СЛАБКОСТІ СИЛЬНОЇ ЖІНКИ

0
186

Гарна, стильна, розумна й успішна. Вона знає, чого хоче. Є улюблена робота, захоплення, цілі й плани на майбутнє. Немає лише того самого надійного чоловічого плеча. Чоловіка, на якого можна було б покластися, якому можна довіритися, розділити радощі й успіхи. І причина, як їй здається, тільки в одному — вона надто сильна.
На щастя чи на жаль, але серйозних досліджень, які підтверджують той факт, що переважно саме сильні жінки страждають від самотності, ми не знайшли. Результати популярних опитувань найчастіше свідчать про самотність у тих випадках, коли жінка має успішну кар’єру або власний бізнес, при цьому часу, сил чи навичок влаштувати особисте життя в неї немає. Однак робота і кар’єра можуть виявитися не причиною, а лише способом утекти від самотності. Адже самотні жінки не завжди успішні й фінансово незалежні, це можуть бути й “матусині” доці, і “сині панчохи”. Тож зустрітися із самотністю є шанс у кожної — сильної і слабкої, дурненької і розумної, вродливої і поганулі. Можливо, розмови про безмежну самотність сильних жінок — це черговий міф, а прагнення шукати причину в недостатньому вмінні бути слабкою — модна тенденція сучасних тренінгових шкіл і психологічних центрів.
Що ми маємо на увазі, коли говоримо “сильна жінка”? Це та, яка опановує почуття, тримається молодчиною за будь-якої ситуації і ніколи не втомлюється? Чи та, яка досягла успіху та фінансової незалежності? Поняття “сильної особистості” широко використовується в рамках побутової, життєвої психології і, безперечно, має право на існування. Але чи варто спекулювати й пояснювати невдачі у стосунках тільки наявністю “сили”?
Вітчизняні психологи ототожнювали силу особистості з волею, а закордонні давали досить розмиті теоретичні визначення. В основному всі дослідники припускають, що поняття “сили” особистості є інтегральним, тобто таким, що об’єднує в собі безліч особистісних якостей та властивостей характеру. Дослідження, проведене серед студентів Санкт-Петербурзького університету, підтверджує це припущення.
Під силою особистості більшість студентів мають на увазі цілеспрямованість, упевненість у собі, наполегливість, силу волі, завзятість, самостійність. Крім того, високий рівень інтелекту, комунікабельність, самовладання, активність, моральність і працьовитість. А також емоційну врівноваженість, життєрадісність, рішучість, емпатію, оптимізм, відповідальність і доброту.
Переважна частина перелічених якостей прямо пов’язана з саморегуляцією людини — така особистість здатна управляти своєю поведінкою, звертати увагу на психічний і фізичний стан, помічати виснаження чи наближення стресу. Саморегуляція допомагає долати страхи й нерішучість, знижувати стомлюваність і напругу.
Сильна особистість — це якраз така людина, для якої заприязнитися з іншими людьми, у тому числі й із протилежною статтю, зовсім нескладно. Вона здатна до саморефлексії — усвідомлення своїх переживань, відкрита до нового досвіду та експериментів, і саме завдяки цьому здатна закохуватися й радіти, закінчувати руйнівні для себе стосунки й визнавати право на сум, гнів, жити повним життям і насолоджуватися, помічати й цінувати близькі стосунки.
Чи всі успішні жінки мають ці якості й властивості характеру? Сильних і самотніх часто іменують не інакше як “стерво” чи “мужик у спідниці”. Дивлячись на таку жінку, оточуючі сумніваються, що вона може бути щаслива в особистому житті, бути в гармонії із собою.
Американський психолог і консультант з питань управління організаціями Джоз Стівенс у книжці “Приручи своїх драконів” пише про те, що заважає людині бути собою і жити в гармонії з навколишнім світом. Причинами, на його думку, можуть бути жадібність, зарозумілість, нетерпимість, упертість, самознищення, схильність до мучеництва та саморуйнування. Безперечно, ці самі риси можуть стати, у тому числі, й причиною самотності.
Звична й популярна призма, крізь яку розглядають проблему самотності сильних жінок, — це нібито неготовність чоловіків бути поруч із такою жінкою, розділяти владу, визнавати успішність. Однак рідко хто згадує про те, що успішна кар’єра часто пов’язана із зарозумілістю й жадібністю, завзятість — з упертістю, цілеспрямованість — з нетерплячістю, а зовнішня краса — із саморуйнуванням.
Сила особистості — поняття глибоке й багатогранне. І воно не обчислюється тільки успіхом, незалежністю та впевненістю в собі. Можливо навіть навпаки, прагнення покладатися тільки на себе межує із хворобливою самовпевненістю, нездатністю довіряти світу й відкриватися, проявляючи, зокрема, свою жіночу слабкість і вразливість.
Багатьох страшить самотність, і спроба втекти від неї може провокувати розмірковування в стилі “я мушу бути іншою” — слабкою, беззахисною, приховувати свій успіх або демонструвати розгубленість і нерозуміння. Однак приховувати свої чесноти та успіхи, здатність ухвалювати рішення та брати за це відповідальність часто означає практично нездійсненне завдання — навчитися бути не собою. Маючи високий інтелект складно прикидатися дурненькою. Якщо відійти від спроб стереотипно оцінювати жіночу силу і слабкість, а ще краще — спробувати зовсім уникати цих понять, то з’явиться набагато більше можливостей розібратися в собі й відповісти на запитання: чому я самотня, чи справді я самотня, і чи така вже страшна самотність? Оцініть ступінь своєї дорослості. Чи може бути таке, що ваша успішність і соціальний статус — це лише оболонка? І якщо це так, то від чого ви ховаєтеся?
Ці відповіді допоможуть подивитися на проблему зовсім в іншому ракурсі. Можливо, завдяки самодослідженню в новому руслі, вам не доведеться вчитися бути слабкою, беззахисною та бути не собою. І це стане першим кроком на шляху до гармонії та близьких ніжних стосунків із тим самим чоловіком вашої мрії.
Любов МУТИЛІНА