РИЗИК СПРАВЖНІЙ І НАДУМАНИЙ

0
208

Ви занепокоєні кількістю штучних пестицидів у їжі? Якщо так, то знайте, що один відомий біолог підрахував кількість природних хімікатів у нашому раціоні і з’ясував, що ми з’їдаємо у 10 тисяч разів більше природних пестицидів, ніж створених людиною. Учений наголошує, що немає підстав хвилюватися з цього приводу. Ви боїтеся заразитися мікробами в поліклініці? Але набагато більша ймовірність, що ви їх підхопите з власної кишені, де тримаєте гроші. Кожна десята монета і половина паперових грошей переносять хвороботворні бактерії.
Це лише кілька прикладів аналізу ризику – нової дисципліни, що розвинулася за останніх роки, коли комп’ютерні та надчутливі вимірювальні технології досягли високої точності в оцінці ймовірного розвитку подій. Від того, як потрактують ці результати, залежить і наше життя, і те, яким чином суспільство буде розподіляти обмежені ресурси.
Для багатьох людей найбільшу небезпеку протягом дня становить водіння. Щодня в Північній Америці у дорожньо-транспортних пригодах гине в середньому понад 100 осіб. Щоб проаналізувати цей ризик, державна адміністрація Сполучених Штатів з безпеки на дорогах систематизувала комп’ютерні матеріали про більш ніж один мільйон смертей у дорожньо-транспортних пригодах. Ці дані згруповано залежно від швидкості руху, виду транспортного засобу, місця, дати і часу аварії, віку і статі загиблих. Один з багатьох висновків: ймовірність загинути при зіткненні двох автомобілів у 17 разів вища, якщо ви керуєте маленьким автомобілем, а стикаєтеся з великогабаритною машиною. Пояси безпеки знижують ймовірність загибелі водія під час аварії на 42 відсотки.

БІДНІ І НЕОДРУЖЕНІ ЖИВУТЬ МЕНШЕ

Епідеміологічні дослідження виявили переконливий зв’язок між курінням та зростанням смертності. Науковці статистично доводять, що кожна викурена цигарка скорочує життя на 7 хвилин.
Ще тривожнішими є інші дані. Наприклад, окреме дослідження виявило, що безробітні, мабуть, ризикують здоров’ям більше, ніж верхолази. Бути безробітним еквівалентно викурюванню 10 пачок цигарок на день через вищий ризик самогубства, цирозу печінки від зловживання алкоголем та інших захворювань, пов’язаних зі стресом, зумовленим безробіттям. Бути бідним також небезпечно. У Сполучених Штатах проживання у бідних кварталах міста скорочує життя на 9 років. Приємні новини для одружених: у середньому ви переживете своїх неодружених друзів на 5 років.
Вивчаючи вплив високих доз канцерогенів на лабораторних тварин, токсикологи не завжди обґрунтовано переносили результати цих досліджень на людей. До 70-х років науковці лише звертали увагу на те, чи хімікати канцерогенні чи мутагенні. Згодом з’ясували, що дві третини з тих, що вважалися канцерогенними (було досліджено понад 800 сполук), лише у великих дозах можуть викликати рак або сприяти його утворенню. Однак понад 70 тисяч синтетичних сполук залишаються недослідженими.

МОТОЦИКЛ – СМЕРТЬ №1

Психологи запропонували трьом групам звичайних громадян оцінити міру ризику 30 різних видів діяльності, речовин та технологій. Результати порівняли з паралельним дослідженням серед експертів. Лише в одному громадяни й експерти виявили одностайність, визнавши однаково високим ризик їзди на мотоциклі: під №1 поставили його в списку експерти і під №2 – одна з груп людей. Щодо всього іншого, то тут їхні погляди різко розійшлися: дві групи оцінили атомну енергетику як ризик №1, тоді як експерти поставили її під №20. Експерти оцінили ультрафіолетове проміння як №7, тоді як одна з груп лише як №22. Що ж зумовлює оцінку ризику простою людиною?
Експерти виявили, що люди по-різному реагують на добровільний і примусовий ризик. Ми набагато легше сприймаємо ризик, якщо це наш власний вибір, наприклад, куріння чи альпінізм. Але якщо ми не можемо самі контролювати цей ризик, як, наприклад, вміст пестицидів у продуктах чи радіація з атомної станції, ми протестуємо проти цього, навіть якщо загроза мінімальна.
Ми також схильні перебільшувати небезпеку сенсаційних за своєю жахливістю смертей і недооцінювати звичайні, навіть значно небезпечніші фактори. Результатом є хибне уявлення, що ризик вищий, аніж він є насправді. Так, наприклад, люди схильні перебільшувати ризик смерті від повені (1 з 25 000) чи торнадо (1 із 56 000). З іншого боку інсульти та інфаркти не здаються нам такими страшними, мабуть, тому, що вони – звичне явище: 1 на 1757 та на 2865 відповідно. Загалом, люди ставлять на один рівень нещасні випадки та хвороби, хоча останні забирають життя в 15 разів частіше.
Понад 40 000 людей гине в Північній Америці щороку в дорожньо-транспортних пригодах, 400000 вмирає від хвороб, пов’язаних з курінням, але авіакатастрофа реактивного літака з 300 пасажирами на борту приверне набагато більше уваги преси. Про сенсаційну смерть газети розповідають на першій сторінці, про звичайну – у скупій колонці некрологів.
На нашу оцінку ризику також впливає те, чи ми сприймаємо його як «природний». Робота на грядці під пекучим сонцем, наприклад, може нести серйозний ризик раку шкіри. Однак люди часто легковажать цим фактором, бо сонце – це щось природне, а тому не асоціюється зі смертю.

