ХТО НАЛИВАЄ, ТОЙ І ВІДПОВІДАЄ!

0
396

Якщо Ви були травмовані через недбалість особи, яка перебувала в нетверезому стані, слід пам’ятати, що закон передбачає можливисть отримання грошової компенсації не тільки від тої людини, що безпосередньо завдала Вам шкоди, але й від власникa бару чи ресторану, який продав алкоголь цій особі.

Найкращим прикладом того, як застовуються закони про цивільну відповідальність за продаж та розповсюдження алкоголю, є наступна справа: 

30 жовтня 2004 року, шіснадцятирічна Меліса Волкомир поїхала на Halloween party з трьома іншими друзями-однолітками. Ця забава була спонсорована двома компаніями, Patch 22 та Equestrian Center, які безкоштовно розливали пиво для всіх відвідувачів святкової вечірки. Крім цього, як з’ясувалося пізніше, дівчата принесли з собою пляшку горілки, яку вони розпивали під час цієї забави.

Близько 11:30 вечора дівчата вирушили додому. Анджела Куртіс, неповнолітня подруга Меліси, сіла за кермо автомобіля. По дорозі додому, Анджела, порушуючи правила дорожнього руху, спробувала зробити недозволений поворот на ліво. Під час цього маневру, вона не помітила наближаючогося вантажного автомобіля, який, в свою чергу, не зміг вчасно загальмувати. В наслідок цієї аварії, тільки шіснадцятирічна Меліса була тяжко травмована, і протягом довгого часу перебувала на лікуванні в місцевій лікарні. Решта дівчат, дивом уникнули тяжких травм.

Батьки Меліси подали в суд на  організаторів вечірки, Patch 22 та Equestrian Center, за те, що вони дозволили неповнолітнім дівчатам вживати алкоголь. В свій захист, організатори вечору настоювали на тому, що вони не знали, що дівчата мали з собою горілку; і тому вони не повинні нести відповідальність за аварію та її наслідки.

Ця справа закінчилась тим, що організатори вечору були змушені сплатити $1.625 мільйони батькам Меліси за отримані їхньою дочкою травми та витрати на лікування.       

Справа Меліси Волкомир була однією з перших, що була подана до суду відповідно до закону, що був прийнятий сенатом штату Ілліноіс – The Drug or Alcohol Impaired Minor Responsibility Act (2004).

Відповідно до положень цього закону, кожна особа, яка постачає неповнолітніх (осіб до 18 років) алкоголем або наркотиками, несе повну грошову відповідальність за шкоду заподіяну цими неповнолітними третім особам. Таким чином, Patch 22 та Equestrian Center понесли майнову відповідальність в розмірі $1.625 мільйонів за те, що вони надали алкоголь неповнолітньому водію, Анджелі Куртіс, яка травмувала Мелісу через недбале керування автомобілем у нетверезому стані.

Також, слід зазначити, що вищевказаний закон не є єдиним нормативним актом, який дозволяє відшкодування матеріальних та моральних збитків з тих закладів, що продають алкоголь особам, які потім завдають шкоду здоров’ю та майну інших. Відповідно до Dram Shop Act of 1934, заклади, які продають алкоголь, несуть часткову майнову відповідальність за шкоду заподіяну їхніми нетверезими відвідувачами. На відміну від попереднього закону, цей закон також поширюється і на повнолітніх осіб.

Відповідно до Dram Shop Act of 1934, три категорії осіб можуть бути притягнутими до матеріальної відповідальності:

1. Будь-яка особа, яка має ліцензію на роздрібний продаж алкоголю в штаті Ілліноіс;

2. Будь-яка особа, віком понад 21 рік, яка резервує на своє ім’я номер в готелі для неповнолітніх, знаючи, що особи віком до 21 років будуть вживати алкоголь в ним  зарезервованій кімнаті;

3. Будь-які особа, яка володіє приміщенням, або надає це приміщення користування, знаючи що алкоголь продаватиметься в цьому приміщенні, та дозволяє продаж алкоголю.

Таким чином, власники барів, ресторанів, столових можуть нести грошову відповідальність за шкоду заподіяну їхніми нетверезими відвідувачами, навіть незважаючи на те, що власники цих установ, особисто, не зробили нічого протизаконного.

Назар КАШУБА – Адвокат однієї з найбільших юридичних фірм в Чикаго – Goldberg, Weisman & Cairo. Випускник юридичного факультету Львівського Національного Університету. Випускник Chicago-Kent College of Law. Член Chicago Bar Association. Член Illinois Trial Lawyers Association.

Goldberg Weisman Cairo, One East Wacker Drive, Floor 38, Chicago Illinois 60601
Тел.: 312.464.9901