“ПРОБАЧ, АЛЕ Я НЕ МОЖУ ВИЙТИ ЗА ТЕБЕ”

0
321

Великий, повний місяць повільно пливе безхмарим небом. Хоч уже й за північ, але видно як вдень. Я йду не сама, нас декілька чоловік, але мені чомусь страшно. Завжди. Коли місячно. Бо пригадується історія, яка трапилася такої ж місячної ночі кількома десятками років раніше…

— Заночуй у мене, — сказала Женя своїй подружці Гані, — тобі хоч і недалеко йти, та глуха ніч за вікном. Уже по другій розвиднюється — встанеш і підеш.

— Та ні, не буду ночувати. Бач, як гарно світить місяць, видно, хоч голки збирай, — відказала словами пісні Ганя, — та йти тут якихось сотню метрів. Та й батьки будуть не спати, думати, де я.

— Як знаєш, але як на мене, не пішла б, — все ще переконувала Женя.

Зупинились біля її воріт.

— Шкода, що наші хлопці не з нами, а то хоч і місячно, але все ж страшнувато. Це ж треба, щоб і твій, і мій були сватами на весіллях у своїх товаришів, — бідкалася Женя.

Отак, згадавши своїх хлопців, подружки й розійшлися.

ВІДЧУЛА, ХТОСЬ ПРОПХАВСЯ БІЛЯ НЕЇ

Ганя усміхнулася про себе, згадавши Михайла, який минулих вихідних освідчився їй, сказавши, що восени свататись буде. Йшла спокійно, не боялася, думки крутились біля нареченого. Ніч була така тиха, що вона чула кожний шелест нічних метеликів. Місяць світив так ясно, що здавалось день надворі. Десь загавкав собака. А зі сторони, куди вони з подружкою ходили на весілля “під вікно” дивитись молодих, ще чулося гупання бубна. “Гарна була молода, віночок у три рядочки, такий і я собі замовлю, а може ще і гарніший на своє весілля, точніше, на коровай, який гулятимуть у суботу. Різнокольорових стрічок в мене є багато, а ще докупимо, тільки б діждатись того дня. А завтра, в неділю, підемо з Женею дивитись на молоду і на її весільну сукню”, — снувала думки Ганя. Не зогледілась, як вже біля хати. Старенька, маленька, мазана білою глиною, призьбах — червоною. Лавка у дворі. Скільки разів вони цілувалися тут з Михайлом! Саме тут, він зізнався в коханні. “Це ж побачуся з ним аж через два тижні, — з сумом подумала Ганя. — Живе він у сусідньому селі, а тут ще і весілля в його товариша, то не прийшов ні сьогодні, ні в неділю не прийде”.

Неподалік їхньої хатини стояла колгоспна конюшня. Ганя добре бачила сторожа, який, напевно, оглядав приміщення. Оглянулась. Тихенько відчинила двері в сіни, налапала клямку в дверях у хату. І саме в цю мить вона відчула, що хтось пропхався біля неї, хоч бачити нікого не бачила.

В хаті пахло прив’ялою травою, на свіжозмазаній жовтою глиною долівці. Вона щосуботи підбілювала припічок, де варили їсти, і земляну долівку, наривала в лузі різної трави: і лепехи, і м’яти, і ромашки, і посипала. А ще в хаті смачно пахло хлібом. Дівчина тихенько, щоб не будити домашніх, сіла біля столу, де рушником були накриті рум’яні пироги і в глечику стояло молоко. Взяла пиріг і простягнула руку по молоко, аж раптом уздріла перед собою постать високої пані в чорному, ґудзики в неї були блискучі, а на голові — чорна шляпка, як в панянок з міста. “Пані” дивилась на неї і кивала головою.

Ганя здригнулася, перелякалася, але не скрикнула, щоб нікого не розбудити. Вона тихенько підійшла до ліжка, де мала спати, і знову перед собою побачила той же привид. Ганя піднялася на піч, подумавши, що “пані” за нею на піч не полізе, а вона накриється з головою і не буде її бачити. Вилізши на піч, дівчина почула, що таки привид йде слідом за нею. Ганя закричала не своїм голосом, від якого прокинулись батьки. Засвітили лампу, в хаті нікого не було, от тільки вітерець десь взявся і скоро зник.

Перелякана дівчина не могла заспокоїтись, переказуючи бачене, та заснути вже в хаті не міг ніхто. А на другий день у Гані розболілась голова і з кожним днем все більше і більше боліла. Жалілась матері на своє здоров’я, а та просила:

— Підем десь до баби, вимовить, викачає яєчком і все пройде. Нікому не скажемо і знати ніхто не буде.

