КОЛИ ВІК БЕРЕ СВОЄ

0
342

З віком в організмі людини відбуваються зміни. Наприклад, у житті жінок настає момент, коли кількість статевих гормонів в організмі починає зменшуватися. Так відбувається, бо з роками функція яєчників згасає. Цей процес може тривати від 8 до 10 років, допоки статевих гормонів зовсім не стане. Тоді перестають іти місячні. Такий стан називається клімаксом. Він свідчить про те, що репродуктивна функція жінки припинилася — вона вже не зможе завагітніти природним шляхом…
 У якому віці зазвичай настає клімакс? Жінки, які давно вже на пенсії, скажуть: «Десь у 54-56 років». Але тепер це не так, твердять в один голос лікарі. Клімакс, сказати б, відчутно помолодшав. Сьогодні в Україні середній вік жінки, яка вступає в менопаузу, становить усього 49 років. І це спостерігається не лише в нас, а й у всьому світі. Хіба що з різницею в кілька років. Приміром, у розвинених європейських країнах, де набагато вищий рівень життя, цей показник становить 51 рік.
Водночас медики прогнозують, що клімакс дедалі молодшатиме. Сама природа, начебто йдучи на поводу в сучасних людей, які перестають «плодитися» — вже не народжують так багато дітей, як колись, потроху «вкорочує» в них репродуктивну функцію. Цьому великою мірою сприяють урбанізація й нинішні будні, сповнені стресів, перевтомлень, екологічних негараздів. А ще — відчуття фатальної самотності в особистому житті, яке нерідко переживають жінки. І цьому є пояснення. Дуже сумне, на жаль, пояснення: надзвичайно висока смертність чоловіків репродуктивного віку. Завідуюча відділенням клініки «Ісіда» гінеколог Ксенія Хажиленко навела таку статистику: сьогодні в Україні на 10 жінок після 40 років припадає всього 1 потенційний «жених» такого ж віку.
Мало того, репродуктивне здоров’я українських чоловіків викликає велике занепокоєння медиків. Екологія? Стреси? Шкідливі звички? Може, й так. Але ж (і це давно доведений факт у всьому світі) жіноче здоров’я напряму залежить і від чоловічого репродуктивного здоров’я. Тож чи варто дивуватися таким словам доктора медичних наук, головного наукового співробітника відділу сексопатології та андрології Інституту урології НАМН України Оксани Ромащенко:
— В Україні мало кому з жінок вдається зберегти гармонійне сексуальне життя на порозі 50-річного віку.
Звідси, певною мірою, й проблемний перебіг клімаксу, що серед українок теж стало звичним явищем. Що ж робити, коли зміни в організмі позбавляють жінку звичного ритму життя? Треба терміново звернутися до лікаря. У першу чергу жінку мають проконсультувати гінеколог, ендокринолог і мамолог. Їй призначать комплексне обстеження, яке обов’язково включає аналіз крові на вміст гормонів (він покаже стадію клімаксу) та рентгенограму кісток на вміст кальцію (це дасть змогу вжити заходів для запобігання такому небезпечному захворюванню, як остеопороз, наслідком якого є надзвичайна ламкість кісток). Тільки після цього пацієнтці підберуть відповідне лікування. Звичною практикою в таких випадках є замісна гормональна терапія.
 Здавалось би, статеві гормони мають принести лише благо для здоров’я жінки, адже саме їх в її організмі дедалі меншає. Однак! Добре, якщо пропорція і дози гормонів правильно підібрані. А якщо ні? Не секрет, що жінки нерідко вдаються до легковажного вживання гормональних ліків «від клімаксу» за порадою подруги або провізора в аптеці.
І ось тут, як застерегла гінеколог-онколог, член європейської Коаліції проти раку Галина Майструк, на жінок чатує нова, ще загрозливіша небезпека, — занедужати на рак, наприклад, грудей. На жаль, світова статистика свідчить про те, що замісна гормональна терапія є однією з причин онкозахворювань у жінок «елегантного» віку. Останні наукові дослідження довели це. Навіть у США, де ще 5 років тому для покращання самопочуття під час клімаксу лікарі призначали 80 відсоткам пацієнток замісну гормональну терапію, нині їх кількість зменшено вчетверо. І це вже далося взнаки: в Америці серед жінок названого віку відповідно зменшилось і число занедужалих на рак грудей.
Вражаюча і, як на мене, переконлива статистика для українських жінок. Адже в нас щороку оперують 16 тисяч жінок з приводу пухлин у молочних залозах, а тих, хто живе у блаженному невіданні із цією недугою, значно більше.
То що ж робити, коли вік, як мовиться, почав брати своє? В жодному разі, радять лікарі, навмисне не «купувати собі молодість» замісною гормональною терапією. Бо ризики онкозахворювань все ж вищі. Це — по-перше. А по-друге, і в цьому лікарі також одно-стайні, у самопочутті жінки велику роль відіграє її власний емоційний стан. Адже менопауза — ніяка не хвороба, це абсолютно природний процес. А в природи, за великим рахунком, не буває «поганої погоди». Й «елегантний» вік має певні переваги, які, за словами лікаря Галини Майструк, «треба лише захотіти побачити і сприйняти серцем»:
— Озирнімося: у багатьох діти вже виросли, побут більш-менш налагоджено, є робота і постійне коло друзів… Якщо жінка зуміє вчасно переорієнтуватися, фізично і духовно «впорається» з новим життєвим етапом, цей час для неї може стати найкращим періодом у житті, часом дозвілля й уваги до себе, жіночої мудрості і подеколи навіть переходу до іншого сприйняття життя.
Олена КОЩЕНКО