ОДВIЧНА ТЕМА: ДОБРО І ЗЛО

0
293

Варя і Тоня, дарма що рідні сестри, «воювали» між собою з дитинства. Варя старша на два роки, метка, жвава, намагалася командувати тихою сестрою. Часто сперечалася з матір’ю, боялася лише батька. Гарна, весела, хлопці біля неї так і увивалися. Вчилася так собі, проте дуже любила гарно одягатись, танцювати, співати, не оминала жодної нагоди повеселитися.
Тоня вчилась на «відмінно», крім школи, нікуди й не ходила, особливо любила читати. До одягу не була прискіплива: що куплять, те й носила. А частіше доношувала сестрине вбрання.
Коли сестри часто сперечалися, навіть батьки не могли їх примирити. Поки були менші, батько, бува, гримне та ременя в руки візьме, щоб не сварились, а коли підросли, махнув на це рукою.
Одразу після школи Варя вискочила заміж, але, проживши з чоловіком кілька місяців, повернулася до батьків, пояснивши своє рішення так: «Не склалося». Тоня закінчила школу із золотою медаллю, вступила до Миколаївського педінституту. На практику приїхала до рідної школи, де й познайомилася з учителем історії Іваном Петровичем. Гарний, інтелігентний, розумний і нежонатий. Вони одразу відчули взаємну симпатію, яка досить швидко переросла в палке почуття. Тоня познайомила Івана з батьками, він їм дуже сподобався. Тож, коли чоловік прийшов просити її руки, з радістю благословили молодят. Весілля вирішили зіграти через три місяці, під час канікул. Вже й шилося весільне вбрання…
Варя, вперше побачивши Івана, наче заклякла. Матері сказала:
— От тобі й тихоня! Бачиш, не тільки книжки в неї у голові, такого жениха знайшла. Хто б подумав! Відбити, чи що?
— Схаменись! Совісті в тебе немає! — занепокоїлася мати.
Але з того часу Варвара все крутилася біля Івана, звабливо стріляючи очима. А якось умовила його піти до клубу, де брала участь у підготовці спектаклю «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Мовляв, хлопець, що грав Гриця, переїхав до іншого міста, чи не міг би Іван його замінити. Погодився, бо не хотів відмовляти сестрі нареченої. Відтоді все й пішло: грали закоханих, і скоро Іван закохався в неї по-справжньому.
А що ж Тоня? Вона спокійно вчилась у Миколаєві, повністю довіряла коханому. Якось на вихідні приїхала до батьків, саме була готова весільна сукня. Розклала її на ліжку. Сестри вдома не було. Мати, ще як тільки Антоніна переступила поріг, почала їй схвильовано розповідати, що Варвара багато часу проводить з Іваном, на сцені з ним цілується. А може, й не тільки на сцені…
— Мамо, вони ж грають закоханих!
Тут і Варя прийшла, весела, очі сяють. Побачила весільну сукню, захоплено вигукнула:
— Яка гарна! Дай я одягну!
Мати заступила собою вбрання:
— Не можна приміряти сестрине весільне вбрання. Наврочиш…
— Мамо, ну що за забобони. Нехай одягає! — дозволила Тоня.
Варя довго крутилася біля дзеркала. Сукня їй дуже личила. Вона загадково усміхалась, думаючи, що кращого чоловіка, як Іван, їй не знайти. І сукня вже є…
А за два тижні до весілля Іван написав Тоні, просив пробачити його, але він покохав Варю й вони вирішили одружитися.
Тоня змирилась. А що їй залишалося? Вона Івана не засуджувала, навіть… жаліла, бо знала сестру. Була впевнена, що буде він з нею нещасливий. Так і сталося.
Спочатку молодята жили непогано. Іван душі не чув у дружині. Коли ж народилася дівчинка, щасливішого батька не було. Вставав до Оксанки ночами, грався з нею, гуляв, бо дружина не дуже добре виконувала материнські обов’язки, дитина ніби їй заважала. Де й ділась її ніжність. Почалися сварки, усе їй було не так. Через два роки Варя забрала дитину й пішла від чоловіка. Сказала, що заслуговує на краще життя. Поїхала до обласного центру, влаштувалась працювати в ресторані, жила в гуртожитку — весело жила. Дитині місця там не було. Привезла до батьків. Ще не раз траплялись їй чоловіки, та всі були не такі…
Тоня, закінчивши інститут, одержала направлення в Первомайськ. Любила племінницю як свою доньку. Коли Оксанка підросла, забрала від батьків до себе. Заміж так і не вийшла. Іван теж не одружився, поїхав на заробітки до Сибіру. Іноді приїжджав до дитини, просив Тоню зійтися з ним, каявся, що проміняв її на сестру. Довго йому не вірила. Аж одного разу Іван приїхав у Первомайськ і залишився в Антоніни… Почали працювати в одній школі. У домі панували злагода, мир і спокій. Найкраще було Оксанці, адже любила їх обох.
