«Я чекатиму..…»

0
64

– Ірусю! Це ти?

Цей голос пронизав серце Ірини тисячами голочок… Забутий біль раптом спалахнув із такою силою, що жінка ледь не знепритомніла, а з рук вилетіла сумка з продуктами. Яблука покотилися під ноги перехожих.

Олег (а це був він, так-так, серце не зрадило) кинувся збирати червоні, наче намальовані, м’ячики. А вона стояла мов закам’яніла, не маючи сили поворухнутися, лише очі жадібно вбирали кожну клітинку його тіла… Змужнів, схуд… Стільки сивини у волоссі! У камуфляжній формі, із шевроном Збройних сил… І раптом чомусь згадала, що вона в простому буденному платті, нашвидкуруч зачесана. Збиралася ж на ринок похапцем, дітям їсти наготувала, чоловіка в дорогу зібрала (їздив у рейси). У дзеркало не було коли дивитися. На сусідку своїх дівчаток залишила (у неї їх двоє – 5 і 8 років)…

Мимоволі стала поправляти волосся. А в горлі стояв клубок. Нічого не могла навіть сказати. Олег зібрав у пакет яблука. Випростався, підійшов. Пильно подивився в очі.

– Твої очі такі ж глибокі, що можна потонути… Тільки сумні, – і взяв її за руку. Кілька секунд мовчки дивилися один на одного.

– Скільки ж ми не бачилися? – запитав.

–…10 років, – нарешті вирвалися слова.

Усе згадалося так чітко, наче то було вчора…

…10 років тому вона, ще юна і тендітна, стояла на вокзалі і проводжала Олега в армію. Він міг відмовитися, тим паче – один у батьків. Вони пенсіонери. Але Олег сказав, що піде. Ну який він чоловік, якщо не побуває в армії? Так його навчив батько.

…Вони стояли на пероні і трималися за руки. Тоді він востаннє її поцілував. Іра ще довго пам’ятала цей п’янкий поцілунок, він снився їй ночами. Писала Олегові  листи. Всі навколо були переконані, та й вона сама в першу чергу, що після повернення вони одружаться. Зустрічалися уже півроку. Всі дівчата в селі заздрили їхньому коханню. Олег щодня навідувався до них додому, допомагав по господарству, бо ж чоловічих рук бракувало (тата давно не стало).  Тож мама раділа їхнім стосункам:

– Доню, Олег буде хорошим і турботливим чоловіком… А як він тебе кохає! Бачу по очах…

Іринка посміхалася у відповідь від щастя.

А тут – армія.

– Час пролетить швидко, от побачиш, – втішав Олег, ніжно обіймаючи…

Подруги кликали на дискотеки:

– Розвієшся, давай пішли… Ну чого киснути самій у хаті!

Іра вперто відмовлялася. Вона ж пообіцяла чекати. Його листи були наче свято. Але раптово вони обірвалися. Просто перестали надходити. Іра писала, а відповіді не було. Наче билася в глуху стіну.

Дівчину поступово охопив розпач. Їй здавалося, що з Олегом щось трапилося, якась біда, а вона не знає, як допомогти.

Але ось прийшов лист. Адресований їй, але не від Олега. Писала незнайомка, назвалася Веронікою.  Казала, що в них із Олегом усе серйозно. Вона чекає від нього дитину і просить перестати надоїдати йому листами. Олегові самому важко про це сказати, тому написала Вероніка.

…В очах потемніло. У серце наче ніж хто встромив. Нічого нікому не сказала. Кілька днів лежала вдома, нікуди не виходила. Мама не розуміла, що відбувається. Нарешті Іра розповіла. Ненька втішала як могла. Але нічого не допомагало. Страшний біль розривав душу.

Мама знайшла вихід: підключила всі свої зв’язки і домовилася про роботу для Іри в місті. Тим паче, курси бухгалтерів вона закінчила.

– Будеш працювати, між людей, познайомишся з кимось – і все минеться, – заспокоювала мама.

…Іра поринула з головою в нову роботу. Та й вчитися треба було всього. Добре, що мала добру начальницю, яка допомагала їй освоїти ази професії. Часом кликала в гості на чай. Іра заходила. Там і познайомилася із сином Віри Олександрівни. Дуже чемний, ввічливий, уважний. Проводив її додому. Згодом став кликати на побачення. «Олегові на зло» погоджувалася на зустрічі. … Одного разу Максим запропонував одружитися, сказав, що кохає. Іра не довго думаючи дала згоду – знову «на зло Олегові» («Я все одно буду щасливою!» – кричала йому в думках)…

Після весілля мама нарешті зізналася, що навідувався Олег, розпитував. Вона йому сказала, що Іра збирається заміж і просила не турбувати. З того часу про нього більше нічого не було чутно…

І ось вони сидять у маленькому затишному кафе. Олег тримав її руку у своїй. Вона й не пручалася. Ірі стало так затишно біля нього, ніби й не було цих довгих років розлуки, пекучого болю. Олег, мов читаючи її думки, став розповідати, як тоді, в армії, потрапив у військовий госпіталь у важкому стані, йому робили операцію. Довго лікувався. За ним доглядала юна медсестричка Вероніка. Вона, певно, закохалася в нього: постійно оточувала його турботою, носила з дому їжу. Одного разу Олег попросив її  написати листа Ірині, пояснив, що то – його дівчина, яку кохає, продиктував текст, де розповідав, що з ним трапилося. Вероніка пообіцяла відправити. Тож був твердо переконаний, що Іруся знає, що з ним. Через місяць, коли його виписували, Вероніка не стрималася і зізналася, що кохає його. А Іра, мовляв, надіслала листа, в якому написала, що виходить заміж. Вероніка не хотіла його показувати Олегові: аби не тривожити хворого, і викинула. А тепер просила залишитися з нею… Згодом, коли навідався до батьків, дізнався, що і справді Іра виходить заміж…

Олег із розпачу одружився – з Веронікою: повірив у її почуття. В неї і залишився. Тепер у них росте синочок, у перший клас уже пішов. А оце Олега призвали в армію. Приїжджав провідати батьків: дали відпустку. Вже їде додому і далі – знову на Схід.

– Чому ж ти не діждалася?… Я кохаю тебе досі, – мовив із сумом.

Іра, вже не стримуючись, розплакалася. Разом зі слізьми летіли її слова про те, як кохає, як страждала всі ці роки…А вони ж могли бути щасливими разом…. Олег притулив її до себе, говорив якісь ніжні слова, втішав, гладив по волоссю, ніби вона –  маленька безпорадна дівчинка. І як тепер жити? У кожного ж – сім’я, діти.

…Вони знову прощалися на пероні, як десять років тому. Олег знову ніжно поцілував її, але поцілунок був із гірким присмаком безнадії.

– Я подзвоню тобі, – пообіцяв, коли поїзд став рушати.

– Просто повертайся живим, – попросила Іра. – Я чекатиму…

Орися ДМИТРУК