Запах партнера викликає відчуття щастя, задоволення і близькості

0
50

Люди неусвідомлено аналізують якнайтонші запахи, які йдуть від іншої людини. До такого висновку прийшли вчені з Північно-західного університету США.

Вони стверджують, що людина отримує від запахів набагато більше інформації, ніж ми думали раніше. Висновок був зроблений в результаті простого експерименту. Піддослідних людей попросили поперемінно нюхати три пляшки, кожна з яких містила один із запахів: приємний (лимонний), неприємний (запах поту) і нейтральний запах.

Після «дегустації» людям показували фотографії незнайомих ним персон з нейтральним виразом обличчя (на фотографіях вони не посміхалися, не хмурилися і ніяким іншим чином не демонстрували свого емоційного настрою). Потім піддослідних просили оцінити, наскільки їм сподобалася та або інша людина, портрет якої був їм продемонстрований.
Виявилось, що приємний запах примушував учасників фокус-группи високо оцінювати людей, зображених на фотографіях. Неприємний запах приводив до протилежних результатів: обличчя на фотографіях втрачали всю свою привабливість. Таким чином, вирішили вчені, нюх звичайної людини набагато інтенсивніший, ніж вважалося раніше.

До речі, у ході досліджень з’ясувалося, що більшість людей здатна розрізняти тисячі різних ароматів, а в ході тренувань можна розвинути уміння шукати по запаху, встановила група учених з Університету Глазго в Шотландії на чолі із Стівеном Брюстером. Отже термін «собача робота» може переродитися з ідіоми в сувору реальність.

Учені створили програмне і апаратне забезпечення, що дозволяє привласнити групі зображень певний запах, будь то аромат свіжоскошеної трави або запах шоколаду. Потім система під назвою Olfoto дозволяла користувачам сортувати зображення в колекції, спираючись на власний нюх.

Проблема полягала тільки в тому, що створення впізнанних запахів і їх ефективне відтворення – завдання складне. Крім того, у ході роботи над програмою не вдалося встановити різницю між запахами, які просто привертають увагу людини, і тими, які дозволяють пізнати конкретне явище.

Проте, на думку одного з членів групи Стівена Бойд-Девіса, фахівця з взаємодії людини з комп’ютером в Університеті графства Мідлсекс у Великобританії, це дослідження здавалося дивним, але мало перспективи, оскільки, «безумовно, запахи роблять вплив на людину». Причому, як встановив ще в березні цього року кассельский психолог Харальд Ойлер, в житті жінки запах грає більшу роль, ніж у житті чоловіка. Та і сприймають вони його абсолютно по-різному.

Ойлер виявив «феномен утіхи запахом», якому до цього моменту, на думку ученого, приділялося дуже мало уваги. Він опитав 208 кассельских студенток і студентів, що мають гетеросексуальні відношення. Чотири з п’яти жінок визнали, що під час відсутності свого партнера нюхали його одяг. Дві третини жінок хоч би один раз спали в піжамі або футболці своїх коханих в їх відсутність.

Для чоловіків цей феномен не має майже ніякого значення, затверджує психолог. Згідно з представленими даними, до нього схильні менше 40% представників чоловічої статі.

Чоловіки, переконаний заповзятливий дослідник, можуть понюхати светр своєї партнерки тільки тому, що він просто «добре пахне». І рідко коли чоловік шукає утіхи в запаху улюбленої жінки.

Пан Ойлер зробив вивід, що в такому розподілі феномена винна сама природа: жінка як мати наділена чуйнішим нюхом, оскільки по запаху повинна визначити, чи годиться їжа для її дитини, затверджує учений.

«Ми маємо справу з двома абсолютно різними способами життя і моделями відносин у чоловіків і жінок», – цитує газета ученого. Проте чоловіки і жінки єдині в думці про те, що запах партнера викликає відчуття щастя, задоволення і близькості, принаймні, до тих пір, поки один може переносити на дух іншого. Як у прямому, так і у переносному розумінні.