Не чекайте грому з ясного неба

0
94

За одвічними клопотами на роботі й удома жінки не завжди знаходять час для повноцінного профілактичного обстеження. Мовляв, нічого не болить, то навіщо зайвий раз непокоїтись і турбувати лікарів. Тому нерідко громом з ясного неба для них стає недобра вість. Захворілих на ГРВІ терапевт зазвичай направляє на медогляд до гінеколога. І трапляється, що обстеження в нього несподівано виявляє замасковану до певного часу хворобу — рак шийки матки.

Докладно про цю недугу ведемо мову із завідувачкою гінекологічного відділення Київського міського онкологічного центру експертом із питань онкології, асистентом кафедри онкології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця кандидатом медичних наук О. П. МАНЖУРОЮ.

— Олено Петрівно, як часто це лихо уражує жінок?

— Останніми роками спостерігається тенденція як до збільшення випадків раку шийки матки, так і до смертності від нього. Міркуйте самі: якщо 15 років тому ця онкологічна патологія була на сьомому місці серед захворювань, то тепер — на п’ятому. З дев’ятої позиції у 2002-му серед причин смертності вона перемістилася на сьому. Непокоїть те, що серед хворих — жінки переважно репродуктивного і працездатного віку: від 30 до 54 років. Йдеться про цвіт нашого суспільства. 21 українка зі 100 тисяч має цей діагноз. У цьому списку, на жаль, значно побільшало молодих дівчат віком від 21 до 29 років. Щорічно рак шийки матки виявляють майже у п’яти тисяч жінок.

— Невже не можна зупинити та притлумити зростання цього захворювання?

— Хвороба має візуальну локалізацію, що передбачає встановлення діагнозу в початковій і нульовій стадіях, у крайньому разі — в першій. Шкода, але ситуація така, що близько 20 відсотків хворих звертаються по допомогу при запущених формах раку — на третій-четвертій стадіях. Запущена хвороба — це результат того, що чимало жінок нехтують регулярним відвідуванням гінеколога. Так не повинно бути! Кожна жінка має свідомо ставитися до свого здоров’я. Про це ми наголошуємо у засобах масової інформації, нагадуючи, що не тільки рак молочної залози убиває слабку стать, а й рак шийки матки. Обстежуватись у лікаря потрібно регулярно, не чекаючи появи симптомів хвороби. За їхньої наявності допомогти буває складно.

— Багато жінок бояться йти до лікаря, аби не почути страшного діагнозу…

— Рак шийки матки у жінки будь-якого віку — це ще не вирок. Не треба боятися лікаря-онколога. Вчасно виявлена хвороба піддається лікуванню. Медицина сьогодні дуже просунулася вперед, особливо в лікуванні онкологічних недуг. Наприклад, хворим репродуктивного віку робимо органозбережні операції, так звану трахелектомію. Прооперована пацієнтка у подальшому може завагітніти й народити.

— Отже, здоров’я жінки — в її руках?

— Саме так. Вона має дбати не лише про свою зовнішню красу, а й про здоров’я. Нагадаю, до методів профілактики раку шийки матки належать, крім регулярних оглядів, ще й правильне харчування, режим роботи і відпочинку. Чимало хвороб, зокрема й ця, виникають на тлі стресів, загальної перевтоми. Жінка має розмежовувати поняття «робота» і «дім», не підміняти одне іншим. Також пам’ятати про свою репродуктивну функцію. Важливо дотримуватися культури статевих відносин, не вести аморального способу життя. Адже будь-яка інфекція статевих органів провокує онкологічне захворювання. Шість років тому Україна своїм коштом закупила вакцину для профілактики раку шийки матки у дівчат підліткового віку. Протягом 2016 року вона показала свою високу ефективність у багатьох європейських країнах, в тому числі й у нас.

— Які ще проблеми дошкуляють нині жінкам найбільше?

— Обставини життя диктують свої правила, чимало представниць слабкої статі сьогодні перебувають у стані стресу. Воєнні дії змушують декотрих до чоловічої роботи. Але хай там як, жінка має завжди залишатися жінкою, любити себе, піклуватися про себе.

Неприпустимо, маючи хронічні інфекції статевих органів чи інші патології, тривалий час не звертатися до гінеколога. В нашому онкоцентрі активно застосовується лапароскопія, мікроінвазивна хірургія. Такою методикою в Україні володіємо тільки ми. Зокрема, операції з видалення міоми матки робимо без розрізів. Через три дні після медичного втручання виписуємо пацієнтку додому.

— Розкажіть, будь ласка, про способи обстеження.

— Це насамперед скринінгові методи, які допомагають запідозрити рак. Також бажані тестування на вірус папіломи. Якщо жінка проходить такі обстеження раз на рік-два, то це дає близько 90 відсотків вірогідності, що гінекологи нічого в неї не пропустять. Якщо ж тести покажуть якісь відхилення, то пацієнтка потребуватиме поглибленої діагностики. Нагадаю, первинну можна пройти в районній лікарні.

Розмову вів
Микола ЮРЧИШИН