Як краще з мухами боротися?

0
44

Зазвичай у теплу пору люди мають мороку з мухами, борються з ними, як тільки можуть: і б’ють, і чіпляють липкі стрічки, і завішують двері занавісками, і навіть вдаються до хитріших методів — приміром, провітрюють помешкання вдосвіта, коли мухи ще сплять.

Існує понад 80 видів мух! То які ж найчастіше залітають до хати, якої шкоди можуть завдати та як швидко розмножуються?

Супутниками людських осель є мухи, що належать до родин Миsсіdае (справжні мухи), Саlliphoridае (зелені або сині м’ясні), Sагсорhagidае (сірі м’ясні). Найчастіша «гостя» зазвичай кімнатна муха. В населених пунктах трапляються також мала кімнатна, осіння жигалка, синя весняна, зелена м’ясна, сіра м’ясна…

Дещо із їхньої «біографії». Тривалість життя мух у літній період — місяць, упродовж якого вони можуть відкласти яйця шість і більше разів. Кожна за раз відкладає їх від 80 до 120. Навіть в умовах низьких температур муха, не живлячись, може прожити всю зиму.

Якої шкоди можуть завдавати ці набридливі створіння? Учені описали 44 види мікроорганізмів, які були знайдені на мухах та які вони здатні переносити на лапках. Ці комахи є переносниками збудників гострих кишкових й інших інфекційних хвороб людини (холери, дизентерії, поліомієліту, епідемічного гепатиту, туберкульозу, епідемічних кон’юнктивітів тощо). Можуть передавати інфекцію під час укусу чи відкладати личинки просто в рані.

Як краще з ними боротися? З допомогою москітних сіток, що закривають доступ до приміщення. Також ефективні липкі стрічки, покриті клеєм і атрактантами. Є й світлові пастки із сіткою під електричною напругою, де комахи, приваблені світлом, гинуть, зіткнувшись із сіткою. Крім того, існує багато інсектицидів, проте їх застосування має короткочасний ефект і небезпечне для здоров’я людей.

Ольга САГАЧ,
ентомолог-паразитолог