Справа — тютюн

0
563

 

«Кинути курити — найпростіша річ у світі, — казав відомий письменник та завзятий курець Марк Твен. — Я сам робив це тисячі разів». У Київському міському центрі здоров’я кажуть, що з першого разу відмовитись від паління вдається не всім. Та якщо ви все ж прагнете звільнитись від шкідливої звички, не впадайте у відчай від першої ж поразки.

Бачиш ціль — не помічаєш перешкод

«Головне — зрозуміти, заради чого ви це робите, — каже заступник головного лікаря Центру здоров’я Отто Стойка, який часто дає професійні консультації найзапеклішим курцям. — Усі знають про шкоду тютюну, і все ж продовжують палити, а отже, варто поговорити про інші переваги для людини, яка не курить, крім того, що вона, безумовно, хворітиме менше. Згадайте, що ви витрачатимете менше грошей (підраховано, на тютюн у середньому протягом місяця курець витрачає близько 90 гривень), що даватимете позитивний приклад дітям. Взагалі подумайте, що хорошого дає вам сигарета і чи варто ризикувати заради цього здоров’ям, а можливо, і життям?»

Після того, як ви усвідомите, чому ви хочете позбутися шкідливої звички, можна переходити до наступного етапу. Ваша «реабілітація» чимало залежатиме від того, наскільки ви готові до тих труднощів, які виникнуть на вашому шляху. «Тільки тим, хто ще не робив спроб кинути куріння, часто здається, що це дуже просто. А насправді це досить важко», — каже лікар. Не тільки тому, що нікотин викликає залежність, а й просто через те, що звичка стає складовою частиною повсякденного життя.

«Людина має продумати, як вона долатиме бар’єри, які заважатимуть у відмові від куріння», — розповідає Отто Стойка. Такими бар’єрами може бути оточення курця, якісь стресові ситуації на роботі, які сприяють поверненню до цигарок, і стереотипи щоденної поведінки. Дослідження показують, що курець залежить навіть не стільки від нікотинової залежності, скільки від цих усталених ритуалів, які «зав’язані» на сигарету. Так, дехто не уявляє собі вранішньої кави без сигарети, хтось курить, щоб перепочити від роботи, а декому, часто це бувають люди інтелектуальної праці, важко зосередитись, не вдихнувши сигаретного диму. Найважче руйнувати ці стереотипи. Тому варто заздалегідь знайти їм заміну або й узагалі відмовитись від них.

Після того ви можете готуватися до дня остаточної відмови від куріння. «Людина сама призначає собі день, коли вона покине паління», — розповідає Отто Олександрович. За його словами, якщо чоловік або жінка датують цей день 2015 роком, це говорить про те, що вони не готові до такого рішучого кроку. «Від моменту нашої розмови до дня «Х» не повинно минути більше місяця. Тільки тоді це свідчить про серйозні наміри курця», — каже лікар.

Самі курці часто кажуть, що, потрапивши в якусь екстраординарну ситуацію, вони забували про паління і самі згодом із подивом зазначали, що їм протягом деякого часу не бракувало сигарети.

Таким приводом може стати радісна подія — похід у гори (коли ваша дорогоцінна пачка «втопилась» у бурхливому потоці), або сумна — коли ви лягли в стаціонар, або навіть довгий авіапереліт. «Я викурював щодня дуже багато, не думав, що здатен хоча б годину обійтись без сигарети. Але зрозумів, що можу кинути, коли десять годин провів у літаку і курити навіть не хотілося», — розповідає один із таких екс-курців.

Рецидив — не біда

До міського Центру здоров’я звертаються і тоді, коли кинути палити не пощастило. «Буває, людина кинула куріння, все нормально, якийсь час тримається, а потім якийсь неприємний чи, навпаки, дуже приємний момент, якась раптова подія — і звичка повертається», — розповідає Отто Стойка. Більше того, вважає лікар, рідко кому вдається позбутися залежності з першого разу. «Цей позитивний досвід життя без цигарки — день, два дні, тиждень, місяць — стає опорою для наступного кроку», — каже Отто Олександрович. Минулі спроби дають можливість напрацювати якісь альтернативи і показують, що жити без цигарок — цілком можливо. Лікар досить часто мусить розвінчувати міф про те, що, зірвавшись раз, кинути вже неможливо.

