Зболений народний портрет, написаний самим життям…

0
95

Розповідь про бабу Варку не є вигаданою. Вона правдива, взята із життя. Лише змінено імена, деякі факти, не згадується населений пункт. Але таких історій на Вкраїні — тисячі, мільйони. Нині говорити про тих, чиє життя скалічила горілка, не заведено, про пияцтво прийнято мовчати (хоча треба кричати!), бо на людській біді збагачуються. Хтось, читаючи цю історію, впізнає в якомусь образі себе, інший — сусіда. Загалом баба Варка — зболений народний портрет, написаний самим життям…

Варвара прожила на світі майже вісімдесят літ, тож горя за своє життя сьорбнула чимало. На її долю випали всілякі лихоліття: і колективізація, і голодомор, і жорстока війна, й тяжка повоєнна праця. Попри все вона зуміла зберегти вроджений оптимізм, душевну теплоту та людяність. Як це не парадоксально, але всі біди, яких Варка спізнала змалечку, виявились не найгіршими. Все те було загальним лихом усього народу. Найбільшим же у її житті стала… пиятика — Зелений змій, одомашнена потвора, що напосілася на неї спочатку через чоловіка, а потім і сина.

Варчин батько — геть непитущий чоловік — був доброї старої закваски: ходив до церкви, шанував старших, трудивсь на своїй землі. Пиячити було ніколи! На початку війни пішов на фронт і додому не повернувся. Мати-вдова ставила на ноги чотирьох дітей, надриваючись на польових роботах, недосипаючи ночей. Варка була найстарша, тож рано почала працювати. Заміж вийшла за колгоспного їздового, веселого та роботящого хлопця, теж воєнного сироту. Життя їхнє, без сумніву, могло б скластися щасливо, якби не ота триклятуща горілка! Працюючи з кіньми, Микола в селі був нарозхват: одному дров чи сіна привезти, іншому на городі пособити. Оплата проста: пляшка горілки. І розпився чоловік так, що тижнями не прохмелявся. Ніщо на нього не впливало: ні благання дружини, ні сльози дітей. Микола мав, як-то кажуть, золоті руки, але все це проявлялось тільки у тверезому стані. Коли ж напивався, перетворювався на деспота, бувало, що й на Варку руку піднімав. Та не тільки вона такою бідою жила — як інші терпіла, мирилася.

Минали роки, підростали Миколині сини. Який приклад подавав їм тато? Старший, Іван, відслуживши в армії, почав парубкувати. Чарки не цурався, бо, як і батько, не вважав пиятику злом. Сталося найстрашніше: перед самим своїм весіллям, випивши з дружками, їхав мотоциклом шосейною дорогою і розбився на смерть… Варка посивіла за одну ніч, а Микола раптом… перестав пити. Став мовчазний, серйозний, зайнявся господарством. Перекрив дірявий дах на хаті, поновив паркан, ворота. Тоді-то Варка й відчула, наскільки легше живеться жінці, коли чоловік не п’є. Раніше, бувало, де б не сховала яку чвертку, Микола неодмінно знайде. Тепер же йому байдуже. Ще й на сусідів-випивак гримав: «Очей не встигли продерти та за потребою сходити, а вже за чарку хапаються, аж руки тремтять!». А одного разу навіть висповідався перед жінкою: «Винен я перед тобою, Варю, дуже винен… Якби повернути втрачені роки, зажив би по-людськи…». «По-людськи» він пожив зовсім недовго — років із п’ять, померши на шостому десятку від цирозу печінки.

Зосталася Варка вдовою. Тепер у неї залишилася остання надія та втіха: молодший син Андрій. Відбув службу, одружився, працював у колгоспі механізатором. Молода сім’я звела добротний будинок, народилося двоє діток. Хоч трохи, нарешті, Варко, порадій життю! І вона раділа, старалась, як могла. На все її вистачало: і на власному городі поралась, і синові та невістці допомагала, і онуків няньчила. Андрія — гарного гармоніста — кликали на всі сільські весілля, пригощали щедро. Він не відмовлявся. Так поступово і перетворився на п’яницю. Дружина Андрієва не стала довго терпіти, кинула його, зійшлася з іншим. Дочку забрала в нову родину, а старший синок залишився з батьком — тоді ще в Андрія бували тверезі періоди, тож наполіг на цьому.

