Як підтримати військового, що повернувся з передової

0
148

Ротація — це регулярна заміна особового складу, підрозділів або військових частин, що виконують завдання у важких умовах через певний час. Військові повертаються із зони бойових дій фізично і морально виснажені. У більшості — власне ліжко і домашня їжа — це те, чого вони  потребують найбільше. Водночас турбота про стабільний емоційний стан є надважливою, адже на ньому тримаються решта фізичних, фізіологічних і побутових активностей. А у військових, які приїхали додому, іноді просто не вистачає сил на емоції чи розмови, і вони потребують спокою і підтримки.

— Якщо це коротка ротація — всього 3-5 днів чи тиждень, а потім військовий повертається на фронт — то про специфічну допомогу не йдеться. Люди на війні дуже виснажуються не тільки психологічно, а й фізично, їм потрібно дуже якісно відпочити. Виконати підтримувальну роль і стати ключовим моментом відновлення можуть саме базові речі, — зазначила у прямому ефірі на сторінці ГО Безбар’єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Ксенія Возніцина, неврологиня, директорка Центру психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” МОЗ України.

Отже, чим можуть допомогти близькі?

Забезпечити якісне домашнє харчування.

Організувати родинний затишок. Не треба запрошувати багато гостей чи залучати рідну людину до побутових справ.

Подбати про те, щоб не було багато звукових навантажень і яскравого світла.

Дати можливість добре висипатися у темній та прохолодній кімнаті. А якщо людині складно заснути — робити разом дихальні вправи та гуляти перед сном.

Чітко інформувати про найближчі спільні плани. Все детально проговорювати, але не забувати питати згоди.

Такі специфічні прояви, як посилена роздратованість, тривожність, агресивна поведінка, потребують обережної розмови і спокійного ставлення. Фахівці радять не запитувати дуже багато, а просто дати знати: я тут, я готовий або готова тебе послухати, коли в тебе буде на це бажання.

— Не примушуйте людину говорити. Якщо вона зараз не хоче і не може — не силуйте. Це не тому, що рідний вас зневажає. Це може бути стан, у якому хочеться тиші, або бажання уникати тяжких спогадів. Та й взагалі до людей, які повертаються з фронту, попри всі їхні особливості характеру і здоров’я має бути беззаперечна повага у суспільстві. Ці бійці зробили все для того, щоб ми могли жити. Я часто чую, що люди хочуть подякувати чи якось виразити свої почуття до людини, яку вони побачили на вулиці, але якось ніяковіють, опускають очі. А от наберіться сили та просто скажіть: «Дякую за службу!» — радить Ксенія Возніцина.

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, що впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської.

Більше про підтримку себе та людей поруч — на https://bf.in.ua/turbota

Підготувала Леся Медведенко