Основна ідея програми психічного здоров’я — навчити людей дбати про себе

0
121

«За оцінками ВООЗ, кожна п’ята людина в умовах конфлікту має психічний розлад. Це означає, що сьогодні в Україні щонайменше 8,5 мільйона людей потенційно перебувають у групі ризику психічних розладів, як-от: депресія, тривога та посттравматичний стресовий розлад» — Фамі Ханна, експерт штаб-квартири ВООЗ у Женеві з Департаменту психічного здоров’я та психоактивних речовин.

У межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яку координує МОЗ України за підтримки ВООЗ, активно розробляють шляхи створення моделі системи надання психологічної допомоги, в центрі уваги якої стане системність надання психіатричної допомоги, фокус — на профілактиці, ранньому виявленні та втручанні, психопросвіті з акцентом на самодопомогу.

Про складові Національної програми кореспондент розмовляв із головним лікарем Державного закладу Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров’я  України Ксенією Возніциною.

— Програма об’єднала  майже всі міністерства та відомства крани, в тому числі й Міністерство оборони, в єдиний Міжвідомчий координаційний штаб, Проєктний офіс якого розташований у Міністерстві охорони здоров’я,  — зазначила Ксенія Борисівна. —  Основна ідея програми психічного здоров’я — зробити психологічну допомогу більш доступною, прибрати стигму, навчити людей дбати про себе та оволодіти  навичкам самодопомоги.

Програма, зокрема, передбачає:

  • проведення експертного аудиту із залученням фахівців ВООЗ, на основі якого буде розроблена модель системи надання допомоги;
  • напрацювання покрокового плану реалізації моделі після її обговорення з широким колом представників професійної спільноти, експертів, лідерів громадської думки;
  • побудову системи навчання, сертифікації, моніторингу якості підготовки психологів, психотерапевтів, лікарів-психологів, які працюють у системі більшості міністерств;
  • навчання сімейних лікарів, психологів, соціальних працівників, освітян швидких методик психологічної підтримки;
  • створення реєстру фахівців і методик, систематизацію даних, розробку моделі перенавчання й перепідготовки кадрів, систему їх залучення.

Координаційним штабом організовані навчальні курси психологів по всіх відомствах із залученням іноземних фахівців. Ще навесні Олена Зеленська  запросила першу леді Ізраїлю Міхаль Герцог до участі в національній програмі з психологічної допомоги. Адже саме Ізраїль має великий досвід боротьби із посттравматичним стресовим розладом, що нині стало особливо актуальним для України. Кілька груп наших психологів пройшли  навчання за програмою ITC — Israel Trauma Coalition. Нині вони активно працюють із ветеранами війни, які мають ПТСР, та з усіма, хто постраждав війни, зокрема з дітьми. Ізраїльська компанія NATAL  також підготувала низку навчальних матеріалів та відеороликів для українських фахівців.

— Хто, крім Ізраїлю, долучився до української програми психічного здоров’я?

— Взагалі, перші леді багатьох кран долучилися до цієї програми. Зокрема, й Бельгії, де система розбудови психічного здоров’я досить потужна і має давню історію. Перші леді США та Канади теж нам допомагають. 10 листопада має відбутися відеоконференція щодо надання допомоги у справі розвитку та організації психічного здоров’я за участю принцеси Уельської Кейт Міддлтон. Отже, навколо цього питання об’єдналися не лише державні інституції, а й громадські організації, волонтерський рух. Набуває популярності й резільєнтність, тобто стресостійкість. Вважається, що саме здатність людини або системи зберігати стійкість під впливом зовнішніх і внутрішніх загроз, не втрачаючи темпів розвитку, стане вирішальною конкурентною перевагою в майбутньому. Для України, яка перебуває у стані війни, це питання виживання.

— Відомо, що Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки діє за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров’я. У чому полягає підтримка?

— Найголовніше — це навчання медичних працівників первинної ланки медичної допомоги, яке  відбувається за програмою mhGAP — mental health gap action program. Це програма, ініційована Всесвітньою організацією охорони здоров’я для навчання фахівців неспеціалізованої допомоги — сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів та медсестр діагностуванню та веденню найпоширеніших психічних розладів серед населення.

Лікарі, які пройшли навчання, зможуть краще розпізнавати поширені психічні розлади, такі як депресія, тривожні стани, розлади, пов’язані зі стресом. Здобуті знання допоможуть попереджати розвиток психічних розладів та проводити просвітницьку роботу серед пацієнтів, в тому числі й ветеранів війни. Знання цієї програми допоможе краще співпрацювати зі спеціалістами — психіатрами, психологами та психотерапевтами.

Зазначу, що проєкт mhGAP впроваджується у нас за підтримки Посольства Швейцарії в Україні.

— Чи передбачаються в контексті підвищеної уваги до психічного здоров’я  якісь зміни в кадрових питаннях?

— Одним зі знакових зрушень на 2023 рік є те, що будуть введені посади клінічних психологів до класифікатора професій. Також медичні заклади можуть мати в штаті і представника духовенства — капелана.

— З початку листопада в YouTube набули поширення відеоролики під назвою «Скажи чесно, як ти?», в яких зірки естради і телебачення діляться досвідом подолання стресу…

— Ці відеоролики підготовлені за участю наших фахівців із Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна». Стримування почуттів — хороший спосіб витримати все, що відбувається, чи шкідлива модель поведінки? На ці запитання ми відповідаємо серією анімаційних відеороликів, зрозумілими образами і простою мовою, а також даємо рекомендації з психологічної підтримки себе й тих, хто поруч.   Кожен ролик  містить якусь техніку допомоги собі під час стресу. Ці техніки прості та дієві. Для зниження рівня стресу їх достатньо застосовувати лише кілька хвилин на день.

Олександр Тереверко