Свою історію кохання ви пишете самі

0
136

– Одного разу ви зрозумієте, що любов зцілює все, і любов – це все, що є на світі.

Зукав
– Любов – це неоцінний дар. Це єдина річ, яку ми можемо подарувати і все ж вона у тебе залишається.
Лев Толстой

– Любов – це світильник, який осяває Всесвіт. Без світла любові земля перетворилася б у безплідну пустелю, а людина – в пригорщу пилу.

Бреддон

– Любов не можна заперечити, бо це – їжа нашого буття. Відмовишся від неї – помреш з голоду, дивлячись на обважнілі від плодів гілки дерева життя і не наважуючись зірвати ці плоди. Хоча ось вони – тільки руку простягни.

Паоло Коельо

– Любов – єдиний священик

Інгерсолл

Кохання буває різним. Найбільш відома систематизація типів кохання належить канадському психологу Джону Алану Лі. Він описав шість різновидів цього почуття, позначивши їх грецькими термінами.

Кохання-агапе сповнене обожнювання, невгасаючої прихильності та альтруїзму. Воно засноване на християнському погляді, що любов нічого не вимагає натомість, вона добра, терпляча і постійна. Закоханим до вподоби хід домашніх справ. Звичка і побут не гасять їхнього почуття. Агапе готова простити все, в тому числі й невірність.

Кохання-сторге схоже на батьківську ніжність, розуміння, опіку, заступництво. Це кохання розвивається поступово, як повільне розквітання пуп’янка. Сторге – міцний і стійкий тип кохання, яке витримує будь-які випробування, навіть тривалу розлуку. Стародавнім прообразом сторге є знамените кохання Пенелопи до Одісея.

Кохання-прагма – врівноважене і певною мірою “практичне” кохання. Прагма – це не тільки тип кохання, а й спосіб його знаходження, оскільки партнера вибирають за виваженими вимогами до нього. Якщо кандидат, нарешті, знайдений і взаєморозуміння досягнуто, прагматичне кохання розвивається у більш сильне та глибоке почуття. З часом воно стає теплішим, душевнішим, бажанішим.

Манія – це бурхливе й всепоглинаюче почуття. Воно асоціюється з безумством і сум’яттям. Закоханий охоплений постійним прагненням вимагати від партнера знаків кохання й уваги. Таке почуття подібне до “американських гірок”: круті запаморочливі підйоми і спуски ведуть до раптового і стрімкого закінчення.

Людус – різновид почуття, яке нагадує флірт. За цією схемою коханці легко втягуються в гру і, як правило, не вимагають один від одного серйозних зобов’язань. Статевим стосункам вони надають швидше роль цікавої гри чи хобі, аніж глибокого інтимного почуття.
Ерос заснований на фізичному потязі і відповідно проявляється сильним чуттєвим, сексуальним притяганням. “Еротичне” кохання подібне до іскри: легко спалахує і зразу ж гасне. Воно рідко переростає у глибокі та міцні стосунки.

СКАЖИ, ЯК ТИ КОХАЄШ, І Я СКАЖУ, ХТО ТИ

Психологи стверджують, що ці шість типів кохання є достатньо різними почуттями, які схожі лише зовні.

Агапе, сторге і прагма є коханням за всіма ознаками. Помічено, що такі закохані рідше хворіють. Їхнє життя є довгим, щасливим, гармонійним, вони дають життя здоровим нащадкам. Ті, хто переживає такі типи кохання, з народження виховувались у сприятливих умовах. Вони мали люблячих батька та матір, теплу домашню атмосферу.
В той же час манія, людус та ерос – це почуття, які тільки схожі на кохання. Це недоброякісні закоханості, які в найбільш загострених формах можуть зумовити психічні захворювання. Закохані за цими типами частіше інших хворіють, їхнє життя нерідко закінчується передчасно, навіть насильницьки. У таких людей знижена, хвороблива самооцінка, ними керує відчуття неповноцінності. Вони надміру тривожні, вразливі, і від цього в них бувають психічні зриви і сексуальні розлади. Неврастенічність породжує в них почуття-крайнощі: хворобливу закоханість – ненависть, сильне тяжіння – відштовхування тощо.

Досвідчений психолог знає, що такі хворобливі закоханості, як манія, людус та ерос, є продуктом нелегкого дитинства. Закохані за цими типами свого часу недоотримали душевної уваги, тепла, турботи. Вони зазнали або занадто строгого, або, навпаки, байдужого виховання.

Гарантом сімейного щастя може бути тільки кохання, а не закоханість. До того ж, біологи вважають, що почуття кохання сприяє народженню найбільш здорового та повноцінного потомства. Тисячі років тому в період жорстких умов виживання діти, які народилися у закоханих батьків, були більш життєстійкими. Це пояснювалося тим, що чоловік надавав своїй статевій партнерці у період її вагітності та після пологів особливу увагу, забезпечуючи захист, їжу та виховання потомства.

СЕКС БЕЗ ПРАВИЛ

Кохання – це єдина зі всіх сфер людського спілкування, яка є дивовижним сплетінням духовного та фізичного задоволення. Один мудрець сказав: “Тіло – це лише частина душі, яка наділена п’ятьма чуттями”. В нормі статеві стосунки є виявом кохання. Секс виправданий, навіть необхідний, якщо він є провідником цього святого почуття. Тоді кохання – найпотужніші ліки, які ніколи не прирівняються за ефективністю до пігулок та мікстур. (Звичайно, про засоби контрацепції тут забувати не слід).

Чи виправдане платонічне почуття, бо дехто кидається у таку крайність і вважає це найвищим проявом кохання? З цього приводу філософ Володимир Соловйов писав, що духовне кохання не має за собою ніякої реальної справи. Воно поза волею і рухом, що є неприродним. Тому вершиною кохання є те почуття, в якому гармонійно переплітаються і розум, і душі, і тіла. Недаремно мудрість стародавнього Китаю стверджує, що статеве кохання – це людський двійник космічного процесу.

Існує безліч посібників із сексу. Але близькі стосунки двох людей можуть бути тільки тоді гармонійними, коли вони розвиваються спонтанно. А не за правилами на зразок: чоловік має робити те, а жінка – те.

Статеве життя не любить правил. Воно підпорядковане хіба що специфічним. Наприклад, правилу трьох НЕ: не критикуй, не порівнюй, не згадуй старе. Декому приносить своєрідне задоволення смакувати подробиці сексуального минулого партнера. Але психологи стверджують, що подібний мазохізм, маскуючись під бажання знати про партнера все, рано чи пізно трансформується в образу, гнів, ревнощі. А на докорах сімейну ідилію не побудуєш.

Існує ще два неписані правила інтимного життя. Не поспішай і не май мети. Якщо, кохаючись, пара не помічає бігу часу і просто відпускає свої тіла, з нею відбувається диво. Вона стає відкритою для масштабних, просто космічних, відчуттів та переживань.
І ще одне. Психологи радять ніколи не намагатися наслідувати чиюсь любовну історію. Бо свою історію кохання ви “пишете” самі.

Тарас ПОДОРОЖНІЙ