Догляд за шкірою: Як «ягідці» не перетворитися на «сухофрукт»?

0
793

Перший мій візит до косметолога ледь не завершився трагедією. Не для мене – для косметолога, у якого ледь серце не розірвалося після того, як я розповіла, що доглядаю за обличчям, умиваючись милом і ретельно намазуючись після цього дитячим кремом.
– Боже! Ну ви ж не дитина, щоб користуватися дитячим кремом, і ваше обличчя – не зіпрілі сіднички немовляти. Ви молоденька жінка, і засоби для догляду за шкірою, будьте ласкаві, підбирайте відповідно! – у повному розумінні слова відчитав мене лікар.
Гм… Деякі люди (наприклад, одна з поп-дів ще Радянського Союзу) і в 60 користуються, і виглядають при цьому вельми непогано, подумала я. Тільки обличчя справді лущилося не на жарт, та і висип почав з’являтися. Тому, незважаючи на всі свої глибокі переконання, клініку я залишила із серією засобів для догляду за шкірою і половиною зарплати в гаманці.
До речі, ще я дізналася, що таке чищення обличчя – відчуття, хочу вам сказати, незабутні. Стоматолог після цього здався мені просто ангелом. Але на що тільки не підеш заради краси і самоствердження… До того ж результат перевершив очікування. Шкіра перестала лущитися і після умивання більше не натягалася до «тріску». Після цього я зробила висновок: щоб бути красивою, досить визначити свій тип шкіри і правильно   підібрати засоби для догляду. Що ж, почнемо…
ВИЗНАЧАЄМО ТИП ШКІРИ
Зробити це не так вже складно. Краще, звичайно, у кабінеті в косметолога, але можна і в домашніх умовах.  Для цього достатньо гарненько до себе придивитися.
Почнемо з виду, який зустрічається найчастіше, – змішаного, або, як його ще називають, комбінованого. Шкіра змішаного типу (наприклад, суха і одночасно чутлива або суха і в той самий час жирна) зустрічається приблизно у кожної п’ятої жінки. Такий тип шкіри легко визначається за блиском у так званій Т-подібній зоні (ніс, лоб і підборіддя). Ці зони, як правило, швидко жирніють або ж навпаки лущаться, у той час коли інші залишаються нормальними.
Суха шкіра  – зазвичай тонка, прозора, злегка стягнута і часто лущиться або червоніє. На такій шкірі легко утворюються зморшки. Тут можна провести невеликий легкий тест. Натисніть із зусиллям на шкіру пальцем, трохи потримайте і відпустіть. Якщо пляма довго не зникає – у вас суха шкіра.
Жирна шкіра примітна тим, що часто лисніє і зазвичай має розширені пори. Візьміть чисте дзеркало і прикладіть його до носа, лоба, щік. Якщо на дзеркалі залишилися сліди – у вас жирна шкіра.
Якщо у вас гладка, еластична і бархатиста на дотик шкіра – вам пощастило, у вас нормальний тип шкіри, який найрідше зустрічається на сьогоднішній день.
Але це зовсім не означає, що тепер потрібно забути про догляд  і скласти руки. Адже найідеальніша шкіра в певних умовах може перетворитися на проблемну.
Крім того, буває ще й чутлива шкіра. Вона може поєднуватися з будь-яким вищезазначеним типажем. Така шкіра зазвичай часто червоніє, лущиться, легко піддається роздратуванням і несприятливій зовнішній дії.
шкіри відноситься саме ваша, можна сміливо приступати до наступного, головного кроку – безпосередньо догляду. Допомогти в цьому ми попросили дерматокосметолога, керівника лікувально-діагностичного дермато-гінекологічного центру Інгу Волошину-Андрашко.
За словами фахівця, у кожному віці потрібно по-різному доглядати за обличчям. До того ж з роками один тип шкіри може переходити в іншій – жирна перетворитися на суху тощо. Тому косметологи і дерматологи умовно розділили догляд за шкірою особи на періоди: до 25 років, від 25 до 35, від 35 до 45 років і після 45 років.
