Чому виникають набряки

0
33

Найпоширеніша причина набряку ніг і тіла — проблеми із серцем (серцева недостатність). Спричинити таке явище також можуть негаразди із нирками, щитоподібною залозою, лімфостаз (утруднений відтік лімфи), варикоз або тромбо­флебіт, цукровий діабет.

Розпізнати справжню причину може лише лікар. Але деякі ознаки корисно знати всім.

Серцева недостатність призводить до рівномірного набряку ніг, причому вранці набряк може зменшуватися. Водночас мають місце проблеми із серцем, задишка. Шкіра та набряк м’які, під час натискання на них утворюється ямка.

За проблем із нирками набряки більш виражені вранці, надвечір вони зменшуються. Набряклість обличчя характерна значно більшою мірою, ніж набряк ніг. Шкіра бліда й суха, набряк м’який.

У разі проблем зі щитоподібною залозою (точніше, за гіпотиреозу) переважно набрякають не ноги, а все тіло.

Якщо причиною набряків є проблеми з лімфою, вони (як і за варикозу або тромбофлебіту) виникають переважно на одній нозі. Мають високу щільність. Від будь-яких маніпуляцій і дій (хоч лежи, хоч стій) практично не змінюються. На тильній поверхні стопи з’являється щось подібне до подушки.

За варикозу чи тромбофлебіту набрякає здебільшого одна нога, а якщо вони двобічні, все одно одна з гомілок товстіша. Шкіра при цьому щільна, набряки посилюються, коли людина стоїть чи ходить, найбільше набрякають щиколотки. У положенні лежачи набряклість зменшується.

Набряк через цукровий діабет зазвичай настає на серйозній стадії хвороби. Найчастіше при цьому виникає дискомфорт у стопах під час стояння, поколювання та пульсація в стані спокою, почервоніння кісточок і стоп, поява пухирців і мозолів.

Для усунення набряків слід ліквідувати причину — вилікувати хворобу, що їх спричинила. Для цього потрібно звернутися до лікаря.

Позбутися набряків у домашніх умовах допоможе кора (молоде листя, бруньки) осики або листя брусниці чи корінь петрушки. Чайну ложку будь-якої з названих трав заварити склянкою окропу, настояти пів години, процідити, випити за 2-3 прийоми.

Ці трави не можна пити за наявності каменів у сечовому міхурі чи нирках.

Перед застосуванням цих рекомендацій порадьтеся з вашим лікарем.

Василь ГОЛОВКОВ,
травознай