А соцслужбі байдуже…

0
68

Били, змушували тяжко працювати по господарству, ображали та принижували… У Комарівській громаді Ніжинського району — скандал із прийомними дітьми. Як так сталося, що місцеві чиновники проґавили факти знущань із сиріт, а районні служби розлучили рідних брата і сестру? Що про це говорить поліція і як складеться подальша доля дітей?

Бив руками і ногами

Про знущання з прийомних дітей розповів депутат Ніжинської райради Микола Шкарупа. «До мене звернувся молодий хлопчина з Комарівки Едуард Федірко. Попросив допомоги та розголосу, — каже чоловік. — Саме завдяки йому дітей вдалося забрати від горе-батьків».

Із самим Едуардом ми поспілкувалися в Ніжині. Хлопець чекав нас біля приміщення колишньої райлікарні. Мала вийти й одна з постраждалих, 16-річна Дарина Козакова, щоб розповісти, як усе було. Проте нас помітили адміністрація медзакладу та представники ювенальної поліції і не дозволили поговорити.

Тож історію ми дізналися від Едуарда. Ось що він повідав: «У прийомній сім’ї Іващенків виховуються двоє повнолітніх — Катерина та Вікторія — і четверо неповнолітніх дітей. Дарині 16 років, її рідному братові Микиті 11. Є ще Валя, її ровесниця, і наймолодший Владик. Від дівчат я чув, що їх час від часу били, а вони не могли про це нікому сказати, бо боялися покарання. Якось Дарина розповіла, що приїжджав психолог із Чернігова, розпитував, пообіцяв, що все залишиться між ними. Та за якийсь час батьки дізналися про розмову й сильно побили дівчинку».

Перед тим як це сталося, Едуард саме розмовляв із Дариною по телефону. «Я почув, як її прийомний тато почав голосно кричати та матюкатися. Дарина вимкнула телефон, — розповідає хлопець. — Потім передзвонила мені й сказала, що він бив її руками і ногами… Дісталося й Катерині».

Після почутого Едуард наполягав на тому, що треба йти у поліцію та фіксувати побої. Утім, одразу зробити це Дарині не вдалося, адже прийомні батьки не випускали її з дому. «Ми домовилися, що вона будь-якими способами проситиметься у школу, аби звідти піти в поліцію, — веде далі Едуард Федірко. — Зрештою дівчині це вдалося. Вчителі помітили синці, а коли дізналися, від чого вони з’явилися, то викликали правоохоронців».

Злочинне недбальство

Разом із поліцією в Комарівку приїхала й соцслужба. Дітей відвезли у Борзнянську міськлікарню на обстеження. «У Дарини виявили три гематоми голови, забій грудної клітки, тріщину в ребрі та великий синець на стегні, — говорить Едуард. — Потім зробили судмедекспертизу стосовно дівчат і поклали їх у хірургічне відділення». Проте за кілька днів виписали. «Дівчата були шоковані! Вийшли, а їх зустрічають прийомні батьки, — продовжує хлопець. — Вони хотіли, аби Дарина і Катерина відмовилися від своїх показань».

Едуард, занепокоївшись таким розвитком подій, звернувся до поліції. Правоохоронці зважили на небезпеку, що загрожувала дівчатам, і зателефонували керівництву громади, аби ті надали машину й перевезли Дарину та Катерину в ніжинську лікарню. Як бачимо, соцслужба виявилася абсолютно байдужою до долі прийомних дітей… Дарину помістили на тимчасове перебування до дитячого відділення (туди ж привезли її рідного брата Микиту, Валю та Владика). Але з Борзни не передали особових справ обох постраждалих, щиро дивується хлопець, десь подівся рентген, а в діагнозі написано лише «забій грудної клітки». Тобто, юридичною мовою, — легкі тілесні ушкодження замість ушкоджень середньої тяжкості.

Катерина мала незначні травми, тому повернулася до прийомних батьків і пішла на навчання. Згодом за їхнім наполяганням вона забрала з поліції заяву про побиття. У прийомній родині залишилася також повнолітня Вікторія Дорофєєва.

Розлучили брата й сестру

ЯК повідомили у поліції, порушено провадження за фактами побиття батьком прийомних дітей, а також притягнуто його до відповідальності за вчинення домашнього насильства та заподіяння умисного легкого тілесного ушкодження. Правоохоронці перевіряють інформацію про можливу трудову експлуатацію неповнолітніх. Ювенальні поліцейські також установили, що чоловік ображав і принижував двох дітей. Його притягнуто до адмінвідповідальності й заборонено контактувати з ними. Всі матеріали скерували до суду.

З лікарями поспілкуватися, на жаль, не вдалося. Завідувачка дитячого відділення просто втекла від нас. Так само уникають розмови й чиновники, відповідальні за здійснення нагляду за прийомними батьками.

На думку депутата Миколи Шкарупи, місцева влада відповідальна за насилля у цій родині. «Це село. Там не можуть не бачити, як живуть діти, тим паче прийомні. Це особлива категорія, і до них має бути пильна увага, — наголошує чоловік. — Хотілося б, щоб усе закінчилося справедливо для дітей».

Утім, справедливість у нашій країні — поняття, на жаль, умовне. Як стало відомо, 16-річну Дарину Козакову та її 11-річного брата Микиту чиновники розлучили, помістивши дівчинку до реабілітаційного центру в Новобілоуській громаді неподалік Чернігова, а хлопчика — у патронатну родину. Газета стежитиме за подальшою долею сиріт.

Віталій НАЗАРЕНКО,

Чернігівська область