ПОРАДИ ДЛЯ «ДЖУЛЬЄТТИ»
До першого періоду відносяться підлітки і молоді люди до 25 років. У юному віці процеси ділення клітин базального шару епідермісу переважають над процесами ороговіння, тому молода шкіра виглядає ніжною, бархатистою, з тонким роговим шаром і майже непомітними порами, вона легко відновлюється і пристосовується до певного зовнішнього середовища.
Але не завжди все так радісно. Адже дуже часто підлітковий вік затьмарює вугровий висип, пов’язаний з гормональною перебудовою організму. Тоді нормальна шкіра стає вже проблемною, при цьому суха може перейти в жирну або в комбіновану. Підліткові у цей час здається, що наступив кінець світу, залишається знайти зброю і застрелитися. Але косметологи бачать альтернативний вихід із ситуації.
Оксані – 14. І ось вже декілька місяців вона старанно намагається подолати проблему вугрецевого висипу, але поки безрезультатно. Уже і засобів для догляду накупила: і гель для вмивання, і тонік «термоядерний», і скраб, а вони все сидять. Навіть вичавлювати пробувала, але все тільки гірше. Що ж не так?
– Уся річ у тому, що для боротьби з вугровим висипом Оксана використовує спиртовмісний тонік, а цього категорично робити не можна, – говорить Інга Волошина-Андрашко – Усі рецептури зі спиртними препаратами для використання вугрової хвороби вже давно відійшли в минуле, вони пересушують шкіру і можуть викликати серйозні подразнення. Тонік повинен бути м’яким, з ефектом глибокого очищення і зволоження, але в жодному випадку не на спиртній основі.
Друга помилка – це скраб. За словами лікаря, користуючись їм, можна порушити цілісність шкірного покриву на місці висипань і занести туди інфекцію, а це може бути дуже серйозно. На згадку про подібні процедури на обличчі частенько залишаються рубці, що теж не вельми приємно і вимагає безлічі зусиль з їх усунення в майбутньому. Те саме з приводу самостійного чищення обличчя – іншими словами, вичавлювання прищиків.
– Якщо у вас проблеми, краще проконсультуйтеся з фахівцем. Йому видніше, яка схема лікування вам потрібна. Якщо знадобиться, лікар додатково призначить антибіотики або гормональні препарати за типом контрацептивних, або ж інші препарати, які допоможуть впоратися з проблемою.
Основний догляд
– Якщо шкіра у підлітка жирна, тут потрібно грамотно підібрати препарати для умивання,  – розповідає фахівець. – Це засоби з невеликим вмістом поверхневих речовин, щоб не пересушувати шкіру  і в той самий час видаляти надмірний жир. Обов’язково потрібно користуватися тоніком, але, як ми вже говорили, без спирту. Косметикою слід користуватися, розробленою спеціально для молодої шкіри. Її зараз дуже багато, практично кожна компанія випускає «молоду» косметичну лінію. З 13-14 років можна починати сміливо нею користуватися.
Ще один важливий момент: підліткам рекомендується купувати лише ту косметику, на якій чітко написано «не комедогенно»: камедони (т.зв. чорні крапки, або поверхневі жировички білого кольору, простіше кажучи, пори, забиті шкірним салом) та інші проблеми шкіри в цьому віці нам ні до чого. Зазвичай на упаковці також указується «для проблемної жирної шкіри» або «для проблемної комбінованої».
УЛЮБЛЕНКИ БАЛЬЗАКА
На 25-35 років припадає час піку жіночої краси, коли підліткові проблеми вже позаду, шкіра, здається, вирішила заспокоїтися і відпочити. Деякі жінки вважають, що і доглядати за нею в цей час не обов’язково. «А навіщо? Адже і так все добре. Милом вмивалася, кремчик нанесла, і все чудненько», – говорить продавець-консультант Ольга Єреміна. Але це величезна помилка більшості жінок, вважають косметологи. Адже саме в цьому віці в організмі жінки запускається природний процес старіння. Вікові зміни відбуваються в усіх шарах шкіри.
