Як подолати невпевненість та страх на полі бою

0
143

Нині Україну зі зброєю в руках поряд одне з одним захищають і військовослужбовці з чималим досвідом ведення бойових дій, і ті, хто лише два місяці тому одягнув однострій. І якщо бувалі захисники знають, як долати страхи на полі бою, то вчорашні працівники ІТ-сфери, менеджери, вчителі, лікарі тощо можуть розгубитись, опинившись перед обличчям ворога.

Про те, як долати невпевненість, страх, розгубленість, нервозність тощо під час бойових дій, розповів лікар-психіатр Андрій Гайдабрус.

Передусім потрібно пам’ятати, що налаштування на перший бій – необхідна умова для виживання. Ви налякані, не знаєте, як будете реагувати, коли будете в бою. Рішення щодо бою не залежить від вас, ви вимушені стати на захист своєї країни, своєї домівки, але вам здається, що ви не знаєте, як вам це зробити. Пам’ятайте, що це цілком нормально, це раціональна реакція.

Найважливіше – навчитись себе заспокоювати, бути розумнішим, перестати боятися.

Одна із технік самодопомоги – зосередження роботи мозку на прагненні до чогось. Ця техніка запобігає розвитку паніки, страху, злості.

Наприклад – зосередьтесь на тому, що заспокоює. Уявіть себе в тому місці або з тими людьми, з якими ви почуваєтесь спокійно та захищено. Пам’ятайте, що ви не самі й ви боретесь разом, з тими, хто з вами поруч, ви належите до великої спільноти захисників своєї країни. Думки належності до групи  роблять вас сильнішим.

Наступний крок – нічний сон. Це важливо – спати, спати настільки багато, наскільки ви бажаєте і можете. Адже суть не в тому, щоб стати бездоганним і безстрашним, а в тому, щоб бути ефективним, крок за кроком виконувати свої обов’язки більш якісно.

Отож, бій розпочався. І ви берете в ньому активну участь. Під час припинення вогню або коли бій закінчено, у солдатів можуть проявитися ознаки бойової психічної травми (БПТ). Вони можуть мати труднощі з поверненням до бойових дій.

Тож що робити під час БПТ?

Насамперед перерви в бою необхідно використати для відновлення солдата, аби повернути його до бойових дій.

Перше, що треба зробити, – встановити первинний контакт. Він може бути зоровий, слуховий, тактильний – доторкніться солдата, щоб він зреагував.

Надати психологічну підтримку та показати, що солдат на цей момент перебуває в безпеці. Сфокусувати його увагу, свідомість на реальних фактах та подіях, які відбулись щойно.

Відновіть пам’ять про події, які передували поточному стану. Необхідно вислухати подію, дотримуючись послідовності фактів, які відбувались з солдатом.

Запропонуйте на вибір прості дії, які солдат може реалізувати. Наприклад: необхідно підвестись, вимити обличчя, почистити автомат, стряхнути одяг. Що ти хочеш зробити перше?

Знаючи ці прості правила, ви можете допомогти як самі собі, так і військовослужбовцям, які навколо, справитись зі стресом першого бою.

Оксана Уретій