Шалена пристрасть до покупок: жертви та агресори

0
461

Хворобливе захоплення покупками називають проблемою нашого часу, адже сьогодні сфера товарів та послуг розвивається стрімкими темпами. Також у сучасних магазинів є багато капканів, в які попадаються наївні покупці – це й яскраві вітрини, й нові розрекламовані товари, й заманливі написи „розпродаж” та „знижки”, і перед цим встояти дуже непросто. І чимало людей-таки не вистоюють. Їх називають шопоголіками, про них пишуть веселі книги та жаліють, але ризик стати таким є у кожного з нас. Адже подібна пристрасть зовсім не обов’язково може бути вродженою, шопоголізм має властивості з’являтися і після якоїсь важливої події чи сильного стресу. Також інші негативні емоції, спричинені нещасливим коханням, невпевненістю в собі та простою сезонною депресією можуть викликати „магазинний зрив”.
Виникає питання, а кому взагалі заважає пристрасть до покупок? Адже кожен з нас має свої хобі та захоплення – хтось іграшки колекціонує, хтось рибалити полюбляє, а ця по крамницям ходить – що в цьому поганого. А погане є, і перша ланка тут, звичайно ж, гроші.
Гроші…Ось вони є, а осі їх вже немає. А що замість? Купа дрібничок, які так сподобалися, але що з ними робити – хто знає. Додайте до цього скандали у родині з приводу чорних дірок у бюджетному плані, борги, за які вже соромно та неможливість купити необхідне, і ви побачите справжню повну картину магазинної лихоманки.
Як виявилося, пристрасть до магазинів це ніякі не капризи, а справжня психологічна хвороба, і називається вона оніоманія. До речі, на оніоманію страждають не тільки жінки, а й чоловіки також.
ОБ’ЄКТ ОБОЖНЮВАННЯ
„Куплю це, і ще ось це” – примовляють шопоголіки, складаючи в корзину…все, на що грошей вистачає. Так, об’єкт пристрасті залежить від гаманця „хворого” – наприклад, міліонерша Періс Хілтон скуповує дорогий дизайнерський одяг, який може ні разу так і не одягнути, а скромна вчителька з іншими доходами – дрібнички для кухні, які також не будуть використані за призначенням. А користуватися цими речами для досвідченого шопоголіка зовсім не обов’язково – головне купувати нове і усвідомлювати, що ми можемо це собі дозволити, отже, справи в нас ідуть добре! Таким чином, ми купуємо не речі, а емоції і навіть увагу. Погодьтеся, так приємно бачити навколо себе люб’язних продавців, які готові виконати ваші прохання та відповідати на питання!
Отже, можливо, ви теж шопоголік? Зверніть увагу на вищеназвані ознаки, і впізнайте (або не впізнайте) себе.
Небезпечні симптоми:
1. Ви бачите річ і розумієте, що, якщо не купите її просто зараз, трапиться щось страшне. І так буває майже в кожному магазині, якій ви відвідуєте.
2. Ви самі собі не можете відповісти на питання, а навіщо ж мені ця річ. Відповіді типу: „Знадобиться”, „Потім подарую кому-небудь” не підходять.
3. Як на справжнє свято ви чекаєте на той день, коли можна буде, отримавши гроші, походити по крамницях досхочу.
4. Зазирнувши у шафу, ви бачите декілька однакових речей, куплених саме вами.
5. Що купити ви можете знайти як у магазині дитячих товарів, особливо якщо дітей в вас немає, так і в спортивному відділи, хоча ненавидите спорт.
6. „Навіщо ж я тоді взагалі сюди заходила, якщо нічого не купила”, говорите ви сама собі і достаєте гаманець.
ХТО ВИНЕН І ЩО РОБИТИ?
Для багатьох з нас візит до крамниць – це чудовий засіб зняти напругу та розслабитися. Нічого поганого в цьому немає доти, доки ви самостійно контролюєте свої фінанси та покупки. Проблеми настають з того моменту, коли вони починають контролювати вас.
Отже, усвідомити проблему – це наполовину її вирішити. Сподіваємося, наші поради вам допоможуть.
Коли не можна робити покупки? Коли немає грошей, звичайно ж. Тож треба зберегти власні фінанси від самих себе. Якщо вам необхідно купити щось велике, відкрийте депозитний рахунок в банку, з якого неможливо зняти гроші до кінця терміну і відкладайте на нього щомісяця хоча б маленьку суму. Так ви зможете накопичити фінанси на необхідні серйозні покупки і не розтринькати їх.
Справжні жертви магазинів дуже полюбляють брати гроші в борг, коли їх не вистачає на черговий забіг по крамницях. Попередьте своїх друзів та знайомих про це і тим самим закрийте „резервний грошовий вентиль”.
Зверніть увагу, коли саме в вас виникає нестримне бажання піти по магазинах – коли вам сумно, або, навпаки, коли весело і треба якось це відзначити? Вчіться боротися з цим по-новому, наприклад, замініть шопинг на візит до подруги чи на похід у театр.
Виходячи з дому, беріть з собою невелику суму, щоб не мати при собі готівки для непотрібних покупок.
Зовсім відмовлятися від незапланованих витрат не варто. Заведіть окремий конвертик спеціально для магазинної лихоманки, куди кожні декілька днів складайте здачу та дрібні купюри. Витрачайте ці кошти з легкою душею – маєте право!
Марина, коректор, 32 роки: „Найбільше я люблю день зарплати. Це такі неймовірні відчуття – тримати в руках нові купюри і усвідомлювати, що все це твоє. А скільки приємного можна купити! Ось я і купляю все, що мені здається красивим. Що потім? Борги та неоплачені рахунки. Мені вже майже ніхто не позичає, і репутація в мене погіршилася – як можна покластися на людину, в якої „гроші руки палять?”
Олеся, 30 років, лікар: „Тепер я ненавиджу магазини, адже саме через них я втратила свого чоловіка. Валерій дуже хотів купити машину, просто марив нею і, звичайно, відкладав гроші. Родинний бюджет в нас був спільний, але про окремий конвертик на машину я знала і не брала його. Я завжди любила ходити по крамницях, і чоловік просив мене стримуватися, адже треба було гроші відкладати, а я все обіцяла. Ми трохи сварилися, але потім все знов було добре. Одного разу я побачила в магазині дуже дороге фірмове пальто. В мене в шафі висіло два подібних, але…Коротше кажучи, я взяла гроші з того конверта і купила пальто. Коли Валерій побачив, що його конверт пустий, був грандіозний скандал. Він так і не зміг вибачити мені того, що через мій егоїстичний вчинок втратив свою мрію”.
Аліна, 25 років, модельєр: „Я просто люблю ходити по магазинах і дивитися на товари. Справа в тому, що мої батьки були небагатими, і в дитинстві я не мала іграшок та гарного одягу, який був в моїх подруг. Тепер я заробляю непогані гроші і можу дозволити собі все це. Знайомі радять мені подумати про кредит на квартиру, але що я можу вирішити, коли більша частка моєї зарплатні розлітається на покупки? Так, мені не потрібно стільки одягу, але, як згадаю дитинство, то хочеться купити собі бідній-нещасній все і одразу”.