«ЗА ВСЕ В ЖИТТІ ЦІНА СПОВНА…»

0
570

Ніщо не дається людині просто так. За красу нерідко розплачується вона розчаруваннями і нездійсненими мріями. Лаврові вінки слави часто приховують немало колючок глоду власного самолюбства і печії кропиви чужих заздрощів. Багатство дарує спершу невгамовний апетит до ще більшої наживи, зверхність над іншими, що завершується нудьгою і пересиченістю життям. Надмірне поклоніння Бахусу, черевоугодництво рано чи пізно обертаються передчасним старінням, хворобами, та ще й серйозними. І необдумані вчинки, і слова наші ніколи не минають даремно. Ні-ні, та й озвуться, де й не сподіваєшся. Бо ж недарма співається: «За все в житті ціна сповна…»
Андрій низько схилив русяву голову, кучеряве пасмо впало на крутий лоб, і завмер у гіркій задумі. Таїса Іванівна зітхнула, аж руку підняла, аби торкнутися синового чола, але не насмілилася й теж важко опустилася у м’яке крісло. Німа тиша гнітюче повисла у кімнаті. Від неї у Таїси Іванівни розколювалася голова, як не стримувалася, а руки її дрібно-дрібно тремтіли, бо ще й досі вчувалося їй глухе ридання синове:
– Ніколи – чуєш? – сказали, що ніколи у нас не буде дітей. Їх убив аборт… Так і сказали…Ніколи не буде! Це ж я сам… я винен! Безвольний слимак, матусин синок, злякався розголосу, пліток, а вбити свою дитину… не побоявся. Вона ж два тижні благала мене їхати до тітки в Маріуполь, а я…де був мій розум? Послухав маму…
Таїса Іванівна мовчки здригалася від кожного слова, як від удару батога. Що могла сказати? Кілька останніх років її єдиний син, якого любила більше за своє життя, уникав спілкування з нею. Не раз бачила муку в його очах, коли хтось заводив мову про дітей, і серце її хололо: «Не простив… не простив!»
Він ріс соромливим і лагідним, її Андрійко. Якось так виходило, що він легше відкривав свої дитячі, а згодом і юнацькі секрети бабусі Гані. Бо ж ні тато, директор заводу, ні Таїса Іванівна, провідний спеціаліст, не завжди мали вільний час для спілкування з сином. А оскільки ріс хлопець, як з води, та вчився гарно, то й клопотів з ним не знали. Раділи нечастим прогулянкам із сином, коли знайомі дивувалися його дорослості й молодості його батьків. Відчуваючи Андрійкову відчуженість, щоразу намагалися задобрити його якимось подарунком. Бо ж навіть прикро було іноді спостерігати, як по-змовницьки перешіптувалися вони вдвох з бабусею, простою сільською жінкою, пересміювалися, примовкаючи, коли заходив хтось із батьків.
До інституту син вступив з першого разу. Й жодного разу ніхто не чув, щоб у нього були там проблеми. Не раз мати милувалася натхненним обличчям свого одинака, подібного до батькового. Лише брови були густі, смолисто-чорні, її, Таїсині.
Тоді, ранньою весною, Андрій, гінкий, як тополька, намагаючись некліпно дивитись матері в очі, важко добираючи слова, здавленим голосом сказав:
– Я, мамо, маю… я хочу одружитися… зараз…
Від несподіванки у розгубленої матері перехопило подих. Схопившись рукою за серце, раптом охрипнувши, ледь прошепотіла:
– Як? Чому? Чому негайно?!
Андрій, похиливши голову, мовчав. І коли мати вже голосно, злякано і гнівно повторила запитання, нагадавши синові, що йому ще ж два роки вчитися, а тоді на ноги ставати, знову повторив:
– Так вийшло, мамо… Таня не винна… Я… ми, словом.., мушу одружитися, – відчуваючи, що не переконав матір, додав, ніби у крижану воду шубовснув, – у нас буде дитина…
Таїса Іванівна зблідла, пильно вдивляючись у синів кучерявий чуб. Хотіла, так хотіла за звичкою підняти нахилену голову, якось заспокоїти, але вирвалось інше:
– А про нас з татом ти подумав?! Про неславу на наші голови? Рано тобі одружуватися, а дітей заводити – тим більше рано. Ні й ні! Ге-е-рой! Батьки вчать, а він… Не чекала від тебе такого подарунка! Людям як маємо в очі дивитися?! – вже кричала несамовито.
