Ця біда не приходить раптово

0
113
Надмірна вага найчастіше є наслідком переїдання і свідчить про те, що законсервованої в жирі енергії в організмі накопичилося більше, ніж потрібно. Вага тіла може збільшитися вдвічі порівняно з нормою, а в окремих випадках і значно більше. Такий стан називається ожирінням.

Проте ця біда не приходить раптово. Вона розвивається поступово. В цей період рекомендується застосовувати профілактичні заходи, що набагато легше, ніж у подальшому лікувати ожиріння. Необхідно постійно контролювати свою вагу, підтримуючи її на рівні, відповідному індивідуальним вимогам.

Нині існує безліч формул, що дають змогу розрахувати нормальну вагу. Наприклад, вагу розділити на зріст (у квадраті). Зріст і вагу бажано вимірювати без взуття та одягу. Якщо у вас зріст 164 см, а вага 74 кг, індекс маси вашого тіла = 27. Тобто, 74:(1,64х1,64). Але це не ідеальний індекс. Ідеальний, на думку дієтологів, має дорівнювати 25.

Якщо вага не виходить за вказані межі, значить вона близька до ідеальної. Але перш ніж звертатися до дієт, слід ретельно вивчити причини виникнення надмірної ваги, її вплив на організм, а також вплив швидкого повернення до колишньої ваги після виснажливих заходів щодо схуднення.

На появу повноти і ожиріння впливають різні чинники: навколишнє середовище, обмін речовин, спосіб життя, психологія та вікові зміни і генетична схильність, про яку ви, пані Марино, згадали. До речі, накопичення жиру в організмі людини свідчить про те, що з їжею вона отримує набагато більше енергії, ніж витрачає в процесі своєї життєдіяльності.

А що стосується генетичної схильності, за даними наукових спостережень, можна стверджувати, що у 80 відсотках випадків діти повних батьків більш схильні набирати зайву вагу, ніж худорлявих. Взагалі роль генетичних чинників дуже тісно пов’язана з дією навколишнього середовища. Погіршення екології позначається на генетиці людини. У тому числі викликає порушення обміну речовин, внутрішніх змін і придбаних захворювань, що потім можуть стати спадковими.

До психологічних чинників, що призводять до повноти, належать утома, збудження, поганий настрій або депресія. У такому стані люди часто знаходять втіху в їжі. Необхідно відзначити і віковий чинник. Як у чоловіків, так і у жінок з віком тенденція до повноти збільшується. При цьому в будь-якій віковій категорії повних жінок більше, ніж чоловіків.

Невелика повнота практично не позначається на здоров’ї. Коли вага перевищує 10 відсотків від норми, виникає ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету, гіпертонії, болю у спині, дихальних інфекцій, а також підвищується вірогідність нещасних випадків.

Навіть у разі вживання низькокалорійних продуктів організм після дієти все одно відкладатиме жирові клітини про запас. Після відмови від дієти жирові клітини стають більшими, активнішими. Ці якості підсилюються з кожною новою дієтою. Таким чином, дієта спонукає організм старанніше запасати жирові клітини і менш охоче їх спалювати. З кожною новою дієтою цей ефект посилюється.