Мріють усі, особливо молоді дівчата

0
93

Але зуби в багатьох людей, навіть у тих, хто їх ретельно доглядає, не завжди сліпучо-білі. Чому так? Від чого залежить колір зубної емалі?

Зауважимо, що в кожної людини свій відтінок емалі. Це зумовлено генетично. Є і вроджені хвороби, які спричиняють дефекти емалі або дентину. Крім того, на колір можуть впливати порушення в роботі щитоподібної залози та секреції тиреоїдних гормонів, що нерідко провокує загальне потемніння або плями на емалі. На стані емалі позначаються і деякі продукти, які людина споживає. Це, зокрема, морква, шпинат, помідори, буряки, ягоди, червоне вино, міцний чай, кава, кола, а також куріння. Але емаль починає темніти під впливом продуктів тоді, коли втрачає міцність, стає пористою, відтак барвники проникають у неї і всмоктуються. А призводить до її руйнації надмірне споживання кислої їжі й газованих напоїв. Надати жовтого відтінку зубам може й вода, що містить забагато фтору. Не сприяє білизні зубів наявність нальоту та зубного каменю, який треба регулярно знімати в стоматолога.

За дослідженнями науковців, до таких наслідків ще може призвести приймання антибіотиків. Зуби можуть потемніти й через деякі компоненти пломб, гігієнічні ополіскувачі порожнини рота на основі рослин, що містять барвники. Це може статись і внаслідок пошкодження чи лікування зуба, коли в ньому вбивають нерв. Зрештою, емаль стирається й темніє з віком — це природний процес, що стосується всього організму.

Чи допоможе відновити білизну зубів регулярне користування відбілювальними пастами? Проблема в тому, що вони містять потужні абразивні речовини, які руйнують емаль, спричиняючи не тільки її потемніння, а й надмірну чутливість зуба. Застеріг би й від застосування інших способів відбілювання на кшталт чищення содою з лимоном (це — абразив і кислота). Аби не нашкодити, згаданими засобами можна чистити зуби не частіше ніж двічі на тиждень. А двічі на день (бажано після їди) слід чистити зуби звичайною пастою. Процедура відбілювання теж досить агресивна дія, що призводить до стирання емалі.

Можна покривати зуби фтор-лаком, який має профілактичний ефект: захищає емаль від пошкодження, а отже, й від усмоктування пігментів і потемніння. Набуло популярності застосування вінірів — завдяки цим керамічним накладкам, які захищають емаль від ушкодження, зуби справді стають білими й рівними, але це недешеве задоволення.

Володимир РИЧКОВ,
стоматолог