Вчені радять жінкам висипатися

0
155

Якщо жінка мріє успішно зачати, виносити й народити здорового і міцного малюка, вона повинна насамперед висипатися! Таку пораду дають лікарі, спираючись на ґрунтовні наукові дослідження співробітників Техаського університету в Сан-Антоніо.

Пояснюють вони це просто: під час сну в організмі виробляється дуже важливий гормон мелатонін. А він — справжнє «золото» для здоров’я.

Донедавна вважали, що основна функція мелатоніну — регулювання добових ритмів, яким підкоряється робота всіх внутрішніх органів і систем. Але останні дослідження показали, що можливості гормону сну набагато ширші і різноманітніші.

Мелатонін не тільки полегшує засинання, уповільнює процес старіння і захищає організм від раку та інших серйозних захворювань. Він також відіграє важливу роль у терапії жіночого безпліддя, запобігає розвитку різних ускладнень під час вагітності та пологів. Що цікаво, добовим і сезонним коливанням рівня гормону в крові підпорядковується жіноча сексуальна активність і фертильність, тобто здатність до зачаття і народження дитини.

Раніше медики стверджували, що синтез мелатоніну відбувається в епіфізі, розташованому в головному мозку. Однак наразі точно відомо, що цей гормон може вироблятися в сітківці очей, шкірі, щитоподібній залозі і навіть у шлунково-кишковому тракті. Концентрація мелатоніну в крові нестабільна і змінюється залежно від часу доби і сезону. Лікарі стверджують: рівень гормону досягає піку о другій годині ночі, а до ранку його вміст у крові падає до мінімальних значень. Понад те,  вміст мелатоніну збільшується до кінця осені й узимку, коли ночі стають довшими.

Отож жінкам, які намагаються зачати дитину, необхідно проводити в темряві не менше 8 годин на добу. Вчені з’ясували, що мелатонін оберігає яєчники від окисного процесу, особливо це важливо в період овуляції. Але щоразу, коли ви вночі вмикаєте світло, рівень мелатоніну падає.

Вчені рекомендують подбати про те, аби у нічний час ви перебували без джерел світла хоча б 8 годин поспіль. Потрібно повністю вимкнути світло від моніторів, гаджетів, із вулиці. В крайньому разі, світло може бути червоним, але не білим або блакитним. Для цього існують спеціальні лампи (в тому числі й соляні), які не порушують цикл світло-темрява.

Тієї ж умови вчені рекомендують дотримуватися і вагітним жінкам, оскільки мелатонін також регулює біологічний годинник майбутньої дитини. А нічні вмикання світла можуть призвести до гіперактивності у малюка або синдрому дефіциту уваги.

До речі, ефект гормону мелатоніну залежить від індивідуальних особливостей метаболізму людини. Наприклад, у так званих «жайворонків» виробництво мелатоніну починається раніше і триває менше, ніж у «сов». Люди, що сплять довше зранку і пізно лягають увечері, мають тенденцію виробляти гормон протягом тривалішого періоду. На ці процеси можуть впливати також вік людини, наявність патологічних станів, фізіологічні показники шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок.

Леся ХОРОЛЬСЬКА