Весь день Андрій не виходив з дому і, дочекавшись батька з роботи, приречено почав ту ж, що і з матір’ю, розмову. Видно, мати вже телефонувала батькові про новину, бо той зустрів сина гнівним поглядом. Але, вислухавши його плутану мову та побачивши біль у рідних очах, зм’яклим голосом запитав:
– Хіба б ти по-людськи не встиг? Що ж ти, дурню, наробив і собі, і нам? Знаєш нашу маму, знаєш, як вона поговору людського боїться, а тепер… Е-ех, Андрію…
За дві доби домашнього пекла Андрій враз переступив поріг юності, нипав кімнатами зі згаслими очима, і Таїсі Іванівні той погляд рвав душу, але не поступалася, карбуючи слова:
– Одружуйся, але… після аборту! Ти знаєш, скільки людей буде на весіллі?! І всі мають шепотітися, пальцями тикати?! Я цього не допущу! А діти… діти ще будуть…
Змучена Таня, почувши такий вирок майбутньої свекрухи, сполотніла:
– Нізащо не піду… не вб’ю його. Їдьмо в Маріуполь, Андрійку, я не можу вбити нашу дитину, – лементіла, коли приходив зажурений Андрій. Та він винувато мовчав. А тим часом набирав обертів маховик підготовки до весілля. Бучного, пишного, на кілька сотень гостей, із врахуванням народних звичаїв і сучасних нововведень на «таких» весіллях: різних розіграшів, жартів, загадок. Продумувалося все: від видів соусів та приправ, до кількох десятків страв, від жартівливої колискової для тещі й свекрухи, до розміру квіточок на віночку, що лежатиме на фаті молодої.
А Таня, давлячись слізьми, важко очунювала після аборту… Згодом молодою, одягненою, як королівна, не могли намилуватися гості: «Сама краса, – казали, – та чомусь смутна».
З тих пір минуло чотирнадцять років. Давно овдовіла Таїса Іванівна, всі ці роки, що могла, робила, аби виправити свою фатальну помилку, загладити провину перед сином і невісткою: ніяк не могли вони дочекатися дитини. На яких тільки курортах, у яких лікарів, цілителів не побувала Таня! Свекруха не шкодувала грошей, та все марно. Одні обіцяли помогти, дурили, грошики викачуючи, інші знічено розводили руками, мовляв, мало надій, але спробуємо зарадити. А час минав, невблаганно вбиваючи останні крихти надії. І, врешті, відомий професор, оглянувши Таню, не захотів її обманювати, сказав: «Ви не безплідна, але ж був аборт… Більше дітей не буде».
Жаліючи матір, Андрій і Таня вирішили нічого не розповідати їй: хіба легше буде від її болю? Та коли приїхали до неї навесні, запросили їх колишні однокурсники в гості. Молода господиня, пораючись на кухні, на мить передала Тані свого піврічного малюка. І Андрій аж очі примружив від болю, що струмом пронизав його, коли побачив, як похапцем тремтячими руками притиснула до грудей чуже дитя його Таня, як різко нахилилася над ним, щоб сховати свої сльози. А вже вдома, давши їм волю, жалібно шепотіла: «Ой, не можу більше так жити, не можу … Нащо?!» Андрій, як міг, умовляв, заспокоював дружину, а перед очима йому зринало таке рідне жорстоке обличчя і слова: «А діти… ще будуть…» І не втримався. Коли Таня заснула, зайшов у кімнату, де, чув, не спала ще мати, і, як колись у дитинстві, розповів усе, що боліло до нестями. Знав, що не по-чоловічому на слабкі материні плечі власний тягар перекладати, адже нічого вже не зміниш, та, видно, хотів поруч відчути рідне тепло, якого давно уникав.
Дивилась мати на його придавлену горем постать і не могла знайти жодного заспокійливого слова. «Сину, синочку мій, кровинко рідна, прости мені! Не ти, я, я – вбивця твоїх ненароджених дітей»… – квилило материнське серце. Але вуста мовчали, бо не могла, не вміла знайти слів розради. Усі ці роки Андрій ні разу не дорікнув їй. Цю тему обминали, замовчували, обходили, тамуючи біль. Але все рідше звучало з його уст слово «мама». Спершу якось вона не помітила цього, але ось уже два роки кожна їхня зустріч із сином, коли приїздить у гості, перетворюється на муку. Вона жадібно ловить кожен його жест, погляд, кожне слово, але того, єдиного, не чує, не чує… І зараз, всім серцем відчуваючи глибину синового розпачу, вона ладна тут же вмерти, аби повернути той далекий злощасний день, коли засудила на смерть його дитя. Але не вернеш, не вернеш…І тільки рясні сльози з-під міцно стулених повік її скотились, коли, схаменувшись, Андрій тихо сказав:
– Не допоможе. Не треба плакати. Не треба, мамо.
Ніна КОРОП