Минув час. Тоня готувалася стати матір’ю. Була вже немолодою, мала проблеми зі здоров’ям. Незадовго до пологів приїхала Варя, сказала, що хоче забрати Оксанку. У неї все добре: хороший чоловік, чудова квартира. І чоловік вважає, що дитина має бути з матір’ю.
Як тільки приїхала сестра, у Тоні від поганого передчуття стислося серце. Та не могла ж її вигнати. І Варя наче була зовсім іншою — скромною, спокійнішою, з Іваном поводилася, як із родичем. Узялася допомагати ремонтувати квартиру, варила варення, консервувала.
За кілька днів Тоню відвезли в пологовий будинок. Пологи були тяжкими, дитина народилася мертвою. Тоні було тяжко й гірко, тим більше, що лікарі сказали: більше не зможете мати дітей. Хотілося підтримки коханої людини. Не витримала, втекла з лікарні, не дочекавшись виписки, прямо в халаті. Приїхала додому і побачила Івана та Варю разом…
Зрада — це завжди страшно. А особливо, коли зраджують близькі, яким уже один раз простила підступність. Не могла зрушити з місця. Ніби чиясь безжальна залізна рука стисла серце. Не пам’ятає, як вийшла, куди йшла ватяними ногами. Прийшла до Бугу. Сіла на скелі, дивилася на воду без думок, без почуттів. Повний місяць освітлював усе навкруги, було тихо-тихо, лише об скелю хлюпотіла вода. Пахло чебрецем і полином. І ця краса природи, її спокій, гармонія допомогли Тоні — вона гірко заплакала. Після чого відчула полегкість. Глибоко зітхнула й побачила біля себе Івана, котрий стояв перед нею на колінах і теж плакав:
— Знаю, мені немає прощення! Але прости! Не знаю, як це сталося. Прокинувсь уночі, а біля мене Варя, тепла, ніжна…
— Не хочу вас бачити, обох! Ніколи!
Поїхали Іван та Варвара, забрали й Оксанку, хоч дівчинка не хотіла їхати з матір’ю, плакала. Залишилася Тоня з розбитим серцем та понівеченими надіями. Сама… Якби не робота, навряд чи вижила б. Жила школою.
А Варя так і не жила з Іваном, погралась і знову кинула його, повернулася в місто до чоловіка.
Коли тяжко захворів батько, сестри зустрілися в рідній хаті вперше за двадцять років, що минули після тієї ночі. Доглядали батьків разом, мати теж була хвора. Горе трохи їх примирило.
Помер батько, і вони по черзі доглядали матір, котра нікуди з рідної хати їхати не захотіла. Сестри вже були на пенсії, жили в Новому Бузі. Помираючи, мати просила їх помиритись, адже обидві одинокі. Обіцяли. Вирішили батьківську хату не продавати, використовувати як дачу. З весни до осені жили там. Але злагоди й миру між ними так і не було. Поділили город, садок, кімнати.
Ворожнеча так би й продовжувалась, коли б не нещастя. Взимку Варвара підсковзнулась і зламала ногу. Сусіди відвезли в лікарню. Там її прооперували, наклали гіпс, сказали, що лежати доведеться не менше місяця. А умови в лікарні погані, харчування ніякого. Та хто ж її вдома доглядатиме? Дочка давно вийшла заміж за військового, живе на Далекому Сході, та й відносини між ними не дуже теплі. Не приїде. Плаче жінка…
Знайомі розповіли Антоніні про нещастя, яке спіткало сестру. Вислухала й пішла у своїх справах. Старалась не думати про почуте, адже стільки горя принесла їй сестра.
— Боже, як же я очерствіла. Це ж там сестра, єдина в світі рідна людина! Безпомічна, голодна, як же вона тепер буде?
…Вранці Антоніна забрала Варвару з лікарні до себе. Доглядає за нею. А Варвара плаче і кається за всі скоєні гріхи.
Любов МАТВІЄНКО,
Миколаївська область