Але Ганя не хотіла:

— Ще про мене скажуть, що хвора я, а я ж хлопця маю, заміж буду йти. Та й Михайло покине, а воно і так пройде. — відмовлялася дочка.

ДІВЧИНА ЧАХЛА НА ОЧАХ

Але їй не кращало. Хоч і ходила на роботу, але хворіла, все більше і більше їй боліла голова. Пройшло з півроку Ганя вже залишила роботу. Бо не могла далі працювати. Нею стало щось керувати, наказувати, вона весь час чула якийсь голос із середини, часто виконувала його прохання.

Михайло, як і раніше, приходив щосуботи і щонеділі. Спочатку Ганя йому нічого не розказувала, приховувала свою недугу. А коли їй стало гірше, відказувала йому:

— Пробач, але я не можу вийти за тебе, на це в мене поважна причина. Ти гарний, високий, дужий, ще зустрінеш своє кохання.

Михайло розумів і не тільки, а й бачив, що його дівчина недужа. Та якось і мати Гані, зустрівши його біля воріт, сама сказала:

— Михайлику, не ходи до Гані, бо вона дуже хвора, ти ж і сам бачиш, яка вона.

Сумно було Михайлу на серці. Після цієї розмови не раз ще приходив, ніяк не міг покинути її, забути дорогу до своєї нареченої.

А що вже мати переживала за свою доньку! Краялось її серце, рвалось, пекло. Дівчині ж тільки 20. Радіти б за неї, весілля справляти. А донька чахла на очах.

Впросила мати Ганю таки поїхати в Острог до татарки, яка зналася на різних хворобах і багатьом допомагала. Татарка, оглянувши її, вислухавши, розвела руками, сказавши мамі:

— Пізно, дуже пізно. Ляк ожив і вже нічого не можна зробити.

Не бачила дороги мати, сіра пелена застеляла очі. Вона молилася, просила всіх святих, щоб її дочка залишилась живою. Та доля розпоряджалася по-своєму.

Ще будучи здоровою, Ганя купила відріз білої тканини на весільну сукню. Мати попросила сусідку Євдокію пошити її, коли Гані стало зовсім зле. Вміла майстриня виконала роботу на славу. Гарне вийшло весільне вбрання. Воно чекало своєї пори.

Якось, повертаючись з ланки, жінки побачили, як Ганя, вбравшись у весільну сукню, повільно, крок за кроком йшла, наче лебідка поранена. Яка ж вона гарна! Чорні довгі коси спадали на біле плаття.

— А погляньте на мене і скажіть, гарною я була б молодою? — стиха запитала Ганя.

Ні одна жінка не могла стримати сліз, бо знали зі слів її мами, що Ганя дуже хвора, вже сили покидають її.

— Та що ти, Ганю, ти будеш найкращою нареченою і ми всі прийдемо до тебе на весілля, — казали жінки, ковтаючи сльози болю.

ТУГА ЗА НАЙСТАРШИМИ НЕ ПОКИДАЛА

Так і не судилося Гані йти під вінець зі своїм Михайлом. На велике храмове свято, яке припадає на день великомучеників Маковіїв, вона померла. Лежала вся в квітах, у фаті і білій сукні, мов наречена.

Великий шмат відірвався від серця в мами. Вона плакала, здіймала руки, наче крила, до Бога:

— За що, навіщо? Доню, я хотіла благословляти тебе, частувати, тішитись зятем, внуками. Як пережити це, кровинко моя, моя помічнице, і як жити далі, коли тебе немає…

У ту хвилину вона навіть забула про існування ще трьох своїх дітей, які рядочком стояли біля неї.

— Ой, діточки, мої квіточки, немає у вас старшого братика, який помер раніше, а тепер і старшої сестрички немає. За що мені таке тяжке горе: хоронити дітей…

Мати ніжно тулила до грудей своїх найменших.

…Проходили роки, підростали менші діти, була тривога і радість за них, але туга за найстаршими, що відійшли у вічність, ніколи не покидала її, той шмат серця так і не зміг прирости повністю до самої смерті, кровоточив, нив і пік.

А як стривожилось материнське серце, коли через десять років по смерті доньки в її хату постукав молодий чоловік і це був Михайло. Він зайшов побачивши їх, батьків дівчини, яку любив понад усе, розпитати, як їх здоров’я. Заплакали мати, батько, Михайло, згадуючи Ганю. Тихо розповідав про своє життя, в якому не маловажну роль було відведено і їй, дівчині Гані, яку місячної ночі злякав привід.

Років з 20 по смерті старшої сестри, гортаючи сторінки журналу “Всесвіт”, сестра Гані (автор цих рядків) прочитала, що таки дійсно існує така хвороба як ляк і у світі вже роблять операції, видаляючи його. На жаль, на той час ніхто про це нічого не знав.

Олена ЯРОЩУК