Чому ж кістки втрачають щільність в жінок після 50 років

0
64

Для багатьох знання про цю хворобу обмежуються симптомами зменшення щільності кісток. Та мало хто знає, що за даними ВООЗ остеопороз перебуває на четвертій сходинці у списку причин інвалідності та смертності. Перед ним беззахисні люди будь-якої раси та статі.

Саме остеопороз стає основною причиною перелому шийки стегна: у світі близько 90 відсотків таких переломів пов’язані з цією недугою. Чи можна цього уникнути?

Остеопороз (дослівно «пористі кістки») — хвороба, за якої кістки втрачають міцність і стають крихкі. Підступність її в тому, що на ранніх стадіях людина нічого не відчуває. Лише коли рівень щільності істотно знижується, загрозливим стає буквально кожен необережний рух — незначна травма, різкий рух, навіть кашель можуть спричинити перелом.

Чому ж кістки втрачають щільність? Якщо порушується відновлення кісткової тканини, тобто заміна старих клітин новими, виникає остеопороз. Загалом міцність кісток залежить від їхнього розміру й щільності, а щільність — від умісту кальцію, фосфору та інших мінералів. Окрім того, на щільність кісток має вплив рівень гормонів — ось чому в жінок під час менопаузи, коли рівень естрогену падає, різко збільшується втрата кісткової маси. У чоловіків таку втрату може спричинити низький рівень естрогену й тестостерону. Тому остеопороз настає в жінок після 50 років, а в чоловіків — після 70.

Від остеопорозу можна врятуватися, якщо замолоду дотримуватися дієти, багатої на кальцій, через недостатність якого й виникає недуга. Тому для профілактики треба щодня вживати молочні продукти — досить 200 грамів молока або 100 грамів домашнього сиру.

Але не тільки кальцій, який, до речі, засвоюється лише за наявності вітаміну В, захищає від остеопорозу. Іншими важливими умовами є достатній уміст вітаміну D, а також регулярні фізичні вправи.

А якщо хтось не сприймає молока чи просто його не любить? Нагадаю, що кальцій міститься не тільки в молочних продуктах. Багато його в горіхах (надто в мигдалі), апельсинах (один плід збагатить організм 70 мг кальцію), листовій зелені (надто шпинаті), броколі (вона містить ще й фосфор, що сприяє кращому засвоєнню кальцію), інжирі (п’ять плодів інжиру дасть близько 135 мг кальцію), морській рибі. Всі кальцієвмісні продукти корисно вживати ввечері — у цей час засвоюваність мікроелемента найвища.

Часто для профілактики остеопорозу лікарі радять відмовитися від кави та чаю — кофеїн вимиває кальцій із організму. Корисніше пити чай або каву з молоком чи вершками. До того ж вимивають кальцій солодка газована вода й спиртне (нікотин також). Окрім того, для міцності кісткової тканини потрібен магній. Зі зниженням умісту магнію в крові майже відразу настає дефіцит кальцію. Магній є в хлібі з борошна грубого помелу, горіхах.

Оскільки на ранніх стадіях остеопороз рідко викликає нарікання, варто, якщо змога, регулярно проводити тестування на визначення кісткової щільності — денситометрію. Особливо це стосується жінок після менопаузи, тих, у кого траплялися переломи кісток, а також чоловіків віком понад 70 років.

Олена Решетник,
 сімейний лікар