МАЛЮВАТИ КАСІЯН ПОЧИНАВ УДОМА НА ШИБКАХ

0
165

kasian_200В енциклопедіях день народження народного художника СРСР, члена Академії мистецтв СРСР, лауреата Державної премії України імені Т. Шевченка Василя Касіяна датовано першим січня 1896 року.

Та сам він писав в автобіографічному творі «З минулих літ», що з'явився на світ 28 грудня 1895 року в селі Микулинці, на яке поширив згодом свою територію Снятин на Покутті. А 1 січня 1896-го записали в його метрику, щоб він мав ще один не зайвий рік одружитися й уникнути військової служби. Та Касіяну не лише довелося воювати на фронтах Першої світової, а й двічі лікувати в госпіталях отримані на них рани, дослужитися до офіцерського звання й відбути полон після капітуляції Австро-Угорщини.

Походили Касіяни з асимільованих в Україні вірменів, які втекли колись у Галичину від турків, а батько графіка був незаможним селянином. Тому зайвого клаптика паперу в них у хаті не було й малювати майбутній шевченківський лауреат розпочинав на шибках. Та саме завдяки успіхам у малюванні його взяли у вищу реальну школу в Снятині, а пізніше він здобув і вищу освіту, закінчивши 1926 року Празьку академію мистецтв. Наступного року його взяли професором у Київський художній інститут. Відомий передусім завдяки ілюстраціям до творів Т. Шевченка, І. Франка, М. Коцюбинського, Лесі Українки.