ХХ століття вона відродила в Україні естампну графіку, передусім — в техніці офорту, надавши їй відразу у своїй творчості подиху великого мистецького явища. За свій півстолітній творчий шлях художниця виконала в цій техніці понад 120 творів, залишаючись донині неперевершеним майстром українського офорту.
Релігійна тематика присутня у всій її творчості. На урочистому вечорі з нагоди 25–ліття мистецької діяльності авторки, який був проведений 13 квітня 1933 року, промову від імені митрополита Андрея Шептицького мав ректор духовної семінарії Йосип Сліпий…
Її метою було звернути увагу суспільства на архітектурні скарби, які мала Галичина, і запобігти нищенню багатьох церков…
У галузі художнього оформлення дитячої книги Олена Кульчицька є піонером в Галичині. Їй належить ілюстрування найнеобхідніших для дитини книжок — букварів, читанок, серії „Нашим найменшим” і „Читаночки української дитини” (1915–1920–ті роки), що виходили з ініціативи письменника і громадського діяча Антона Крушельницького. Високопрофесійно створила рідкісні видання з ілюстраціями: „Дорога” Василя Стефаника (1918), „Перша читанка” (1918), дитячі книжечки із серії „Нашим найменшим”, чорно–білі та акварельні малюнки до „Нарисів з української демонології” Володимира Гнатюка (1918–1921), кольорові дереворити до українських байок „Танцювала риба з раком”, „В чужому пір’ї”, а також окремі видання поем Івана Франка „Лис Микита” (1954) та “Мойсей”, що побачила світ у США з ілюстраціями художниці в техніці деревориту.
Інтерес у Олени Кульчицької до народної архітектури зародився на початку ХХ століття, з перших відвідин Гуцульщини в 1905 році та зі знайомства в 1916 році з найдавнішою пам’яткою дерев’яної архітектури — церквою святого Юра в Дрогобичі (ХV–ХVІ ст.). Після цих відвідин з’явилися перші акварелі: гуцульська хата (1908), інтер’єр гуцульської хати (1910), церква святого Юра в Дрогобичі (1916)…
Під час Другої світової війни Олена Кульчицька малює дзвіницю і церкву Преображення Господнього в селі Двірці (1942), Гошівський монастир (1943), церкву Покрови Пресвятої Богородиці, Моршин (1943), церкву святого Миколая з села Кривки (перенесена до Львова 1930) (1942), церкви в селах Лисовичі (1943), Сороки (1942)… Особливу любов художниця виявляє до Старої Самбірщини, де зарисовує найвидатніші пам’ятки архітектури: церкви святої Трійці, село Нижанковичі (ХVІ ст.); Різдва Пресвятої Богородиці, село Велике (1620); Успення Пресвятої Богородиці, село Мігова (1732.); святого Онуфрія, місто Добромиль (1710); святого Миколи, село Тур’є (1690) та ін. 
Писанка приваблювала митця багатством орнаментальних мотивів, художниця фіксувала свою увагу на рідкісних зразках з різних етнографічних регіонів. Обидві сестри плідно працювали над відродженням забутих зразків та орнаментів килимів Київщини, Полтавщини й Поділля, давніх технологій і технік виготовлення вовни та її фарбування.
Наприкінці 1938 року Олена Кульчицька з сестрою та матір’ю переїжджає до Львова і оселяється в будинку біля Святоюрської гори. Саме тут, у Львові, з яким були пов’язані нові плани і надії, художниця пережила найбільші втрати — смерть матері і сестри Ольги. Це горе стало початком болісних роздумів, навіть — духовної кризи, яку Олена Львівна переживала протягом багатьох років. То ж розраду шукала в праці.
Спочатку праця знайшлася для неї в Музеї етнографії, де вона виготовила сотні зразків національного одягу різних регіонів, часових відмін. Дивувала колег — на велелюдних церковних святах чи ярмарках могла безпомилково розпізнавати зодягнених у відповідні строї жінок — з того чи іншого вони краю, навіть із якого села.
У 1942–1943 роках Олена Кульчицька створює акварелі із зображенням пам’яток архітектури. Серед них часто повторюється мотив Собору Святого Юра, алегоричні композиції „Народне мистецтво”, „Музика”, „Театр”, цикл картин „Пори року”.
Від 1945 до 1954 року Олена Львівна викладала графіку у Львівському поліграфічному інституті, професором якого стала в 1948–му.
1952 року знамениту художницю радянська влада позбавила професорської практики. Але вона ще приходила до рідної Поліграфії, когось консультувала, засідала в журі, оцінюючи курсові та дипломні проекти майбутніх оформлювачів книги. Першокурсники підписували лист на захист Олени Кульчицької, а її знову звинувачували все в тому ж: небажання поборювати націоналістичні прояви в мистецтві.
