СЬОГОДНІ НЕЗВИЧАЙНЕ СВЯТО – СВЯТО ВСІХ ЗАКОХАНИХ!

0
471

14 лютого – це день закоханих з його безсоромно голими амурчиками, безжально калорійними шоколадками у формі сердець і фантастично дорогими червоними трояндами… День, коли дівчатам так шалено хочеться потрапити до лікарні з діагнозом “підстрелена купідоном”, об’їстися цукерками і розорити свого коханого на букет квітів. День божевілля, романтичних валентинок, безнадійних зітхань, шаленого калатання серця. І так хочеться, щоб чиясь тепла долоня стискала твою руку.
ЛЕГЕНДИ ДНЯ ЗАКОХАНИХ
Це – Миле, Домашнє, Забавне і Незвичайне свято – День Святого Валентина, або Свято всіх Закоханих! Незвичайне воно тому, що зовсім не слов’янське… Але Європа святкує його з великим задоволенням вже 120 років. Мабуть, це чудово, що до черги жіночо-чоловічих свят приєдналося ще одне – прекрасне свято з надзвичайно сумною і романтичною історією, яку, правда, мало хто з нас знає. Послухайте одну з легенд, пов’язаних з цим святом.
У дні, коли молодий християнин-лікар на ім’я Валентин потрапив до в’язниці (це було в часи гонінь на християн імператора Клавдія, в ІІІ ст. н.е.), римський календар відраховував останні дні року. В Італії починалась весна.
За римським календарем саме в середині лютого святкували Новий рік. Незаміжні дівчата займались приблизно тим, чим займаємось, мабуть, і ми на Різдво – ворожили. Тоді ж вирувало і язичницьке свято Люперкалія, якому була заступницею сама богиня любові – Юнона. Парочки, що вже склалися, оголошували про свої заручини, а для вільних від стріл Амура, і навіть заміжніх, воно було часом бурхливих любовних пристрастей.
А Валентин тим часом їв сухий хліб у в’язниці, молився і знав напевно, що справжньої весни вже не побачить. Якщо вірити його зображенню у книгах, він був дуже вродливим. Мабуть, в нього закохувались дівчата. Але навряд чи, сидячи за гратами, він міг припустити, що останньому в його житті коханню судилося статися саме в цих стінах.
Його наглядач у в’язниці був суворим і ненавидів християн. Про те, що молодий християнин, якого нещодавно привели до нього, ще й лікар, він дізнався, коли спіймав під віконцем його камери декількох хлоп’ят, які кидали туди маленькі записки (можливо, це й були перші “валентинки”). В записочках була всяка всячина: поздоровлення зі святом, привіти і побажання людині, яка була до них доброю і привітною, яка лікувала їх і навчала.
Наглядач замислився. Його улюблена дочка була сліпою і наодинці просиджувала всі дні вдома: кому потрібна сліпа наречена? Наглядач привів дочку до ув’язненого лікаря, але не міг знати, що горе сліпої дівчини стане горем закоханої.
Сталося диво: Валентин повернув їй зір і вона покохала його. Від їх кохання залишилось одне свідоцтво, про яке не забула легенда – невеличкий лист, майже записочка, “валентинка”, яку склав юнак для неї, сором’язливо підписавши: “Ваш  Валентин”. І, невідомо, може саме дочка наглядача вперше вигукнула: “Він – Святий!”
І кожного року за народними переказами, саме в цей день усі птахи знаходять собі пару.
ЛИСТІВКА ДЛЯ КОХАНИХ
Створення першої валентинки належить Чарльзу, герцогу Орлеанському (1415 р.), на долю якого теж випав холод кам’яних стін в’язниці. Він, як колись безстрашний священик, вирішив писати любовні листи своїй дружині. Під кожним стояв підпис: “Твій Валентин”.
Його освідчення стали початком нескінченної поеми про кохання і забезпечили прибутком усі друкарні світу. Більша частина валентинок анонімна, без зворотної адреси, написана справа наліво або лівою рукою. Так потрібно, це додає загадковості.
СИМВОЛИ ДНЯ
