ЩОБ НЕ СКИДАТИСЬ НА ЦАРІВНУ-НЕСМІЯНУ

0
430

У відомій казці не розповідається, чому ніколи не посміхалась Царівна-Несміяна, а я маю версію: мабуть вона соромилась своїх проблемних зубів або несвіжого подиху. І їй залишалося тільки плакати, тому що старовинні рецепти по догляду за зубами не допомагали.Чим тільки не користувались наші предки для вирішення цієї болючої проблеми: розтертою яєчною шкаралупою, пемзою, попелом кісток тварин, порошком з оленячого рогу, мушель молюсків, коралів, сіллю, медом, крейдою, вугіллям з берези, товченою цеглою, порцеляною, глиною і т.п. Пізніше до абразивних зубних сумішей аптекарі, що їх виготовляли, стали додавати мило, порошки з сушених трав і пелюсток, гліцерин, буру. Так з’явилася зубна паста.
Її регулярне виробництво почалось наприкінці 70-х років ХІХ століття в Америці, а майже через 20 років було винайдено тюбик, схожий на сучасний. З того часу прогрес в цій галузі не зупиняється. В 1915 році в пасту почали вводити рослинні екстракти (евкаліпт, м’яту, полуницю), а в 1956-му фахівці компанії Procter and Gamble додали до неї сполуки фтору для захисту від карієсу. На теренах колишнього СРСР виробництво зубної пасти в тюбиках почалося в 1950 році, але ще довго люди користувалися звичним зубним порошком.
Якби казкова царівна опинилася в нашому часі, вона би плакала через іншу проблему – проблему вибору зубної пасти. Ми теж купляємо цей засіб майже наосліп, хоча найкращим варіантом була б попередня консультація з лікарем-стоматологом. Утім, значення хімічних назв, що подані латиницею на тюбику з пастою, іноді не розшифрує навіть досвідчений спеціаліст.
Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні.
ДО СКЛАДУ ЗУБНОЇ ПАСТИ ВХОДЯТЬ:
– абразив – натуральна крейда або карбонат кальцію. На жаль, він є агресивним до емалі, тому зараз почали використовувати оксид кремнію або титану, які менше її ушкоджують, і гідроксид алюмінію, що м’яко полірує і до того ж має протизапальну дію;
– поверхнево-активні речовини, які забезпечують утворення піни, рівномірне нанесення, очищення і мають антибактеріальні властивості;
– спеціальні речовини, що зв’язують всі компоненти, зволожувачі, ароматизатори, віддушки, що надають пасті приємний запах, колір і консистенцію;
– лікувальні добавки.
ВИДИ ЗУБНИХ ПАСТ
ГІГІЄНІЧНІ – призначені для здорових зубів і для дітей. Вони тільки механічно видаляють зубний наліт.
ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ – для проблемних зубів і ясен, але підбирати їх потрібно індивідуально для кожної людини.
Останні бувають:
ПРОТИЗАПАЛЬНІ – завдяки екстрактам лікарських рослин, які входять до їх складу, і антисептичним та антибактеріальним компонентам, що знищують хвороботворні мікроорганізми. В якості абразиву в них може застосовуватись гідроксид алюмінію. Ними користуються при кровоточивості та запаленні ясен. На тюбику з такою пастою можуть бути позначки АKTIVE, PARODONТ або ПАРОДОНТ
ПРОТИКАРІОЗНІ – до їх складу можуть входити іони кальцію, фосфору або фтору, які зміцнюють емаль і підвищують стійкість до карієсу. Але ці пасти – засіб профілактичний, а не лікувальний, бо при наявності карієсу вони не зупиняють процес, а лише тимчасово приховують його.
Наявність фтору зазначається на тюбику. Оптимальний вміст фторидів для дорослих 0,1 – 0,6%, для дітей цей показник в два рази нижчий. (Іноді концентрація позначається в одиницях ppm, при цьому 10000 ppm = 1%. Наприклад, в тюбику зубної пасти міститься якогось компоненту 1500ppm = 0,15%).
СОЛЬОВІ – містять мінеральні солі, які стимулюють обмінні процеси в яснах і покращують кровообіг. Ці пасти мають специфічний смак, але дуже ефективні при пародонтиті й пародонтозі.
ВІДБІЛЮЮЧІ – позначаються відміткою WHITE. З ними треба бути дуже обережними і пам’ятати, що ефективне відбілювання робить тільки лікар-стоматолог. До їх складу входять компоненти, агресивні до зубної емалі, які до того ж можуть викликати неприємні відчуття в роті. Після використання таких паст може більше проявитися пігментація зубів від кави, ягід, вина, паління.
ДЛЯ ЧУТЛИВИХ ЗУБІВ – позначаються SENSITIVE. До їх складу входять речовини, що утворюють на поверхні захисну плівку, яка сприяє зниженню чутливості. Вони мають понижену абразивність. (Абразивність вимірюється за стандартом RDA і не повинна перевищувати 100. Оптимальне значення 70-80. Для чутливих зубів нижче 70).
ДЛЯ ЩОДЕННОГО ЗАСТОСУВАННЯ – на основі лікарських рослин, мають позначку FITO.
Пасти, що містять ФЕРМЕНТИ (запобігають утворенню зубного нальоту)
і БІОЛОГІЧНО-АКТИВНІ ДОБАВКИ – вони призначаються стоматологом строго за медичними показаннями.

Сторінку підготувала Соломія МАМАН