НАВІЩО НАМ КІНЕЦЬ СВІТУ?

0
488

Неначе люди подуріли: і в газетах, і на телеекрані, і в Інтернеті провідна тема — кінець світу. У читацьких листах — теж паніка: «Ой, що ж то воно буде?», «Ой, куди ж нам подітись?» Ось типовий зойк розпачу: «Що чекає нас, Земну кулю 21 грудня 2012 р.? Невже нас поглине чорна дірка? Ніхто нічого не знає… Напишіть доступною мовою, щоб усім людям знати, що на нас чекає. Я живу сама, мені дуже страшно, нічого не цікавить, одне думаєш — що буде з народом, із Земною кулею…» Це — лист від Ніни П. з Миколаївщини. Як сказано, таких чимало. Я вже писав, що ніякого кінця світу не буде, та, вочевидь, мало писав. З огляду на наближення «фатальної» дати повертаюся до теми.
Отож: 21 грудня ц. р. деякі астрономи (деякі!) чекають чергового «параду планет». В одну лінію вишикуються (на відміну від попереднього «параду» малих планет) Сатурн, Юпітер, Марс, Земля. Такі явища бувають часто, найбільшу небезпеку можуть становити, певна річ, «паради» планет, орбіти яких пролягають за орбітою Землі, особливо якщо в них беруть участь такі гіганти, як Сатурн та Юпітер. Однак у цього ланцюжка не стачить сил, щоб вихлюпнути океани на суходіл або посунути тектонічні плити. Принаймні так вважають серйозні вчені. Ось що говорить, наприклад, відомий дослідник аномальних явищ, учасник наукових експедицій із вивчення наслідків падіння Тунгуського метеорита Альфред Теплов: «…Не варто хвилюватись, хоча б тому, що математика свідчить: сила дії на Землю з боку Місяця у 24.000 разів дужча, ніж дія Юпітера. Але головне, що зустрічі з Юпітером відбуваються кожні 13 місяців. І всі ми живі. А в історії були навіть аналогічні протистояння. Проте немає жодного історичного свідчення про якісь катастрофи чи неприємності, котрі відбувалися б на Землі під час цих протистоянь».
Шановний учений недаремно згадав протистояння Землі з Юпітером. Надто вже велика його маса, і перебуває він у 2,5 разу ближче, ніж, скажімо, Уран від Нептуна. Гравітаційна сила його дії на нашу планету дуже велика. Тому, якщо календар майя привернув увагу до цього протистояння, то, можливо, мав слушність. Та згадаймо, що говорить ота кам’яна пам’ятка (я писав про це в «СВ» за 31 липня ц.р.). 21 грудня 2012 р. завершиться цикл 5125 років від початку Великого календаря майя. І це буде не «кінець світу», а початок нової ери. У деяких країнах, зокрема у Гватемалі (а саме на її території знайдено ряд артефактів цивілізації майя, наприклад, вирізьблений на кам’яних сходах календар у Ла-Короні), готуються відзначити цей початок бучним і веселим святкуванням. До того ж археологи (Д.Стюарт із Техасу, К.Баррієнтос із Гватемали та інші) доводять, що давні майя застосовували свій календар для сприяння спадкоємності влади та стабільності в суспільстві, й аж ніяк не для завбачань «кінця світу».
Є й інші «жахалки». Наприклад, 21 грудня Земля разом з усією Сонячною системою нібито пройде через «галактичну нульову смугу». Що це означає? Усілякі провидці й астрологи, містики й езотерики (і просто істерики, надто ж істерички) б’ють на сполох, заявляючи, що 21.12 (чи й 20-го) близько 8-ї години за київським часом запанують цілковита темрява і тиша. Не буде ні світла, ні електрики, ні зв’язку. Триватиме так три-чотири дні. Люди, за прогнозами тих віщунів, божеволітимуть, казитимуться і битимуться між собою. Тож найліпший вихід — завчасу накупити побільше їжі та питва, виїхати кудись подалі від великих міст і сховатись у льоху, можна й у клуні. Якщо ж тікати нема куди, то треба з усім запасом харчів та напоїв замкнутися у ванні або клозеті й там перечікувати лихі дні.
Вкрай дивує, що в цю маячню вірять багато людей. І масово скуповують свічки, харчові продукти, що не потребують електрики для приготування (в тому числі лежані-перележані, давно непридатні за терміном використання), а також ліки (зокрема й прострочені) та інші товари, на які раніше й уваги не звернули б. Ой, добрячу грошву «заробить» дехто на «кінці світу»!
Ну що, добрі люди, полегшало вам? Якщо ні, послухайте ще одну авторитетну думку: «До Землі ніщо не наближається і, отже, ми ні з чим не зіткнемося. Якби така ймовірність існувала (чутки про Нубіру), ми про це точно знали б. А те, що пишуть про «кінець світу» всілякі мудрагелі, окрім як нісенітницею, я ніяк не можу назвати. У календарі майя просто закінчився черговий історичний цикл. Наступний же календар археологи, напевно, просто ще не знайшли. Стосовно ж тибетського ченця, який заявив про «дні темряви й тиші», то це дуже добре, що той чернець знає, що таке електрика. Але те, що він віщує, фізично просто неможливо». Це — слова наукового співробітника Харківської астрономічної обсерваторії Геннадія Марченка.
Астрономи також запевняють, що 21 грудня цьогоріч не буде «Великого параду планет». Найближчий очікується 2022 року. Тож «кінець світу» принаймні відкладається.
Нарешті, NASA теж офіційно спростувала чутки про «кінець світу».
Ну, здається, досить. Живіть спокійно, шановні, займайтеся своїми нагальними справами і не вірте шахраям та панікерам. Утім, я розумію, що декому так жити не цікаво. Відтак урочисто обіцяю і надалі інформувати читачів про різні «страхи», ймовірні та неймовірні. Тож покваптеся передплатити нашу з вами улюблену газету, дорогі друзі. «Сільським вістям» кінець світу не страшний!
Сергій СКОРОБАГАТЬКО