День св. Валентина – давнє свято зі своїми традиціями. Одне з головних правил – робити коханим подарунки – так звані “валентинки”, вони обов’язково повинні мати форму серця. Разом з подарунками ви зізнаєтесь в коханні. До речі, в середньовіччі існував звичай: найдовшим кохання буде, якщо зізнатися в своїх почуттях саме в Валентинів день – Валентин буде берегти вас!
Якщо ви вирішили обмінятися подарунками з “сердечною” символікою, знайте, що італійці вважають найкращим сувеніром цукерки або льодяники в коробочці-серці, але можна подарувати янголятко з луком, брелок, кулон або сумочку з сердечком.
А які сувеніри можна вигадати самому? Затишне ситцеве серденько-прихватку, пухке терпляче серце-подушечку для голок, печиво-сердечки. В крайньому випадку, прикрасьте свій подарунок гарною стрічкою, на кінчику якої наклеєні сердечка з оксамитового паперу.
Квіти в подарунок у цей день – це не „за традицією”. Вони будуть доречними тільки як додаток до “валентинки”-листівки любовного змісту, бажано віршованої.
У цей день жодні романтичні безумства не заборонені. Можна співати серенаду під балконом коханої, і тебе не поведуть до міліції. Напевне, ви не раз читали в книгах, бачили в кінофільмах, як закохані кавалери співають серенади.
Найпоширеніші атрибути 14 лютого – валентинки і цукерки у формі сердець. Солодощі мають бути двох кольорів: червоного і білого. Червоний означає пристрасть, а білий – чистоту любові.
На листівках традиційно зображають маленьких крилатих янголят, дітей, голубів, які ніжно цілуються, квіти і серця.
Класична емблема Валентинового дня – червона троянда. Антична легенда розповідає, що з’явилася ця прекрасна квітка завдяки грецькій богині краси і любові: Афродіта поспішала на побачення до свого коханого Адоніса. Ненароком вона наступила на кущ білих троянд, і її божественна кров пофарбувала їх у червоний колір.
МАРЦИПАНИ ДЛЯ НАРЕЧЕНОЇ
Свято закоханих відзначають 14 лютого (в Європі – з ХІІІ ст., у США – з 1770 р., а в країнах СНД – з початку 1990-х років). Наприклад, у середньовічній Англії був поширеним звичай обирати собі “Валентину”. Кілька молодих людей писали на шматочках пергаменту імена, складали їх до капелюха і тягли жеребок. Та дівчина, ім’я якої випадало юнакові, на цілий рік ставала його “Валентиною”, а він, відповідно, її “Валентином”. Хлопець складав своїй дівчині сонети, грав на лютні, всюди супроводжував – тобто, був справжнім лицарем. Саме цей звичай оспівувала в своїй відомій пісні Шекспірівська героїня Офелія. До наших часів Британія зберігає ці “язичницькі” традиції.
Безтурботні італійці святкують Валентинів день по-іншому – вони вважають необхідним робити коханим подарунки, найчастіше – солодощі. Бо вважають – тоді спільне життя обов’язково буде “солодким”.
Найцікавіше святкують День св. Валентина в Японії. Цього дня на головній площі Токіо проходить “найгучніше зізнання в коханні”. Юнаки та дівчата по черзі горлають що є сили всілякі зізнання в коханні. Хто гучніше прокричить про своє кохання, отримує спеціальний приз.
У Сполучених Штатах хлопці в цей день дарують своїм коханим марципани. А британці вітають не тільки своїх друзів і знайомих, а й домашніх тварин. Японці виявилися не менш оригінальними – вони переробили 14 лютого на “8 Березня для чоловіків”, коли подарунки отримує переважно сильна стать.
В Україні Валентинів день святкує переважно молодь. Святкові привітання отримують не лише кохані, а й друзі чи знайомі. Особливою популярністю користується “пошта амура”. У школі в людному місці ставиться скринька, в яку бажаючі опускають свої листівки. А потім “крилаті листоноші” розносять пошту адресатам.

Сторінку підготував Тарас ПОДОРОЖНІЙ