Перебрався до матері, а до Варки повернулося пекло. Хіба є слова, здатні передати страждання матері, яка щодня бачить п’яного сина?! Це ж її дитина! Не покинеш і не забудеш! Терпіла образи й те, що пенсію її насильно забирав, усю до копійки пропиваючи. Андрій виносив із дому все, що можна було виміняти на самогон. Сільські самогонники не відмовляються ні від чого, що пливе до рук. От тільки чи замислюється бодай хтось із них, якою ціною доведеться за це платити? Може, ще й на цім світі. Іноді родичі п’яниць у відчаї вдаються до крайнощів: б’ють вікна тим, хто постачає оковиту їхнім близьким. Нічого такого Варці й на думку не спадало, лише молила Бога, аби син кинув пити. Якось, прийшовши до сільмагу, стріла двох відомих самогонниць. Варка, втомившись боротися зі своєю бідою, слізно попросила: «Не давайте моєму Андрієві горілки. Хіба не знаєте, що він ніде не робить, уже все з хати виніс! Ні рушника, ні хустини немає, оце тільки й зосталося одягу, що на мені. Спати лягаю, а під голову вузлик з одежею кладу, щоб останнього плаття не пропив!».

Самогонниці мовчки відводили очі. Коли ж Варка одійшла, одна з них голосно сказала: «Ніхто нікого не змушує пити. Як не я продам, то інша…».

Минули роки. Андрія важко було впізнати, здавалося, диявольське зілля висотало з нього всі сили. Був байдужий до всього: до зарослого бур’яном подвір’я і перекошених воріт, до власного сина і старої немічної матері. Варка ж дуже ослабла, горе пригнуло її до землі, наклавши на обличчя печать журби. Вона вже давно не виходила за ворота, добре, хоч сяк-так поралася в хаті. Слава Богу, в неї був онук — єдина втіха і радість! Степанко закінчив школу, вивчився на агронома. Працював у сусідньому селі, непогано заробляв. Коли одружився, колгосп допоміг йому з житлом та власним господарством. Тож, буваючи по роботі в рідному селі, щоразу завертав до бабусі, допомагав чим міг. Якось, переговоривши з дружиною, вирішив забрати її до себе назовсім. Варка погодилась.

День, другий живе вона в онука. Добре ставиться до неї привітна невісточка, доглядає, годить. Вона наче аж помолодшала, стала усміхатися. В правнучках-щебетушках, синьооких русявих дівчатках, упізнавала давно забуту себе. Беззубим ротом шепотіла молитву, просячи Бога, щоб відвернув од них те лихо, якого спізнала сама, щоб послав їм непитущих чоловіків.

Минуло два тижні. З самого ранку баба Варка була невесела. Стурбований онук присів поруч, цікавлячись, що сталось. Взявши Степанову руку в свою, мовила: «Скільки років живу на світі, а навіть не здогадувалась, який він, той небесний рай. А тепер ніби побувала там, побачила на власні очі. Але… відвези мене завтра назад, додому, в моє пекло. Там же моя дитина! Чи він хоч живий, твій нещасний батько Андрій? Пропаде ж без мене… Розумієш, Степанчику?». «Розумію, бабусю. Збирайся…»

Давно нема на світі баби Варки. Тихо, непомітно відійшла в інший світ, покинувши земне пекло. Син лиш на другий день виявив, що мати померла. Через рік не стало і його: восени, коли задощило, повертався берегом до хати, послизнувся, впав і більше не підвівся. Лежав аж до ранку, поки його випадково не знайшли односельці. На мокрій землі біля свого мертвого господаря, не відходячи ні на крок, сидів вірний рудий собака і, піднявши голову до неба, жалібно і тоскно вив…

Тетяна СТАРОСВІТСЬКА