Храп не лише дратує…

0
209
Annoyed irritated European wife covers husbands nose, cannot sleep because of loud snoring, feels bad, has sleepless night, pose in comfortable white bed. Sleeping problems and people concept

Сторонній храп для мене — катастрофа. Зважаючи на це, у всі поїздки беру зі собою біруші: якщо попутник виявиться храпуном — це означатиме, що на мене чекає безсонна ніч. Мабуть, пішла у діда. Коли до нас у гості приїжджала його сестра, в одній кімнаті з якою нереально було очі зімкнути, прив’язував до ноги жінки мотузку, аби смикати щоразу, коли наповнюватиме кімнату гучними трелями.

Якби ця особливість організму загрожувала лише незручностями для оточення — ще півбіди. Проте з 1998 року храп, або по-науковому — нічне апное (з лат “а” — “не” та “пное” — “дихання”), офіційно визнали небезпечною хворобою, передвісником зупинки дихання.

“У цілому світі цю проблему вирішують вже давно, в Україні ж нею серйозно не займається жодна структура”, — починає розмову лікар-кардіолог, реаніматолог Олег Лещук. Він наголошує, що заручники храпу звертаються до медиків тому, що їх непокоять нічні страхіття (оскільки перекривається дихання) або виникають серйозні непорозуміння з близькими. Один пацієнт скаржився, що через звичку хропіти з ним хоче розлучитися дружина, з іншими “половинки” відмовляються спати в одній кімнаті. Однак про смертельну небезпеку ніхто навіть не підоз­­рює…

Насправді, апное сну — це стан, який характеризується не тільки нічними трелями, а й періодичним спаданням верхніх дихальних шляхів на рівні глотки та припиненням легеневої вентиляції, зниженням рівня кисню у крові, порушенням сну.

Найчастіше клінічні прояви недуги дають про себе знати після 40 років. Серед “апнойщиків” — чимало людей із зайвою вагою. Якщо ми міцно спимо, втрачаємо близько 400-500 грамів щоночі. Людина, яка хропе, сама себе будить багато разів на ніч, тому жир не спалюється, а накопичується у проблемних зонах. Жирові відкладення у ділянці шиї призводять до подальшого звуження дихальних шляхів, а значить — прогресування хвороби. Апное також спостерігається у 83% людей з артеріальною гіпертензією (підвищеним тиском). Головна небезпека недуги — це позамежна гіпоксія (відсутність дихання), яка нещадно б’є по всіх органах та системах. Більш ніж у 50% жертв хвороби діагностують нічні епізоди аритмії, у них виникають такі неприємні недуги, як імпотенція, полікістоз, значно зростає ризик інсульту. Недаремно лікарі порівнюють храп із зашморгом на шиї: якщо пацієнт зазнає понад 30 короткотривалих зупинок дихання під час сну, 45% ймовірності, що він закінчить життя в обіймах Морфея. Трагічні випадки, коли здорова, на перший погляд, людина заснула і не прокинулася, “списують” на зупинку серця або гостру серцеву недостатність. Якби близькі не дратувалися через храп, а звернули б увагу на її стан здоров’я, біди вдалося б уникнути.

Одна з ознак апное — надмірна сон­ливість удень. Олег Лещук згадує пацієнтку, яка, чекаючи своєї черги, безперестанку ходила по коридору. “Якщо сяду — відразу ж засну!” — пояснила жінка. Її чоло вкривали шрами, оскільки через несподівану дрімоту постійно об щось вдарялася. Це пов’язано з тим, що внаслідок численних мікропробуджень храпуни не можуть відпочити вночі, а деколи, через напади задухи, бояться спати. У пацієнтів зі синдромом обструктивного апное у 4-6 разів зростає ризик потрапити у ДТП. Відомий приклад — смерть актора Олександра Дяченка, який теж страждав від апное. Зважаючи на те, що жертви недуги непомітно для себе засинають за першої-ліпшої нагоди, у цілому світі професійних водіїв та пілотів тестують на наявність недуги.

У наш час продають чимало препаратів, виробники яких обіцяють позбавити храпу. Натомість будь-які піґулки — малоефективні. Єдиний спосіб позбутися проблеми та її наслідків — “СРАР”-терапія. Спеціальні комп’ютеризовані апарати забезпечують постійний позитивний тиск на верхні дихальні шляхи, утримують глотку у відкритому стані та запобігають її спаданню. Протягом двох ночей проводять кардіореспіраторний моніторинг. У цілому світі такою методикою користуються вже протягом 20 років: якщо правильно підібрати маску та апарат, позитивний результат помітний вже після першої процедури.

Цей варіант — ефективний, але не всім доступний. Альтернативне лікування передбачає зниження маси тіла — це може значно покращити стан пацієнта. Важливо усунути супутні захворювання, а також дотримуватися правил безпечного сну. Слід пам’ятати, що втома та алкоголь посилюють апное, тому від гучних застіль та важкої праці доведеться відмовитися. Бажано придбати високу подушку й спати на боці, а не на спині.

До речі, серед людей, яким за 30, від синд­рому апное потерпає 5-7%. Серед українців, яким перевалило за 60, хворіють 30% чоловіків і 20% жінок. Після 65 років недуга спостерігає­ться у 60% населення.