Поліпи люблять жінок із зайвою вагою

0
249

Приблизно кожна десята жінка, яка звертається до гінеколога зі скаргами на здоров’я, має поліпи ендометрія (їх ще часто називають поліпами в матці). У більшості випадків це доброякісні новоутворення, і вони рідко перероджуються у злоякісні. Однак завдають жінкам чимало проблем. Чому у матці з’являються поліпи, які симптоми і як їх позбутися, консультує акушер-гінеколог, репродуктолог Євгенія Щепко.

– Які причини утворення поліпів у матці?

– Перша причина – гормональні порушення, а саме дисбаланс естрогену і прогестерону в організмі. Друга причина появи поліпів – ендометріоз. Третя – інфекції, які передаються статевим шляхом. Четверта – травми ендометрію (вишкрібання, аборти, будь-які травматичні процедури у порожнині матки). П’ята причина – порушення обміну речовин, а саме ожиріння. Шоста причина – ослаблення імунної системи. Сьома причина – хронічні захворювання статевої системи. Восьма причина – внутрішньоматкові контрацептиви, спіралі. Мова йде про неправильно поставлену спіраль або якщо вона не підходить жінці, травмує матку та ендометрій. Тільки у такому разі спіраль провокує виникнення та ріст поліпів. Якщо спіраль поставлена правильно і на здоровий ендометрій, коли запальні процеси відсутні, вона жодним чином не спровокує появу поліпів.

– Які симптоми можуть свідчити про наявність поліпів?

– Один з головних симптомів – порушення менструального циклу, а саме скорочення менструального циклу, рясні виділення, «мазня» коричневими або червоними виділеннями до та після менструації. Жінка думає, що у неї тривала менструація, а насправді менструація триває днів 5, але 2-3 дні до і 2-3 дні після є незначні виділення, які насправді не є менструацією. Можуть бути кров’янисті виділення після статевого акту або будь-яких фізичних навантажень.

Також можливе абсолютно безсимптомне протікання захворювання: жодних скарг і порушень у пацієнтки немає. У такому разі поліп виявляють випадково під час профілактичного огляду УЗД.

–  Чи викликають поліпи якісь больові відчуття?

– Так, жінка може відчувати біль перед менструацією. Тому що під час менструації матка скорочується, і за рахунок цього відшаровується її внутрішній шар. Коли у порожнині матки є поліп, то повноцінного скорочення не відбувається. Матка під час скорочення травмує поліп, і це викликає больові відчуття.

– Як дізнатися, чи є у матці поліпи?

– Під час діагностики враховують скарги пацієнтки, проводять УЗД. Найкраще робити ультразвукове дослідження на 4-5 день менструального циклу (починати рахувати його треба із першого дня менструації). У цей час добре видно наявність поліпів і їхнє місцезнаходження. Після цього призначається гістероскопія.

– Які є види поліпів?

– Розрізняють три види поліпів. Перший – залозистий, характерний для жінок молодого віку, до 35 років. Як правило, такі поліпи виникають внаслідок збільшення гормонів естрогенів. Часто такі поліпи бувають у жінок з ожирінням.

Другий вид поліпів – фіброзний. Найчастіше такі поліпи виникають на фоні запальних процесів, внаслідок травматизації ендометрію і втручання у порожнину матки. Фіброзні поліпи характерні для жінок після 35 років.

Третій вид – аденоматозні поліпи. Це найнебезпечніший вид поліпів. Якщо його не видалити і не провести адекватну терапію, поліп переросте у злоякісну пухлину. Тому він підлягає обов’язковому видаленню.

Але який саме поліп у жінки, можна з’ясувати тільки після гістероскопії або вишкрібання, тобто після видалення поліпа. Далі проводять гістологію і тільки після цього ставлять остаточний діагноз: це залозистий, фіброзний чи аденоматозий поліп. Цей діагноз неможливо поставити під час УЗД чи інших методів діагностики.

–  Яке лікування призначають при поліпах?

– Лікар може призначити вишкрібання стінок порожнини матки. Таким чином можна видалити поліп. Але треба розуміти, що при вишкрібанні поліп видаляється всліпу. Можна поліп видалити, а його судинна ніжка залишиться. Якщо поліп забрати не повністю, через деякий час він виросте знову. І жінка знову прийде до лікаря зі скаргами.

Другий метод лікування – гістероскопія: поліп видаляють прицільно, спостерігаючи за всім процесом за допомогою мікрокамери, яку вводять у порожнину матки. Ця процедура відбувається під загальним знеболенням. Після гістероскопії обов’язково призначається протизапальна терапія (адже найчастіше до утворення поліпів призводять запальні процеси), гормоностабілізуюча терапія (здебільшого – оральні контрацептиви), а також вітамінно-мінеральний комплекс для зміцнення імунної системи (щоб захворювання не повернулося). Терапія триває не менше, як три місяці!

 – Коли жінка післягістероскопії може повернутися до звичного ритму життя?

– Зазвичай ми відпускаємо жінку додому через дві години після гістероскопії. А вже наступного дня вона може йти на роботу або займатися будь-якими іншими справами! По суті, гістероскопія є операцією навіть не одного дня, а половини дня!

–  Яка вірогідність рецидиву? Чи є такі жінки, які схильні до утворення поліпів?

– Якщо терапія підібрана правильно, якщо жінка дотримується призначень і рекомендацій лікаря, якщо не з’являється нових супутніх захворювань (скажімо, спровокувати появу поліпів може різке збільшення ваги (+10 кг), гормональний дисбаланс, спровокований порушенням роботи щитоподібної залози тощо), то й рецидиву не буде. Якщо ж з’являється якийсь із факторів, який сприяє виникненню поліпів, то є високий ризик, що захворювання повернеться.

Інна СЕМЕНЮК