Повернення

0
477

Бридким було все: брудне неголене обличчя, скуйовджене волосся, синці під очима, відчуття липкої кволості. Дратував пташиний щебіт у верхів’ї густих лип, і навіть вранішній, легкий та свіжий, вітерець видавався обурливо-пронизливим, рвучким і сердитим. Бо від чого б то хиталася паркова лава з масивними ніжками, на якій він хворобливо скоцюрбився?
У виснаженому тілі, немилосердно перетертому кам’яними жорнами, кожен м’яз видавався заяложеною ганчіркою. Пальці підступно тремтіли, голова — мов переспілий кавун: ледь натисни, відразу трісне. Нікого й нічого не хотілося бачити. Нехай світ провалиться у безвість — байдуже. Душу оповила безодня непотрібності й безнадії. Здавалось: хтось знічев’я витер об нього брудні черевики…
Але що це? Ввижається? Десь з потойбіччя почулося до болю рідне:
— Та-а-ту! Це ти? — лагідне дитяче рученя боязко торкнулося його плеча. Зусиллям волі розплющив очі, розтяг зчорнілі губи кислою посмішкою. Поряд з його неохайним обличчям квітло сяйне дитяче личко з озерцями ніжно-голубих очей, зрошених чистими слізками, що струмились по рожевій ніжності щічок.
— Тату, що з тобою? Ти чуєш? — шепотіли вишенькові донеччині уста. Кирпатенький носик підсьорбував зрадливу вологу. — Чуєш, та-а? Стидно мені, — й часто захлипала. — Сусідські хлопці кажуть… — та й знову, не в силах мовити, ковтнула гіркий клубочок у горлі.
— Що кажуть? Що? — ледве розверз намертво спаяні губи.
— Кажуть… Дражняться: Наташка-алкашка… — видихнула і знесилено присіла на старенький портфелик, схиливши голівку з рівненьким струмочком проділу. Він зірвався з лавки, мало не впавши від не очікуваної від себе стрімкості, і нахилився до неї. Обійняв маленьке тільце, що здригалося від плачу, і став обережно-заспокійливо гладити худеньку спинку з такими знайомими ґудзичками хребта.
— Заспокойся, донечко. Господи, Наталочко, дитино, годі. Годі! Не буду! Чуєш? Клянусь: більше не буду. Чуєш, маленька?..
Непрохані сльози поповзли по брудній щетині, животворно оросили зашкарублу душу. У грудях, наповнених жалем до рідної пташини, що здригалась під його долонями, стало до щему боляче, проте чомусь водночас і ставало легше…
— Повір, доню, більше не буду пити? Чуєш? Віриш? — й став навколішки перед малою. — Як там мама? Згадує? — запитав з надією.
— То свариться, то плаче. Позавчора через дощ у веранді калоші плавали. Казала: треба когось кликати ремонтувати… Погано без тебе, тату… — запитально глянула йому в вічі.
Він підняв дитя, поправив платтячко, поставив на землю:
— Біжи, доню, бо до школи запізнишся. Пробач… Якщо можеш, пробач! — й помахав правицею. Нічого. Нехай. «Все буде гаразд», — стиха мовив про себе, дивлячись услід дочці, що раз по раз озиралась…
У неділю ще зранку добре задощилося. Важкі хмари чіплялися за димарі й верхів’я старих яворів. Петро натягнув стару засмальцьовану куртку, поношені кирзяки, прихопив такий-сякий інструмент, лист старої бляхи. Не вибираючи шляху, побрів нагірною вулицею до двору, в якому не був цілу вічність. Пес Бровко вискочив з будки, люто гавкнув і приязно замотиляв хвостом — упізнав.
Петро знайшов під сараєм драбину, важко поліз на веранду. З облупленого потрісканого даху вода потоком неслася в проіржавілу дірку на самісінькому краю. Нашвидкуруч тут не впоратись… Хоч на ньому вже не залишалось жодного сухого рубця, вирішив-таки припасувати принесену бляху: все ж менше ллятиме, а там щось придумає. Тільки стукнув пару разів молотком, як, скиглячи, прочинились знизу двері.
