Навчіться ходити правильно

0
75

Так, так — не дивуйтесь. Аби запобігти артрозу колінних суглобів та коксартрозу, потрібно навчитися правильно ходити. Якщо під час ходьби відчувається біль у коліні чи кульшовому суглобі, перше, на що слід звернути увагу, — на положення стопи.

Запам’ятайте просте правило: під час ходьби носки стоп мають бути спрямовані прямо. Якщо вони дивляться не вперед, а вбік, рух буде неправильним. Тобто замість прямого м’яза стегна (частини чотириголового м’яза) працюватимуть довгі привідні м’язи. Це й призводить до порушення стабілізації коліна, тазостегнового суглоба, заважає працювати середньому та великому сідничним м’язам під час поштовху ногою.

При цьому також змінюється кут руху в суглобі. Нога виходить не вперед коліном, як має бути, а трохи вбік. Це спричиняє ланцюжок порушень. Стопа не розгинається, до того ж формується неправильний кут згинання в коліні, й за кожного кроку таз починає коливатися то в один, то в інший бік. Відбувається це від того, що через таку постановку ноги середньосідничний м’яз не може працювати. Замість усього м’яза працює лише одна його маленька частина. Якщо ж носок стопи дивиться вперед, нога теж виводиться вперед за рахунок прямого м’яза стегна (а не за рахунок привідних м’язів), і таз не розгойдується.

Ще одна ознака того, що стопа під час ходьби рухається під неправильним кутом, — нерівномірне стоптування каблука. Більше стоптування його із зовнішнього боку означає, що стопа ставиться не прямо носком уперед, а вбік. Ходити в такому взутті не можна, тому що воно дуже заважає правильній ходьбі. Треба його змінити і перевчитися ходити, бо під час кожного кроку неправильної ходьби людина сама собі травмує коліно, набуває артрозу тазостегнового та колінного суглобів. І тоді кожен крок додає ще більше травм. Отож, щоб не було артрозу, змінюйте стереотип свого руху.

Якщо ж артроз чи коксартроз уже є, тим паче варто під час ходьби правильно ставити свої стопи та щомиті стежити, чи дивляться вони вперед. Якщо акцентувати на цьому увагу, поступово включатимуться всі м’язи, що стабілізують коліна, гомілковостопний і тазостегнові суглоби.

Антон АЛЕКСЄЄВ,
мануальний терапевт