Як самостійно розпізнати симптоми раку молочної залози?

0
94

Рак молочної залози, або карцинома молочної залози — поширене захворювання жінок віком 50−70 років у промислово розвинених країнах

Стадія, на якій виявлена пухлина, може мати вирішальне значення для шансів на одужання. Важливо якомога раніше розпізнати типові симптоми раку молочної залози, щоб розпочати своєчасне лікування.

У переважній більшості випадків симптоми захво­рювання будуть яскраво виражені.

Ущільнення та затвердіння молочної залози. Пухлина за­вбільшки близько 2 см, її можна прощупати у вигляді невеликого ущільнення у молочній залозі. Як правило, вона не завдає болю і її не можна зрушити, бо вона часто проростає в навколишні тканини. Слід зазначити, що затвердіння тканин жіночих грудей може від­буватися і під час менструально­го циклу через гормони. Отже, не кожна відчутна зміна автома­тично є раком. Якщо спостеріга­ється постійне затвердіння, яке триває довше двох тижнів, слід звернутися до лікаря.

Почервоніння шкіри. Ди­фузне, нерівномірно обмежене почервоніння може траплятися у разі раку молочної залози. За­звичай це супроводжується на­бряком, підвищенням темпера­тури та болем в ураженій ділянці. Також може виникнути свербіж або лущення.

Зміна шкіри — типовий симптом раку молочної зало­зи. Так званий ретромамарний рак, тобто коли пухлина позаду соска, часто спричиняє втягу­вання соска або шкіри на грудях. Це означає, що передньої час­тини соска більше не видно або майже не видно над ареолою, вона зникає всередині ареоли. Втягування шкіри стає видимим у вигляді борозен на грудях. Для цього явища часто використову­ють термін «апельсинова шкір­ка».

Зміна соска. Симптомом може бути зміна розміру та/або кольору соска. Інша можлива тривожна ознака — кров’янисті або прозорі виділення із соска за його стискання. Однак за цими ознаками може стояти запален­ня молочних залоз. Зміна форми грудей. У випадку раку молочної залози може спостерігатися змі­нена форма грудей (через на­бряк) або запалі груди. Ці зміни стають особливо очевидними, коли ви піднімаєте руки.

Великі шишки в пахвовій западині. Оскільки рак молочної залози може давати метастази у лімфатичні вузли у пахвовій за­падині, більші тверді утворення в пахвовій западині також можуть вказувати на рак молочної зало­зи. Але лімфатичні вузли можуть збільшуватись також у випадку інфекцій, таких як грип. Це свід­чить про те, що імунна система активна. Якщо припухлість не змінюється впродовж кількох тижнів та/або якщо немає інфек­ції, слід звернутися до лікаря.

Печіння або біль у грудях. У поодиноких випадках ці симпто­ми можуть вказувати на рак мо­лочної залози, якщо на пізнішій стадії захворювання навколиш­ня тканина була зруйнована пух­линою або запалення спричине­не зростанням пухлини.

Спостереження за станом грудей у жодному разі не за­мінює профілактичний огляд чи диспансеризацію. Якщо ви має­те якісь проблеми зі здоров’ям або помітили будь-які з перелі­чених симптомів, зверніться по медичну допомогу.

Але навіть якщо симптомів немає, профілактичний огляд фахівця один раз на 2 роки не буде зайвим. Особливо у віці після 50 років.

Олена Романів