В епідермісі сповільнюється швидкість ділення базальних клітин, він стоншується, а роговий шар, навпаки, товщає, особливо тонким стає шар живих клітин епідермісу, що призводить до зайвої сухості шкіри. На рівні дерми відбувається деградація колагенових і еластинових волокон, вони товщають, їх розташування стає більш хаотичним, а процес оновлення сповільнюється. Шкіра потроху втрачає пружність і еластичність. «Від адекватного догляду за шкірою обличчя в цьому віці залежить її стан у майбутньому», – підкреслює Інга Волошина-Андрашко.
Основний догляд
Часто в цьому віці досить просто регулярно і ретельно виконувати елементарні прийоми догляду за обличчям: очищення, тонізація, живлення, зволоження і захист, приділяючи особливу увагу делікатним зонам навколо очей і губ. Вони, як відомо, старіють найшвидше.
Якщо говорити про наочніший професійний догляд, то тут дерматокосметолог радить застосовувати хімічний пілінг (контрольоване видалення поверхневих клітин за допомогою хімічних препаратів) фруктовими кислотами: молочною, яблучною, оцтовою, сюди ж входить і альфагідроксильна кислота (AHA). Він є більш щадним, до того ж має різні рівні концентрації. Для більш проблемної шкіри використовують саліцилову кислоту.
–Також з проблемними зонами можна боротися за допомогою ін’єкцій ботоксу або диспорту – аналогічного препарату, який, на відміну від першого, зареєстрований в Україні. Ботокс – досить швидка (близько 10 хвилин) і безпечна процедура. При цьому пацієнт повинен адекватно оцінювати проблему і можливий результат. Ефект від першої ін’єкції триває в середньому 3-6 місяців, потім потрібно робити повторну.
І жодного  жорсткого прив’язування до того, що після однієї ін’єкції уколювати ботокс потрібно регулярно! Це легенда. Препарат досить добре розсмоктується, коли ефект йде – нервово-м’язовий кровотік повністю відновлюється. Результат після введення ботоксу розвивається від 2 до 10 днів, тоді як від пілінгу – вмить. Але пілінг знімає лише поверхневі шари шкіри і покращує її стан в цілому. Якщо ж мова йде про «гусячі лапки» навколо очей або носо-губні складки – тут доцільніше застосовувати ботокс.
ЗРІЛІ І КРАСИВІ
Після 35 вікові зміни, як правило, помітно відображаються  на жіночій шкірі. Але те, наскільки явними вони будуть, залежить саме від того, як добре ви доглядали за шкірою у молодому віці. Дивно, але, опитавши певну кількість жінок віком від 35 до 45 років, я з’ясувала, що більшість з них практично не доглядають за шкірою.
Четверо з десяти вмивалися спеціальним гелем, підібраним за типом шкіри (інші милом), п’ятеро – регулярно користувалися кремом – вранці і ввечері (інші як доведеться) і лише одна жінка (сухий тип шкіри) використовувала серію засобів для догляду за зрілою шкірою, яка включає гель для умивання, живильне зволожувальне молочко, спеціальний крем-ліфтинг, крем для шкіри навколо очей і ампули з фруктовими маслами.
– У даному випадку можна сказати, що лише одна жінка з десяти доглядала за своїм обличчям, – підкреслює Волошина-Андрашко.
Основний догляд
Після 35 до щоденного догляду слід включити активнішу косметику з вираженою регенеруючою, глибокою зволожуючою і підтягуючою дією, радять косметологи. Косметичні засоби, необхідні в цей період, як правило, багатофункціональні і впливають на шкіру відразу в декількох напрямах.
