КВАРТИРАНТКА

0
414

— І що ти в ньому найшла? Селюк селюком! Жила заради тебе — і отака дяка.
— Мамо, я його люблю.
— У міліцію його скільки разів забирали! — не здавалась мати.
— Так то через мене. Хлопці липнуть, а він відганяє їх. Кулаками… Ну все, побігла, — перекинула сумку через плече й помчала в школу…
Віталіна й Максим познайомилися на весіллі, де обоє були старшими: вона дружкою, а він боярином. Те, що хлопець встиг попрацювати до армії, відслужити у війську і, повернувшись, знову став до праці, а дівчина лише за рік мала закінчувати школу, почуттям не завадило.
Дізнавшись про доччин вибір, Кіра Валентинівна обурилася. Мала надію, що дитина продовжить її справу — вивчиться на лікаря-гінеколога. Адже чого гріха таїти, зарплатня хоч і невелика, зате майже щоденно щось осідає як не в кишені, то в сумці. І Віталіна не проти вступати в медичний, але Максим… Упертий Максим навідріз відмовляється здобувати вищу освіту. Не лежить, мовляв, душа:
— Я шофером хочу бути… Класним… А ти вступай, я десь влаштуюся поблизу — водїї скрізь потрібні.
— Кого-кого, а шофера ще знайдеш на свою голову. А не послухаєшся — і копійки не дам, — не вгамовувалася мати.
Перед самим вступом Кіра Валентинівна пильним лікарським оком помітила в дочки вагітність. Небажану. Дякувати Богові, строк невеликий — можна позбутися плоду. Дочка не пручалася: справді, куди зараз поспішати з дитиною?
Коли Віталіна стала студенткою, Максим писав коханій мало не щодня. Одержував такі ж рясні й щирі відповіді. Кілька разів приїжджав, пробував знайти роботу в тому ж місті і навіть знаходив, але з житлом не складалося: всю зарплатню мусив би віддавати за невелику кімнатку. А жити за що?
Минув рік. Якось раптово перестали приходити листи з міста. Максим зібрався з духом і поїхав у інститут. Там дізнався, що його наречена живе в громадянському шлюбі з бізнесменом, удвічі старшим за неї.
У душі хлопця наче щось обірвалося. Захотілося довести колишній коханій та її матері, що й він чогось вартий. Батьки допомогли купити приношений мікроавтобус, а він капітально підрихтував його і почав возити жінок за товаром у Одесу та Хмельницький. Придивився до торгівлі і сам почав скуповувати недорогий крам. Продавав і в райцентрі, і в селах у певні дні-години. Гроші робили гроші. Почав із сіл привозити свині, різав їх та наймав людей, щоб возити у Київ на базар.
Справи йшли непогано. Придбав Максим у кредит новенький мікроавтобус, відкрив новий маршрут, на який найняв водіїв. Після смерті бабці-родички, яка переписала на нього хату, розпочав будівництво нової. Спланував так, що спочатку завершить половину будівлі на дві кімнати і кухню, а коли розбагатіє — добудує. Тим паче, що сім’ю Максим поки що заводити не збирався, хоча мати вуха протуркотіла: коли нарешті жениться і порадує їх онуком.
Опоряджувальні роботи в будинку завершували заробітчани-гуцули, котрі славилися своєю майстерністю. В рахунок оплати попросили відвезти їх додому, бо потрібно доправити туди і зароблене влітку зерно. У гірському краї Максимові ще не доводилося бувати, тож погодився з радістю. В Карпатах не міг намилуватися мальовничими краєвидами.
У зворотну путь вирушив на світанку. Проїжджаючи повз село, запримітив одиноку жіночу постать у широкому плащику, яка благально «голосувала». Зупинився.
— До райцентру довезете? — запитала тихим охриплим голосом.
— Сідайте.
Жінка спершу поклала на сидіння продовгуватий згорток, а коли Максим ввімкнув освітлення в кабіні, почувся дитячий плач.
