Весільний коровай

0
1030

Олена і Тетяна були подружками з дитинства: народилися в один рік, обійстя їхніх батьків були по сусідству. А коли дівчатка пішли до першого класу, то до десятого сиділи за однією партою. «Наче сестри», — казали про них.
Олена мріяла стати економістом. А Тетяна, яка змалку дуже любила пекти пиріжки, печиво і навіть навчилася в бабусі випікати домашній хліб, вирішила стати кондитером. Кожна здійснила свою мрію: після закінчення технікуму Олена повернулася в рідне селище на посаду головного бухгалтера і продовжувала заочно навчатися в інституті. Тетяна, отримавши диплом кулінара-кондитера, стала до праці в ресторані в райцентрі і також подала документи на заочне навчання до інституту харчових технологій. Доля в дівчат складалася, як за законом симетрії: в один рік здобули вищу освіту і вийшли заміж.
Тетяна, отримавши керівну посаду у місцевому відділі торгівлі, все одно продовжувала улюблену справу: тепер її знали і в рідному селищі, і в сусідніх селах як чудову коровайницю. Жодне весілля не обходилося без традиційних її шедеврів.
В особистому житті, щоправда, склалося у них по-різному: якщо Тетяна жила щасливо з чоловіком Володимиром, то Олена вже через кілька років пізнала і зраду, і зневагу, і байдужість з боку своєї половини. У подруг підростали доньки.
Після 15 років щасливого подружнього життя у Тетяни сталася трагедія: в автомобільній аварії загинув чоловік. Олена як могла підтримувала подругу, хоча й сама потребувала втіхи: чоловік дійшов до того, що піднімав на неї руку.
Спливав час. Закінчили середню школу доньки подруг. Тетянина Вікторія мріяла бути юристом, стала студенткою. Донька Олени Ярослава пішла працювати в супермаркет. Казала, що хоче щасливо вийти заміж і створити велику родину.
Часто в щирих розмовах-спогадах Олена й Тетяна мріяли про те, як віддаватимуть заміж доньок, як справлятимуть весілля, як радітимуть онукам. «Я для твоєї Слави такий коровай спечу, якого ще нікому ніколи не випікали, — казала Тетяна. — В мене стільки нових ескізів…»
Незабаром Ярослава зустріла свою долю: в магазині познайомилася з місцевим хлопцем. Молоді сподобалися одне одному з першого погляду. Тож згодом в Олениній сім’ї планувалося весілля. Тетяна разом із донькою готувалися до нього, як до власного свята: подбали про гарний подарунок молодятам, купили собі обновки. А Тетяна ще й піклувалася про майбутній коровай.
Наближалася весільна субота. Тетяна пішла до Олени, прихопивши найкращі ескізи своїх короваїв.
— Ось поглянь, — показала подрузі. — Давай вибирати.
Але Олена у відповідь мовчала, тільки якось дивно дивилася на Тетяну.
— Щось сталося?
— Розумієш… — запнулася Олена. — Я… не можу… Ярослава не хоче… Ти не можеш бути коровайницею…
— Чому?
Олена опустила погляд додолу:
— Ти вдова. В коровайниці кличуть тільки щасливих у шлюбі жінок, щоб молоді жили щасливо…
Після загибелі чоловіка Тетяна була готова й до інших життєвих ударів, тому слова найкращої подруги шокували її тільки першої миті. Вона дивилася на Олену і не вірила тому, що почула… Подруги. Як сестри — все життя. Потім мимоволі глянула на свою обручку, яку так і не зняла після смерті Володимира.
 — Я у шлюбі була щаслива, дуже щаслива. Тому іншого собі не шукаю. Володя і зараз зі мною…
Тетяна повільно складала докупи ескізи своїх майбутніх короваїв.
— Мене майже 20 років кличуть у коровайниці, — мовила стиха. — І ще ніхто з тих молодят не розлучився і не овдовів… Бувай, Лєно.
 Щоб не наговорити подрузі зайвого стосовно Олениного «щастя» з чоловіком, Тетяна швидко пішла.
 Наступного дня з Києва приїхала Вікторія. Тетяна сказала їй, що на весілля не піде, пояснила, чому. Донька мовчки її обняла… У день Ярославиного весілля вони поїхали на могилу Володимира. Дорогою купили великий букет червоних троянд…
Таїсія ЦЕГЕЛЬНА,
м. Васильків
Київської області