До складу таких препаратів вводяться пластифікуючі компоненти. Вони утворюють на поверхні шкіри повітропроникну плівку, яка підтягає, укріплює і одночасно зволожує шкіру. Як такий плівкотвірний засіб найчастіше використовують колаген і його гідролізат. Добре зарекомендували себе і протеїни пшениці, так званий «рослинний колаген». Гідністю рослинних білкових препаратів є і те, що, володіючи прекрасним ліфтинг-ефектом, вони не викликають алергічних реакцій.
– Похвально також використання однієї з жінок ефірних масел, – відзначає Інга Волошина-Андрашко. – Оскільки компоненти, які містяться в них, специфічно активізують шкірні рецептори, покращуючи тим самим кровообіг, лімфодренаж і тканинний обмін. Також вони є провідниками інших біологічно активних компонентів у глибші шари шкіри.
А взагалі, за словами лікаря, після 35 років жінці необхідно двічі на рік проходити інтенсивні курси, які включають хімічний пілінг з курсом 6-8 процедур і мезотерапію – 6-8 процедур. Процедура проводиться раз на тиждень. При необхідності локальних втручань проводяться процедури з ботоксом або диспортом чи гіалурованою кислотою.
“В 45 БАБА ЯГОДКА ОПЯТЬ”
Не хочу нікого засмучувати, але якщо не приділяти своїй шкірі достатньо уваги, то на ягідку можна і не перетворитися. А доглядати за шкірою після 45 слід так само, як і до цього, стверджує косметолог. Єдине, що можна додати сюди з професійного догляду, так це ТСА – пілінг на основі трихлороцетової кислоти, – відзначає Інга Волошина-Андрашко. – Він глибший, тому здатний прибирати віковий  керастаз і пігментацію. У підлітків він використовується для корекції рубців, які залишилися внаслідок вугрової хвороби.
Тут знову-таки важливо адекватно підібрати косметичні засоби. Це не означає, що в 45 шкіра стає сухою у всіх без винятку, буває проблемна жирна шкіра і в 50 – природно, інтенсивне живлення у такому разі буде зайвим.
Моїй бабусі 60, і її шкіру важко назвати жирною. А весь догляд бабусі полягає в тому, щоб двічі на день умити обличчя милом, та так, щоб воно «тріщало» від чистоти, як сама вона висловлюється.
– Звичайно, це неправильно, – говорить Інга Волошина-Андрашко. – У цьому віці найчастіше необхідне зволоження і живлення. А милом умиватися взагалі протипоказано, особливо людям зрілим. Воно знищує захисне середовище шкіри, зневоднює і пересушує її. Пацієнтам, які запустили стан своєї шкіри і спохопилися тільки в цьому віці, косметикою допомогти вже важко. Їм ми робимо вже глибокі пілінги, лазерну шліфовку або пластичні операції.
Що ж до дитячого крему, то жінці і в 60 років можна сміливо їм користуватися, але лише в тому випадку, якщо у неї суха шкіра, а крем містить достатню кількість зволожувальних компонентів, відзначають косметологи. Якщо шкіра жирна – це лише прискорить процес закупорювання пір.
Поради для дому
– Що стосується практичних порад в домашніх умовах – то це, перш за все, правильне умивання, бажано гелем, підібраним за типом шкіри, – відзначає косметолог. – Добре щодня протирати обличчя кубиками льоду на трав’яних настоях: це відмінна гімнастика для судин і прекрасний тонізуючий ефект.
У зрілішому віці можна використовувати скраби. Для сухої шкіри – 1 раз на тиждень, для жирної – 2 рази. Але в цьому випадку шкіра не повинна бути проблемною. Не обійтися тут без крему і ліфтингової підтягувальної сироватки, яка підвищує пружність шкіри. І не забувайте, що вночі шкіра потребує такого самого догляду, як і вдень.
Насправді, красивою бути просто – слід тільки захотіти.
Сторінку підготувала Соломія МАМАН