— А хто це тут товчеться в таку негоду? — долинув знайомий голос. — Чи не варто було б хоч для годиться дозволу спитати?
Непроханий гість глянув на господиню крізь мокру завісу й на душі потеплішало: Галина зверталася до нього, ледь-ледь усміхаючись, проте сіро-голубі очі з-під вороних брів поглядали запитально-серйозно.
— Пробачте, хазяєчко, завинив: не певний був, що одержу дозвіл, — відповів вдавано-бадьоро.
— Чи варто, Петре, товктися в таку зливу? Все одно плаваємо, — спитала спокійно, доброзичливо.
— Та нехай. Прилаштую, коли вже почав.
— Ну, дивись. Тобі згори видніше, — причинила двері.
Злива не вщухала, а він все гармидерував вдоволено, навіть щось насвистував. Довгенько пововтузився, доки завів залізо і припасував до старих грубих листів. Уже завершував справу, як на небі радо виглянули голубенькі скельця й злива раптово вщухла.
Він зібрав інструмент, відніс на місце драбину і рушив було з двору, коли з сіней почулося таке бажане:
— Зайди-но, Петре, до хати. Наталочка просить тебе до сніданку. Та і я приєднуюся: заробив сьогодні.
Тільки на поріг, як рідний тепленький клубочок радісно обвився навколо:
— Що, тікати надумав? Не пущу! Тату! Я так скучила!
— Підожди, донечко, я зовсім змоклий, — підхопив малу і звично підкинув під стелю.
— На ось, перевдягнися, — нагодилася Галина зі стосом старенької його вдяганки.
Петро вдячно глянув на неї: в сіро-голубих очах жінки хлюпалася приязнь…
На столі вже стояла його улюблена смажена картопля. Поруч у мисці — квашена капуста, полита олією. Трохи віддаля — пляшка. Повна. Петро жадібно глянув на неї, натужно проковтнув клубок слини. Несила відвести очі. Хильнути оце б після холодної купелі! Проте змусив себе спокійно взяти виделку, присунув тарілку з картоплею.
— Ну, що, мала? — звернувся до дочки. — Позмагаємося, хто швидше з’їсть?
— Ні, таточку. Я вже… Я просто біля тебе посиджу, — пірнула під його правицю. І хоч чоловікові було не з руки діставати страву, рідне тепло зігрівало його зболену душу. Та й Наталочка тішилася татком. Завмерла біля нього, тільки оченятами щирими, благальними на маму позирає. Врешті наважилась:
— Мамо, мамусю, дозволь татові залишитися вдома. Мені так хочеться, щоб він був з нами. Можна, мамо?
Галина не відразу відповіла:
— По правді, то я не проти. Але якщо тато не стане займати ту кляту гидоту, — кивнула на пляшку.
— Як бачиш, витримав, — Петро з надією поглянув в очі дружини. — Повір мені з умовою: тільки-но візьмуся за чарку — відразу виженеш. Ні, я сам тоді піду! — сказав рішуче, мов відрубав.
Дівчинка мерщій злетіла на стілець, міцно обійняла батька за шию і розцілувала:
— Тату! Ми знали, що ти повернешся, знали. Тепер ти завжди будеш вдома! Правда ж?.. Мамо, не плач, він більше не буде. Еге ж, тату?..
— Правда, доню, щира правда! Горенько ти моє, щастя єдине! — притиснувши дитину до грудей, Петро підійшов до вікна. Перед очима його все розпливалося, ставало невиразним, розмитим. То все дощ, напевне… Довго стояв мовчки. Не йняв віри, що знову вдома. Вдома! По хвилі поцілував ніжну дитячу щічку і прошепотів:
— Спасибі, доню! Спасибі, рідненька!
Микола ЛУКОМЕЦЬ,
с. Деріївка
Онуфріївський район
Кіровоградська область