«Повернення до цигарки — це ніяк не фатально. Після цього варто кинути курити вже з урахуванням минулого досвіду. У нас були випадки, коли люди робили три-чотири спроби, поки остаточно позбавилися цієї звички», — каже він

Найстрашніший ворог курця, що хоче відмовитись від куріння, — так званий синдром відміни. Його симптоми різноманітні: депресія, роздратованість, злість, збудженість, безсоння, прискорене серцебиття…

Подолати синдром відміни можуть допомогти жувальні гумки з вмістом нікотину. В Україні досить розповсюджений такий засіб, як «Нікоретте». «Упаковка «Нікоретте» коштує близько 30-40 гривень. При високому ступені залежності їх потрібна упаковка, дві… (Якщо після просинання менше, ніж протягом перших п’яти хвилин, тягнетесь до сигарети, якщо вам важче відмовитись від цієї ранкової сигарети, ніж наступної, якщо ви викурюєте більше двадцяти цигарок за день і палите більше вранці, ніж протягом дня, то у вас високий рівень залежності. — Авт.) Щоправда, під час різноманітних антитютюнових акцій ми іноді роздаємо їх безкоштовно, а я іноді даю під час консультації декілька гумок, яких людині вистачає, щоб кинути». Гумки містять нікотин, який приблизно дорівнює дозі половини цигарки, і допомагають подолати синдром відміни. Згодом людина перестає вживати і їх, тому що в процесі кидання куріння у них відновлюються смакові відчуття, а ці нікотинові пігулки досить гіркі.

Лікарі доводять, що ваш стан здоров’я покращиться одразу після відмови від сигарети. Так, через двадцять хвилин після того, як ви викурили останню цигарку, нормалізується кров’яний тиск. За вісім годин відновлюється нормальний рівень кисню у крові. Через 24 години рівень вмісту вуглецю у легенях стає таким, як у некурця, і починається очищення слизової оболонки. За дві доби нікотин виводиться з організму і поліпшуються смакові відчуття. Ще й через добу вам стане легше дихати й обсяг ваших легенів збільшиться. За два тижні починає поліпшуватись кровообіг і до трьох місяців він стане нормальним — таким, як у звичайної здорової людини.

Сигарета — це від бомжа

За даними центру, в Україні 40 відсотків населення ніколи не курили, 34 відсотки палять щоденно, шість відсотків курять нерегулярно, 10 відсотків — кинули, і ще 10 — експериментували з цигарками (викурили менше ста штук за життя.) Щороку від хвороб, викликаних курінням, в Україні помирає близько 110 тисяч осіб, у Києві — п’ять тисяч.

Наша найближча сусідка, Польща, значно знизила смертність саме за рахунок боротьби з курінням. Відомо, що серцево-судинні захворювання — причина номер один смертності в Україні. А серед факторів, що викликають ці захворювання, на першому місці — куріння.

У світі щорічно від тютюну гине близько трьох мільйонів людей. У Сполучених Штатах Америки курять 23,5 відсотка населення, з них щоденно — тільки 19,5. А от серед тих, хто зав’язав, — 30 відсотків населення. І це, як правило, люди з високим рівнем доходу…

«На Заході тютюнокурінню намагаються створити імідж звички, яка притаманна бідним прошаркам населення, всіляким бомжам, — розповідає Отто Стойка. — А у нас, на жаль, сигарету все ще вважають елементом красивого життя, отже, боротися з палінням, особливо серед молоді, досить важко».

Якщо ти не курець, навіщо тобі кашляти?

Сорокарічний Анатолій почав палити ще в армії. Отож має стаж курця близько 20 років і «споживає» щодня близько пачки цигарок. «Така дурна звичка, — він хитає головою. — Треба кидати, я відчуваю, що моє куріння по ногах б’є». Це правда, курці часто страждають від болю у ногах, головним чином через те, що нікотин згубно діє на структуру кровоносних судин — вен та артерій. Тому вони часто стають пацієнтами хірургів.