І водночас Кульчицьку обирають депутатом Верховної Ради УРСР, присуджують високе звання народної художниці…

90–ЛІТНІЙ ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ ЛАУРЕАТ…

Республіканську премію імені Т. Г. Шевченка засновано 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів УРСР. Нею нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії.
Першими Диплом та Почесний знак лауреата 9 березня 1962 року отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузі літератури і Платон Майборода в галузі музики. Від 23 квітня 1969 року Республіканська премія отримала назву „Державна Премія УРСР імені Тараса Шевченка”.
Восьмого березня 1967 року, як завжди, оголосили лауреатів Шевченківської премії — тоді вона називалася Республіканська премія імені Т.Г. Шевченка. Про те, що Олену Кульчицьку нагородили, в РАТАУ знали на день скоріше. А вона вже при смерті лежала. Данило Фіголь, її секретар, дізнавшись про нагородження, відразу пішов до Олени Львівни. І потім розповідав: “Я прийшов до неї, вона лежить у ліжку з закритими очима, майже на мій прихід не реагувала. Я взяв її за руку: “Пані Олено, Вас нагородили премією Шевченківською… Ви чуєте?” — кілька разів я її запитав. Я побачив, як вона кліпнула віями: “Чую!..” А на другий день уночі Олена Кульчицька померла”.
Попри свій явний авторитет, Національна премія України ім.Т.Шевченка і досі залишається найсуперечливішою нагородою нашої держави. Одних дратує її минуле, інших не влаштовує те, кому її вручають сьогодні. Та й досі абсурдом і непорозумінням є те, що 1964 року Шевченківську премію присвоїли першому секретареві КПРС Микиті Хрущову (!?).. Куди віднесли його комуністичну діяльність: до художників, театралів, музикантів, поетів чи кінематографістів?
Другі вважають: оскільки Тарас Шевченко був поетом і художником, то премію потрібно вручати лише обдарованим і загальновизнаним поетам і художникам…
Офіційна підстава для одержання премії, зокрема в Олени Кульчицької, була такою: “За серію графічних і живописних циклів, у яких відбито історію і мистецьку культуру українського народу”. Хіба погана мотивація?
Роком раніше перед нашою Оленою Львівною першим лауреатом серед художників стала представниця „народного примітиву” („наївного мистецтва”) Марія Приймаченко. Важко навіть уявити як скреготіли зубами компартійні функціонери, які підписували документи на присвоєння Шевченківської премії 90–літній „націоналістці” зі Львова, хоч Приймаченко отримала нагороду 58–річною.
8 березня 1967 року Олена Львівна спочила у Бозі. Похована в родинній гробниці (яку сама проектувала) на Личаківському цвинтарі у Львові. Поруч з нею спочивають її батьки Лев Ручка Сас Кульчицький (1843–1909), мати Марія Кульчицька (померла 29 листопада 1939 року), брат Володимир Кульчицький – надрадник директора Скарбової палати у Львові (1870–1922), сестра Ольга–Меланія — учителька Української гімназії в Перемишлі (30 квітня 1873 – 29 березня 1940). 
Олена Кульчицька являла собою нині вже унікальний тип художника–енциклопедиста, рівнозначного у всіх творах. Вона поставила своє мистецтво на службу демократичному і національно-визвольному рухові українського народу перших десятиліть ХХ сторіччя. Внесок її в українську культуру величезний — близько шести тисяч творів образотворчого мистецтва, який вона передала в дар українському народові, в особі Львівського музею  українського мистецтва (тепер — Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького).
Життєвий шлях видатної художниці зачинався від славнозвісних в історії української культури Бережан, а закінчився у славетному Львові, де чимало знаменитих „львів’ян” на Личаківському цвинтарі є уродженцями Тернопільщини.
***
Висловлюю вдячність за допомогу в написанні матеріалу завідувачці Бережанського краєзнавчого музею Надії Голод, завідувачці Львівського художньо–меморіального музею Олени Кульчицької Любові Кость, львівському фотомитцеві Любомиру Крисі та співробітникам наукового відділу Львівського музею–заповідника „Личаківський цвинтар”
Михайло МАСЛІЙ
Фото з архіву автора

ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР

1 березня
1869 — Дмитро Менделєєв склав періодичну таблицю хімічних елементів, в основу якої покладено їх атомну масу.
2 березня
1859 — народився Шолом-Алейхем (Шолом Рабинович), єврейський письменник, що жив і творив на українській землі.
1882 — народився Архип Тесленко, український письменник.
1993 — засновано Академію медичних наук України.
3 березня
1866 — у Києві відкрито публічну бібліотеку (нині — Національна парламентська бібліотека України).
1919 — народився Олексій Погорєлов, український математик, автор фундаментальних праць із геометрії.
4 березня
1815 — народився Михайло Вербицький, композитор, автор Державного гімну «Ще не вмерла Україна»
1918 — Центральна Рада прийняла ухвалу про реєстрацію громадянства України.
