РОЗМОВЛЯЄШ ПО ТЕЛЕФОНУ — СИДИ НА МІСЦІ!

0
561

Через велику кількість мобільних “вишок” погіршується самопочуття людей, у осіб, нерозлучних з мобілкою, більший ризик захворіти на рак, а якщо носити телефон у кишені.., можна стати імпотентом. Страшилками такого змісту переповнені новинні стрічки. Що з цього правда, а що нісенітниця – сказати важко. Досі науковці не можуть ані підтвердити, ані спростувати шкідливий вплив випромінювання мобільних телефонів та базових станцій. Звичайно, від мобільного зв’язку уже ніхто не відмовиться. Але, як кажуть, береженого Бог береже. Спробуємо з’ясувати, як користуватись телефоном так, щоб його електромагнітне випромінювання впливало на нас якнайменше.
Насамперед треба придивитись до моделі свого телефону. Інтенсивність його випромінювання вказана у паспорті (під абревіатурою SAR). Чим цей показник менший (бажано, щоб було менше одиниці), тим краще. “Має значення і те, старий телефон чи новий, – каже інженер з питань СЕС компанії “Київстар” Михайло Корній. – П’ять-десять років тому не було такої кількості базових станцій, тому виробники телефонів робили їх потужнішими, аби могли ловити сигнал. Телефон міг мати потужність 2,5-3 мкВт. Зараз у мене смартфон потужністю 600-700 міліват. Якщо я їду з кимось у машині, то буває, що у мене уже зв’язок зникає, а той, у кого старіший телефон, ще може розмовляти, бо потужність випромінювання його телефону вища. Має значення і відстань до базової станції. Чим далі від станції, тим слабший сигнал, в результаті і телефон, і станція мають збільшувати потужність, аби “почути” одне одного. Там, де покриття хороше, випромінювання телефону мінімальне”.
Потужність електромагнітного поля Михайло Корній вимірює спеціальним приладом – такий же є і на станції. Спеціальний “мікрофон” вловлює електромагнітне випромінювання, і на екрані відразу ж з’являється показник. Моя “мобілка” виявилась найбезпечнішою з трьох – у режимі очікування лише 0,05-0,1 мкВт. Зате у той момент, коли телефон задзвонив, ця цифра підстрибнула аж до 0,6. Підняла слухавку – знизилась до 0,19-0,2. “Максимально телефон випромінює, коли ви додзвонюєтесь на станцію. Далі потужність і телефону, і станції падає. Рекомендуємо, коли набрали номер, перші три-п’ять секунд потримайте у руці, а вже потім прикладайте до вуха. Ще безпечнішим є використання “вільних рук”. Якщо їдете в машині, станція перекидає вас з однієї на іншу соту, тому телефон працюватиме у максимальному режимі. І випромінювання більше, і батарея швидше розряджається”,– каже Михайло Корній.
До речі, якщо мобілку відсунути від приладу сантиметрів на тридцять, він починає показувати нулі. Випромінювання настільки маленьке, що його навіть техніка не помічає. Тобто достатньо відставити телефон подалі від себе, щоб він перестав вас опромінювати. Носити його у кишені не варто.
Совгаючи прилад по столу, випадково вловили ще якесь поле. Куди потужніше, ніж наші телефони. Так виглядало, що “фонить”… принтер. Це здивувало навіть інженера, оскільки теоретично принтер взагалі не мав би давати такого випромінювання… Спробували вимкнути принтер – потужність впала, але все одно була більша, ніж від телефону. Виявилось, випромінювання йде від зарядного пристрою, від якого заряджалась Bluetooth гарнітура. Тому, коли ставите телефон на зарядку, тримайте його подалі від себе.
Михайло Корній зізнався, що досі не має вдома мікрохвильовки. “У режимі очікування (коли мікрохвильовка лише увімкнена у розетку, але не працює) ми наміряли 14 мкВт. А у робочому режимі було до 40-60. Перші мікрохвильовки, які були у металевому корпусі, були хоч якось захищені. А зараз пропонують дешеві – повністю пластмасові. Там магнето взагалі нічим не захищений! Принцип роботи мікрохвильової печі у тому, що вона виробляє таке потужне поле, яке починає нагрівати продукти. Передавач такої потужності міг би передавати сигнал на 50-70 кілометрів. І це стоїть у вас у квартирі! “Фонять” також холодильники з системами No frost, – каже інженер. – Щодо технологій Bluetooth та роутерів, то потужність їхнього випромінювання ще нижча, ніж у телефонів. Домашній роутер раджу підвісити якомога вище під стелю – так він покриватиме все приміщення, але під дію поля потраплятимете мінімально. Мобільні оператори також намагаються розмістити свої базові станції якнайвище. Якщо антена буде скерована на якийсь будинок, він буде нам завадою – уже за будинком зв’язок буде поганий. А коли хвилі опускаються згори, можемо покрити більшу площу. На землі поле надзвичайно маленьке, але телефони – надчутливі апарати, вони починають ”бачити” поле з 0,26 мкВат. Не варто боятись і тим, у кого базові станції на даху. Вони розміщені у так званій радіотіні, бо сигнал розходиться вбоки. Якраз у них випромінювання від станцій мінімальне”.
Зіновія ВОРОНОВИЧ
Сторінку підготував Тарас ПОДОРОЖНІЙ