Провокують судоми алкоголь та тютюнокуріння

0
276

Так у народі кажуть про судому, яка з’являється раптово, здавалося б, із незрозумілих причин.

Чому ж вона виникає? Найчастішою причиною дошкульної недуги є нестача мікроелементів в організмі. У переважній більшості таких випадків людям просто бракує магнію. Симптоми цього такі: ноги зводить уночі, швидка втомлюваність, дратівливість, безсоння.

Іншим винуватцем виникнення судом є нестача кальцію. Про це побічно свідчать ознаки посіченого волосся, ламкі нігті, часте роздратування.

На третьому місці серед причин — брак вітамінів групи В. У таких людей, окрім судом, є ще й поколювання кінчиків пальців рук і ніг, слабкість, утомлюваність, роздратування.

Появу судом у ногах може спровокувати й вживання різноманітних ліків. Зокрема, препарати від холестерину — статини, а також протизаплідні, сечогінні. При їхньому тривалому вживанні з організму вимиваються мікроелементи.

До нестачі мікроелементів, а відтак появи судом може призвести й певний стиль життя. Зокрема, в групі ризику суворі вегетаріанці, що мало споживають білка, через що їм бракує магнію та вітамінів групи В. Причиною їх появи можуть бути алкоголь, венозна судинна недостатність, зловживання зеленим чаєм, який, маючи сечогінний ефект, вимиває мікроелементи.

Судоми також можуть з’явитися як результат утоми в м’язах після тривалого ходіння, стресів, під час яких організм надінтенсивно використовує магній та вітаміни групи В. У курців, що викурюють по 1-2 пачки цигарок на день, може розвинутися особливий тип судом зі специфічною кульгавістю. Для неї типово таке: кількасот метрів людина йде нормально, затим не може ступити й кроку, після короткого відпочинку все нормалізується, а потім ситуація знову повторюється: болю немає, лише скутість у рухах.

Як боротися з причинами появи судом? Оскільки найчастіше це результат нестачі магнію, тож і починаємо приймати саме цей мікроелемент із вітаміном В6 (як зазначено в інструкції до препарату). За два-три тижні аналізуємо свій стан: якщо судоми припинилися — значить, їх провокував саме брак магнію, тоді п’ємо препарат від одного до півтора місяця. Якщо ж вони не минають, зазвичай радять перейти до другого етапу лікування: ін’єкції із вітамінами групи В. Звичайно, їх має призначити лікар. Якщо через кілька тижнів покращання не настає, переходять до третього етапу лікування препаратами кальцію з вітаміном D3. Курс лікування — не більш як місяць.

Це лікування при судомах допомагає майже 100-відсотково. Втім, якщо жодний із методів не спрацював, то, можливо, судоми спричинені проблемами з венами. Тоді слід приймати венотоніки, а також разом із лікарем переглянути медпрепарати, прописані вам раніше. Ймовірно, це вони провокують недугу, й вам треба замінити їх такими, що не вимиватимуть з організму мікроелементи. Провокують судоми й алкоголь та тютюнокуріння.

Інколи вони спричинені остеохондрозом. Тому не завадить обстежитися, перевірити спину. Якщо маєте плоскостопість, користуйтеся спеціальними устілками для взуття, адже ця вада також провокує появу судом.

Що ж робити, якщо судома раптово «вхопила» за ногу? В більшості випадків позбутися її нескладно. Спробуйте розтягнути ногу, де болить м’яз, зробіть легкий масаж. Це розслабить спазмовану мускулатуру.

Також біль знімуть кілька вправ. Сядьте, випряміть ноги й потягніть носок ступні на себе. Рухайте пальцями вперед і назад кілька хвилин. Потім розверніть ногу так, щоб торкатися опори лише боковою зовнішньою частиною ступні, й у цій позиції тримайте її близько хвилини, доки біль не мине.

Якщо спазми не проходять, можна прикласти щось тепле до спазмованої ділянки.

Коли судома виникла вночі, сядьте, опустіть ноги вниз, затим обережно встаньте або ж просто пощипайте місце болю, помасажуйте його. Потім ляжте в ліжко й підніміть ноги під кутом 60 градусів, щоб запобігти повторному нападу.

Павло ЄВДОКИМЕНКО,
психофізіолог