1949 — народився Володимир Івасюк, український композитор, поет.
5 березня
1827 — народився Леонід Глібов, український байкар, поет і письменник.
1861 — цар Олександр ІІ скасував кріпосне право в Росії.
1950 — у бою загинув Роман Шухевич, генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА, голова Секретаріату Української головної визвольної ради.
6 березня
1931 — народився Олександр Білаш, український композитор.
1939 — на честь 125-річчя від дня народження Кобзаря у Києві відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.
7 березня
1573 — Іван Федорович (Федоров) заснував у Львові першу друкарню.
1856 — народився Порфирій Мартинович, український живописець, графік, фольклорист і етнограф.
1932 — народився Володимир Дахно, український кінорежисер і художник-аніматор.
8 березня
Міжнародний жіночий день.
1946 — псевдособор у Львові під тиском комуністичного режиму скасував Берестейську унію 1596 року. Початок нищення Української греко-католицької церкви.
1952 — лікарі Пенсильванського госпіталю у Філадельфії (США) вперше застосували апарат «штучне серце».
9 березня
1814 — народився Тарас Шевченко, національний пророк, поет і художник.
1886 — народився Георгій Нарбут, український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок).
1930 — в Києві почався відкритий судовий процес над представниками української інтелігенції, відомий як процес «Спілки визволення України».
10 березня
1787 — народився Устим Кармелюк, український народний герой, керівник боротьби селян Поділля проти кріпацтва.
1861 — у Петербурзі пішов із життя Тарас Шевченко.
1862 — у США вперше ввійшли в обіг паперові гроші.
1865 — в Перемишлі відбулося перше публічне виконання гімну «Ще не вмерла України…» на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького.
11 березня
1702 — у Лондоні почала виходити газета «Daily Courant», перша щоденна газета в світі.
1775 — народився Василь Анастасевич, український бібліограф, книгознавець, письменник і перекладач.
1863 — народився Володимир Липинський, український ботанік, академік, президент ВУАН.
12 березня
1863 — народився Володимир Вернадський, український учений, творець вчення про біосферу, перший президент Академії наук України.
1928 — під час пленуму ЦК КП(б)У Лазар Каганович оголосив наркома освіти Юрія Шумського лідером українського буржуазного націоналізму.
1940 — скінчилася радянсько-фінська війна. СРСР не вдалося зробити Фінляндію радянською республікою.
13 березня
1733 — народився Джозеф Прістлі, англійський хімік, який відкрив кисень.
1781 — відкрито Уран, сьому планету Сонячної системи.
14 березня
1891 — народився Амвросiй Бучма, український актор, головний режисер Київського драматичного театру iм. I.Франка.
1958 — в Обчислювальному центрі Академії наук УРСР створено першу українську ЕОМ «Київ».
1990 — над виконкомом міста Стрий Львівської області вперше у радянський час підняли жовто-блакитний прапор.
15 березня
Всесвітній день прав споживача.
1854 — народився Еміль фон Берінг, німецький бактеріолог, розробник протиправцевої сироватки, перший Нобелівський лауреат у сфері медицини.
1892 — у США запатентовано транспортну рухому доріжку — ескалатор.
1927 — поблизу Запоріжжя почалося будівництво Дніпровської ГЕС, п’ятого ступеня каскаду гідроелектростанцій на річці Дніпро.
1937 — у місті Чикаго (США) відкрився перший у світі банк донорської крові.
1939 — проголосила незалежність Карпатська Україна.
16 березня
1880 — за підозрою в революційній агітації заарештовано українського поета Івана Франка.
1960 — у США був продемонстрований перший автомобіль на сонячних батареях.
17 березня
1674 — голову козацької держави на Лівобережній Україні Івана Самойловича проголошено гетьманом «обох сторін Дніпра».
1847 — народився Федір Вовк, український антрополог, археолог і етнограф.
1874 — народився Августин Волошин, священик, президент Карпатської України (1938-1939).
1940 — у СРСР випробували перший танк Т-34.
18 березня
1913 — у Львові створено організацію «Січові стрільці», одну з найкращих регулярних формацій армії УНР у 1917-1919 роках.
1965 — Олексій Леонов здійснив перший в історії космонавтики вихід у відкритий космос тривалістю 12 хвилин і 9 секунд.
19 березня
1904 — народився Марко Вороний, український поет із когорти «розстріляного відродження».
1930 — народилася Ліна Костенко, українська поетеса.
1958 — у Страсбурзі відкрилося перше засідання Європарламенту.
20 березня
1639 — народився Іван Мазепа, гетьман України.
1916 — Альберт Ейнштейн опублікував загальну теорію відносності.
1917 — український історик Михайло Грушевський обраний головою Центральної Ради.
1944 — радянські війська звільнили від фашистів Вінницю та форсували Південний Буг.