«ЧИ ВИЛИВАТИ ЯБЛУЧНИЙ СІК У КАНАЛІЗАЦІЮ?»

Прикладом неправильного трактування ризику є випадок, коли програма новин CBS «60 хвилин» натякнула, що хімікат Alar загрожує дітям виникненням раку. Alar використовували окремі садівники, щоб запобігти передчасному опаданню яблук. На тлі плакату з величезним яблуком та черепом з кістками кореспондент Ед Бредлі повідомив, що Alar – це «речовина в нашому раціоні, яка має найбільшу здатність викликати рак».
Через 24 години страх і паніка охопили Сполучені Штати. Одна жінка навіть запитала, чи безпечно виливати яблучний сік у каналізацію, чи, можливо, його ліпше викинути в контейнер для токсичних відходів. Адміністрації шкіл заборонили постачання яблук та яблучних продуктів у шкільні їдальні. Яблучна промисловість втратила понад $100 млн, а багато садівників збанкрутували.
А паніка поширилася через суперечливі дослідження, під час яких у мишей розвинулися пухлини, коли їм згодовували Alar у кількостях, що в десятки тисяч разів перевищували ті, які споживали діти. Компанія, що виробляла Alar, припинила його виробництво. Згодом кілька незалежних досліджень з’ясували, що жодної реальної небезпеки не було.
Брюс Еймз, молекулярний біолог з Каліфорнійського університету в Берклі, вважає, що порівняно з тим, що робить природа, роль людини в додаванні до їжі канцерогенних речовин у вигляді пестицидів є мізерною. Всі рослини розвинули біохімічний захист проти своїх ворогів: плісняви, комах та травоїдних. Ці біохімічні сполуки потрапляють у їжу. Так, салат, селера та буряки містять кофеїнову кислоту; арахіс, злаки та молоко можуть містити токсини цвілі; яйця містять бенцин.
Рак – це небезпека, яка лякає багатьох. Якось відділ оцінки технологій при Американському конгресі доручив двом епідеміологам з Оксфордського університету дати огляд причин раку в Сполучених Штатах. Вони з’ясували, що майже третина смертей від раку спричинена курінням; друга третина викликана неправильним харчуванням, а решта – іншими факторами. Канцерогени навколишнього середовища становлять дуже незначний відсоток серед цих причин.

МОЖНА ЗАГИНУТИ І ВІД АСТЕРОЇДА

Саме ці результати наштовхнули ряд науковців на висновок, що деякі урядові програми схожі на «статистичне вбивство», тому що витрачають обмежені ресурси на пом’якшення незначного ризику. Одна така програма в Сполучених Штатах, наприклад, витрачає 1,5 мдрд доларів на рік для очищення сміттєзвалищ токсичних відходів, що, за оцінками експертів, відвертає 25 смертей від раку щороку.
Треба усвідомити, що зменшення ризику в одній ділянці збільшує його в іншій. Питання набуває більшої гостроти, коли стосується небезпеки з малою ймовірністю, але потенційно жахливими наслідками. Двоє науковців підрахували, що якщо ви проживете наступних 65 років, то у вас є 1 шанс з 20000 загинути через те, що астероїд чи комета впадуть на землю.
Головне – пам’ятайте, що на початку минулого століття середня тривалість життя в країнах Заходу становила менше 50 років, а тепер перетнула позначку 75 років і невпинно зростає завдяки кращим лікам, кращій їжі, кращій організації безпеки життєдіяльності.
Чи означає все це, що завтра зранку ви можете сміливо класти на канапку зайвий шматочок масла? Мабуть, ні. Вам таки варто стежити за рівнем холестерину в організмі. Можливо, ви втратили сон через небезпеку загинути від метеориту? Не хвилюйтеся. У вас набагато більше шансів виграти в лотерею.