Як виховувати хлопчиків-підлітків

0
111

 

Процес перетворення хлопчика на підлітка може бути для батьків захоплюючим, але водночас складним. Цей період складний як батьків, так самих підлітків.

Часто буває так, що хлопчики, вступаючи у підлітковий вік, емоційно, соціально та фізично усуваються від сім’ї. Вони замикаються у своїй кімнаті і виходять із неї лише тоді, коли їм щось потрібне. Сьогодні підлітковий вік пов’язаний із серйознішими проблемами, такими як вживання алкоголю та наркотиків, агресивна поведінка тощо.

Розуміння підліткового віку

Коли хлопчик наближається до підліткового віку, із нею відбувається безліч змін, як фізіологічних, і психологічних. Його поведінка, спосіб мислення підлітка, його розмови, почуття та реакції на різні ситуації також сильно змінюються.

Підліток хоче ризикувати, вирішувати власні проблеми, ініціювати соціальне взаємодія, заводити відносини, самовиражатися. Іншими словами, підліток хоче створити образ свого «я» вдома, у школі, серед друзів та у суспільстві в цілому. Однак у той же час він може почуватися зовсім не готовим до нових викликів.

Така плутанина у почуттях підлітка може іноді відбиватися і його поведінці. Його поведінка з друзями значно відрізняється від поведінки з братами, сестрами та батьками. Те, як він поводиться вдома, відрізняється від того, як він поводиться на публіці.

Іноді такі зміни є позитивними і батьки задоволені підлітками. Але найчастіше такі зміни мають негативний характер. Підлітки можуть бунтувати, і тоді батьки зазнають сильної напруги від їхньої поведінки.

Виховувати синів-підлітків непросто. Батьки повинні зрозуміти ситуацію, в якій перебуває син, та причини змін у його поведінці. Розглянемо деякі причини, через які хлопчики можуть змінювати свою поведінку, вступаючи у підлітковий вік.

Перша і найголовніша причина полягає в тому, що підлітки намагаються здобути більшу незалежність або сформувати образ власного «я». Внаслідок цього вони відчувають бажання бунтувати чи діяти самостійно. Іноді вони йдуть проти волі батьків, яких вони залежали протягом стільки років.

Важливим фактором є те, що з хлопчиками відбуваються сильні фізичні зміни, коли вони досягають статевої зрілості. Вони соромляться від того, як змінюється їхнє тіло, і від почуттів, що виникають. Звичайно, вони не хочуть обговорювати це з батьками та членами сім’ї.

Також підлітки можуть стати некерованими для своїх батьків через те, що в їхньому житті зростає роль друзів. Це тому, що підлітки хочуть відкривати собі світ. Друзі, як правило, надають їм більшої підтримки, ніж батьки, тому що з друзями можна ділитися секретами. Хлопчики-підлітки часто носять маску чоловічої бравади. Вони думають, що треба уникати будь-яких почуттів, що страх, невпевненість у собі, самотність та потреби неприпустимі для чоловіків у будь-якому віці.

Проблема для батьків та інших людей, які хочуть допомогти підлітку, полягає в тому, що він може зовні здаватися веселим і життєрадісним, при цьому всередині відчуваючи занепокоєння, самотність, страх і розпач. Проблеми підлітка стають очевидними лише тоді, коли він «переходить грань», і у нього починаються проблеми у школі, конфлікти з друзями, коли він починає вживати алкоголь чи наркотики. Тому батьки мають зрозуміти приховані почуття підлітка та спробувати йому допомогти.

Поради щодо виховання хлопчиків-підлітків

Батькам дуже важливо розуміти, як їхній син може відреагувати в тій чи іншій ситуації. Для цього дуже важливо добре знати його. Тому буде дуже корисно розмовляти з ним наодинці. Однак підтримувати з підлітком розмову в пристойному тоні іноді дуже складно. Розглянемо кілька порад, які допоможуть вам достукатися до сина. Зрештою, впевненість підлітка в тому, що ви залишитеся поряд з ним, незважаючи ні на що, допоможе йому впоратися зі своїми почуттями.

Батьки повинні зрозуміти, що їхній син не зможе раптово досягти психічної зрілості. А до цього часу він спостерігатиме за ними, навчатиметься у них і пробуватиме все сам. Спробуйте з’ясувати, чому підліток поводиться певним чином. Він може приховувати свої почуття та розчарування. Намагайтеся зрозуміти, що він приховує і чому.

Батьки завжди повинні бути напоготові. Помічайте ранні ознаки проблеми, що виникає. Це можуть бути погані оцінки у школі, погана поведінка, ознаки депресії, вживання алкоголю чи наркотиків, випадки насильства (підліток може бути як агресором, і жертвою). Будьте уважні та розмовляйте з сином, щоб запобігти шкідливим звичкам, які можуть у нього з’явитися.

Придумайте нові способи спілкування з сином, щоб він не боявся і не соромився ділитися своїми почуттями. Виявіть терпіння, не тисніть на підлітка. Будьте ласкаві до нього, покажіть йому, що він багато означає для вас і що ви пишаєтеся ним.