Лікар-кардіолог Олена Кваша, старший науковий працівник Інституту кардіології імені Стражеско, яка водночас є українським координатором міжнародної акції Quit and Win (Кинь курити і виграй. — Авт.) бачила чимало таких упертих хворих, які, навіть прооперовані на серці, із зіпсованими нікотином артеріями, повертаються до цигарок, які й привели їх на операційний стіл. Є навіть така негласна лікарська статистика, що приблизно половина цих «сердечників», а також тих, кому видаляли рак легенів, знову починають курити уже в лікарні.

Та кардіолог запевняє, що курець цілком здатний зробити рішучий крок. «Мені казав один чоловік: «Якщо я припиню курити, у мене почнуть вуха пухнути!». Та чомусь коли він потрапив до нас у стаціонар з інфарктом, то цілий місяць цілком вільно обходився без цигарок! Просто вже міняються пріоритети — курити або бути прикутим до лікарняного ліжка», — каже Олена Кваша.

На її переконання, активна пропаганда життя, вільного від куріння, могла б якщо не порятувати життя, то принаймні подовжити його багатьом її нинішнім пацієнтам. «Молоді часто говорять, що люди помирають незалежно від того, курять чи ні, і цим мотивують поблажливе ставлення до цигарок. Але відмінність у якості життя курця і хворого некурця величезна. Не кажучи вже про тривалість життя, у тих, хто має згубну звичку, частіше розвивається інфаркт, важче протікає стенокардія, швидко зношуються кровоносні судини. Вони задихаються, кашляють, не можуть пробігти десять метрів без надмірних зусиль», — каже кардіолог. І продовжує: «Можливо, ви їздили раннім автобусом, який я напівжартома називаю «туберкульозним». Пасажири у ньому, як правило, — робітники заводів і фабрик, чоловіки під п’ятдесят, які курять давно, багато й інтенсивно. Вони викурюють в очікуванні автобуса на зупинці першу цигарку, і от ми всі їдемо на роботу. В салоні — бухикання, відкашлювання, відхаркування… А сморід… Ось на що схоже життя запеклого курця. Ви б хотіли так важко дихати?».

Згідно зi спостереженнями лікаря, молодь, що тягнеться за сигаретою, часто не усвідомлює наслідків цієї звички. «Молодій людині, якій і сорокарічна особа видається страшенно дорослою і старою, важко уявити, що і в п’ятдесят років їй захочеться прожити ще десять років, і в шістдесят», — підсумовує Олена Олександрівна.

Пам’ятка курцеві, що кидає палити

*До дня відмови викиньте всі цигарки, які маєте вдома, на роботі, на дачі, в машині. Рекомендують також поприбирати геть усі попільнички.

Для жінок найбільш вдалим день відмови від куріння буде в кінці місячного циклу.

*Уникайте місць, де дозволяється куріння.

*Уникайте компанії курців, проводьте більшу частину часу з людьми, які не курять.

*Зробіть собі плакати: «Я кинув курити», «Я вільний від диму», «Я почуваю себе добре» і тримайте їх на видноті.

*Носіть із собою пляшку води. Вода допомагатиме виводити токсини і полегшуватиме ваш стан.

*Їжте моркву, гарбуз, які містять каротин, узагалі побільше овочів і фруктів.

*Намагайтеся постійно тримати щось у роті: зубочистку, цукерки-льодяники тощо. Тримайте в руках які-небудь предмети: соломку, зубочистку тощо. Уникайте алкогольних напоїв.

*Лікарі підрахували, що коли раптово виникає бажання курити, часто достатньо перетерпіти тільки три-п’ять хвилин. Отож, коли виникає це бажання, не стійте як стовп, зробіть будь-що — якусь фізичну вправу, вимийте підлогу, зателефонуйте другу, який підтримує вас у відмові від куріння. І тримайтеся!