Батьки у смартфоні: вплив на дітей

0
96

 

Останнім часом ми часто чуємо, що цифрові технології руйнують зв’язки між людьми та сприяють соціальній ізоляції. За злою іронією, соціальні мережі дозволяють нам віртуально спілкуватися з людьми майже цілодобово. Але, якщо ми проводимо у віртуальному світі надто багато часу, ми потрапляємо до соціальної ізоляції.

Якщо батьки занадто захоплені електронними пристроями, це може погано позначитися на взаємовідносинах з дітьми. Такі діти згодом теж страждатимуть від нестачі соціальних навичок.

Самотність та ізоляція створюють ризик для здоров’я

Почуття самотності виникає внаслідок нереалізованої емоційної потреби. Воно відбиває відсутність емоційного зв’язку, а чи не відсутність інших поруч. Саме тому ми можемо почуватися самотніми, навіть перебуваючи у натовпі.

Насправді, перебуваючи серед людей, ми можемо відчувати самотність у двох випадках. По-перше, якщо ми перебуваємо серед незнайомих і не схильні спонтанно спілкуватися з людьми. У такому разі ми відчуваємо самотність, а не просто хвилювання, тому що шукаємо емоційного зв’язку та не знаходимо її.

По-друге, ми можемо відчувати самотність, якщо перебуваємо поряд із сім’єю чи друзями, і всі зайняті своїми мобільними телефонами, а не спілкуванням один з одним.

Справді, надмірне захоплення електронними гаджетами може призводити до того, що люди, навіть перебуваючи в компанії, почуваються самотніми. Найсильніше це проявляється, коли на сімейному святі на честь дня народження когось із членів сім’ї або з іншого важливого приводу дивляться у свої смартфони.

Почуття самотності може бути реакцією на соціальну ізоляцію. Коли ми позбавлені можливості взаємодіяти з іншими людьми, ми відчуваємо себе самотніми. Раніше дитина, відчуваючи самотність, виходила зі своєї кімнати і грала з іншими дітьми у дворі, у крайньому випадку – дражнила брата чи сестру або дошкуляла батькам своїми примхами. Ніхто не мав мобільних телефонів, а комп’ютери використовувалися лише для ігор.

В останні роки користувачі смартфонів не тільки розучилися мислити самостійно, покладаючись на мобільний Інтернет, але й втратили свої соціальні навички. З кожним роком діти все рідше грають та спонтанно спілкуються з батьками. Це пов’язано з тим, що й ті, й інші все більше проводять за своїми смартфонами. Сучасні діти з ранніх років знають, які можливості для спілкування надає мобільний Інтернет. Вони захоплюються новими технологіями і не розуміють небезпек, які вони спричиняють.

Сучасна молодь – покоління самотніх?

Багато хто з нас відчував самотність у певний момент свого життя, деякі схильні до такого почуття більше, ніж інші. Проте в результаті недавніх досліджень вчені дійшли висновку, що молоді люди частіше почуваються самотніми, ніж люди середнього та старшого віку. Вони недостатньо грали та спілкувалися з однолітками в дитинстві, будучи надто захопленими своїми смартфонами. Крім того, їхні батьки теж водили їх на прогулянки та на дитячі свята, водночас прогортаючи стрічку у соціальних мережах.

Сьогодні батьки все частіше купують електронні іграшки навіть немовлятам та дошкільнятам. Це свідчить про їхню власну одержимість електронними пристроями. Допоки діти розважаються натисканням кнопок, у батьків більше часу залишається на свої смартфони. Дослідники виявили, що ситуації, коли батьки навчають уроки разом з дитиною, і при цьому відволікаються на мобільні телефони (наприклад, відволікаються на дзвінки) негативно впливають на успішність дитини в школі.

Зрозуміло, у світі повністю ігнорувати електронні пристрої нерозумно. Однак необхідно більше уваги приділяти соціальним потребам кожного – від дітей до людей похилого віку.

Можливо, однією з причин самотності, яку відчуває сучасна молодь, є те, що вони – перше покоління, чиї батьки не приділяли їм належної уваги через електронні пристрої.

До появи електронної пошти та Інтернет-форумів молоді мами спілкувалися по телефону. Однак вони швидко розуміли, що поки вони розмовляють, можуть статися неприємності: дитина може вкрасти цукерки зі столу, дивитися телевізор, якщо йому це заборонено, влаштувати бійку з братом і т. д. Так чи інакше, телефонні розмови не могли бути довгими, бо співрозмовниці на іншому кінці дроту теж треба було відходити від телефону.

Однак Інтернет-технології проникли у життя сучасних батьків так сильно, що відмовитися від них стало складніше. Чати, форуми, інтернет-магазини, соціальні мережі – це забирає у батьків багато часу. Якщо дитині потрібен батьківський контроль, вона може почуватися самотньою, навіть якщо батьки перебувають з нею в одній кімнаті та зайняті своїми смартфонами.