Намагання розговорити пасажирку закінчилося нічим. І шофер згодом зрозумів чому: тільки-но сонце вдарило в лобове скло, стало видно під оком жінки чималенький синець. Його вона марно намагалася заховати під сповзаючою хустиною.
— Хто це вас так розмалював? — не втримався від запитання.
— Чоловік…
І вона поспішно, наче боялася не встигнути виговоритися, вилила все, що накипіло на душі.
Дитинство її минуло по дитбудинках та інтернатах. Вивчилася в профтехучилищі на штукатура-маляра. Але обморожені з вини горе-матері руки не дали змоги працювати за спеціальністю.
Не маючи житла, погодилася вийти заміж за чоловіка, у якого в селі була хата. Потім дізналася: вона, Світлана, третя в нього, а попередні — втекли. Шлюбу з нею не оформляв, спершу, казав, треба вирішити питання розлучення з другою дружиною. Синові, що народився невдовзі, дала своє прізвище. Чоловік як тверезий — наче непоганий, а як вип’є — з хати тікай.
— Учора ввечері прийшов з товаришем, допилися до чортиків. А зібрався друг додому, чоловік йому запропонував… мене. Мовляв, молода, гарна й покірна: «Не те, що твоя — не встигнеш зайти, як уже виганяє». Той, на щастя, махнув рукою та й пішов. А я… я вирішила не змовчати. Чоловік кинувся на мене з кулаками… Нарешті, коли заснув, я взяла сина і — за село, на трасу. Доїду до райцентру, а там на Київ автобус іде. Казала сусідка, що в газеті є адреси, де старенькі люди запрошують квартирантів, щоб доглянули до смерті.
— А гроші на автобус маєш? — перейшов Максим на «ти».
— Продам сережки, — показала скромненьку прикрасу на вушках.
— За таку цінну річ і я тебе довезу до Києва, — сказав удавано серйозно…
Дорогою Максим купував харчі, ділився зі Світланою. Вона годувала немовля груддю, але молока, видно, не вистачало, бо хлопчик вередував. Врешті стомлена мама і змучена дитина заснули. Так, сонними, і проїхали Київ. Світлана прокинулася вже при в’їзді в Максимове містечко. Забачивши вогні, поспитала:
— Це вже Київ?
— Це краще, ніж Київ. Якийсь час поживеш у цій хатині. А там знайдемо тобі якесь житло…
Того дня робота в хлопця не клеїлася. Що б не робив, про що б не думав, а перед очима стояла тендітна постать. Таке молоде, а скільки вже настраждалося…
Не минуло й тижня, як зі Світланою познайомилася й мати Максима. Зайшла випадково, коли того якраз не було вдома, і здивувалася, побачивши незнайому дівчину:
— А ти хто ж будеш?
— Квартирантка…
— До холостяка пішла на квартиру? Ну й ну… Збирай свої речі і… — дитячий плач обірвав жінку на півслові.
Відчинилися двері, і Максим, глянувши на обох, все зрозумів:
— Мамо, ти хотіла мати невістку? Знайомся: Свєта. А це Богданчик, твій онук.
Світлана, аби приховати сльози радості, вибігла з хати, а мати:
— Признавайся, це справді твій син?
— Мій, мамо, мій. Помилка молодості, от і виправляю її…
Максим весілля не хотів, та батьки наполягали: один син, що люди скажуть?
Весілля гуляли в ресторані. Бучно й гучно. Весело — навіть і випадкові перехожі мимоволі починали підтанцьовувати, минаючи пишне свято, котре вихлюпнулося з ресторанної зали на вулицю. Тільки немолода вже жінка в чорних окулярах, проходячи повз, пришвидшила крок і майже бігцем зникла за рогом. Кірі Валентинівні було невимовно боляче. У Максима весілля! А її Віталіна розчарувалася і в професії, і в сімейному житті. Перебивається якимись випадковими заробітками, вдовольняється випадковими кавалерами. І вважає, що то мати скалічила їй життя…
Петро САВЧЕНКО,
с. Леміщиха
Жашківського району
Черкаської області.