Коли коханий чоловік віддаляється…

0
1545

Будь-яка жінка хоч раз стикалася з ситуацією, коли люблячий і коханий чоловік віддалявся від неї. Начебто тільки що все було просто чудово, вони були такі близькі й щасливі! І раптом чоловік іде в себе, перестає реагувати на її слова і взагалі просить дати йому спокій. Перша думка, яка виникає у жінки: я щось зробила або сказала не так. Друга: потрібно терміново його з цього стану вивести. На жаль, обидві думки абсолютно неправильні! Але що ж тоді робити?
Термін «втекти в печеру» належить автору гучного бестселера «Чоловіки з Марса, жінки з Венери» — американському психологу Джону Грею. Втім, він тільки придумав цьому явищу вдалу назву. Сама ж ситуація була знайома мільйонам чоловіків і жінок задовго до нього. Мало того, за даними соціологів, величезна кількість пар щороку розлучається, не знаючи, як правильно поводитися в цій непростій ситуації.
ЩО ЗНАЧИТЬ «ВТЕКТИ В ПЕЧЕРУ»?
Якщо чоловік без якоїсь видимої, на ваш погляд, причини, раптом стає вкрай замкнутим, перестає підтримувати розмову, замикається в собі, а іноді просто зникає — значить, майже напевно він «втік у печеру».
При цьому він настільки концентрується на пошуку вирішення якоїсь своєї проблеми, що повністю відключається від всіх інших турбот і часто навіть не чує, що йому каже жінка. Він стає забудькуватим і байдужим. Іноді, щоб хоч трохи відволіктися від проблем, він починає займатися чимось, що вимагає досить великої концентрації. Таким чином він переключає свою увагу з власного стресу, наприклад, на футбольний матч, швидку їзду чи гостросюжетний фільм.
В іншій ситуації «втечею в печеру» чоловік просто намагається уникнути зайвої близькості з жінкою, коли відчуває, що повністю втрачає свою незалежність.
Зовні «втеча в печеру» може виглядати по-різному. Іноді йому може знадобитися повна самота, але частіше досить того, що його не чіпають, не ставлять зайвих запитань і не вимагають активних дій.
Чи кожен чоловік відчуває бажання «втекти в печеру»? Так! Просто глибина цієї печери і час перебування в ній у кожного свої. Комусь досить декількох хвилин, а хтось може зникнути в ній на кілька місяців. Але рано чи пізно це трапляється з кожним. З одними — украй рідко, тільки в найсерйозніших життєвих ситуаціях, з іншими — з будь-якого приводу. Не сподівайтеся, що вам пощастить і поруч із вами виявиться чоловік, що ніколи не відчуває такої потреби.
І ще… Що більш самостійний, незалежний, сильний і мовчазний за своєю природою чоловік перебуває поруч із вами, то частішими й тривалішими будуть його «втечі в печеру».
ЧОМУ ЧОЛОВІК «ВТІКАЄ В ПЕЧЕРУ»?
Якщо описати ситуацію коротко, то втеча в себе — це просто нормальний чоловічий спосіб подолання будь-якого стресу. Якщо жінка у разі виникнення проблем квапиться ними з кимсь поділитися, то чоловік, навпаки, воліє вирішувати їх наодинці із самим собою. У цей момент він просто фізично не може відволіктися на щось інше. Його мозок і взагалі всі сили зосереджені лише на цьому. Які ж найчастіші причини мовчання?
Він не готовий дати швидку відповідь на якесь ваше запитання. Оскільки чоловічий мозок працює дещо інакше, аніж жіночий, перш ніж дати відповідь, чоловік має старанно зважити все почуте. Якщо жінка, завдяки своїй інтуїції й умінню думати вголос, може відреагувати на будь-яке звернене до неї прохання моментально, то чоловіку необхідний час. При цьому його мовчання зовсім не означає, що він не бажає продовжувати розмову. Просто поки він не знає, що сказати. «Втеча в печеру» із цієї причини зазвичай буває найкоротшою. Найчастіше чоловіку вистачає декількох хвилин або годин. Він шукає рішення якоїсь власної проблеми і втаємничувати в неї вас — значить визнати власну слабкість і неспроможність. Якщо для жінки абсолютно природно звертатися у важкі хвилини по допомогу до близьких, то чоловік робить це лише в найкритичнішій ситуації. Вгадати, на який час затягнеться «втеча в печеру» із цієї причини, абсолютно неможливо. Залежно від складності проблеми — від кількох годин до кількох місяців.
Він чимось засмучений і перебуває в стані стресу. У цьому разі мовчання й самота необхідні чоловіку, щоб просто заспокоїтися і взяти себе в руки. У такі хвилини він не хоче говорити чи робити щось, про що може пошкодувати. Ця причина може стати приводом «втечі в печеру» також на дуже різний строк. Найчастіше буває досить кількох годин або днів. Втім, якщо стрес виявиться довгим, все може затягтися на тижні й місяці.
Ваші стосунки стали надто близькими, а тому чоловіку необхідно відрегулювати ступінь зближення, задовольнивши свою потребу в незалежності та самостійності. У цьому разі він віддаляється, щоб потім, повернувшись, зблизитися з вами ще більше. Це потрібно мужчині для того, щоб зрозуміти, наскільки його кохана жінка дійсно йому дорога і необхідна. Для більшості жінок ця причина «втечі в печеру» не лише найменш зрозуміла, а й найбільш болюча. Адже таке буває і на початку стосунків, і на їхньому піку, коли ви обоє закохані й усе здається таким чудовим. І раптом у самісінький розпал цієї казки чоловік або просто на якийсь час зникає, або, як мінімум, від вас віддаляється. Як тут не впасти в паніку від такої непередбачуваної поведінки! Час перебування в «печері» у цьому разі, як правило, рідко затягується довше, аніж на кілька днів або тижнів. Втім, бувають і особливо тяжкі випадки!
ЩО РОБИТИ ЖІНЦІ?
Перше і головне — бути максимально спокійною й ні в якому разі і за жодних обставин не намагатися чоловіка насильницьким шляхом із його «печери» витягти! Не стояти біля входу і не кричати відчайдушно «Повернися, коханий!». Вам необхідно запам’ятати: що активніше ви намагаєтеся подолати дистанцію, то більше чоловік віддаляється, намагаючись цю дистанцію зберегти. І що активніше ви намагаєтеся витягти його з «печери», то глибше він зайде, а отже, пізніше він звідти вийде. Пам’ятайте, що надмірна опіка і зайва близькість можуть перетворитися для чоловіка на зашморг, від якого він інстинктивно намагатиметься звільнитися.
Аби щоразу не впадати з цього приводу в депресію, слід просто зрозуміти, наскільки по-різному ми влаштовані. Якщо жінки вкрай рідко потребують того, щоб залишитися наодинці із собою чи відчути свою незалежність, то для чоловіка це цілком нормальний стан. Він без цього просто не може.
Пам’ятайте, що причина його віддалення від вас зовсім не в тому, що ви зробили чи сказали щось не так (хоча теоретично така причина теж можлива), а в прояві чоловічої природи. Це як стихійне лихо: боротися з ним безглуздо, потрібно просто перечекати в безпечному місці, а потім знову насолоджуватися життям. У противному разі ваші стосунки зійдуть нанівець.
Отже коротка інструкція для жінок на випадок втечі чоловіка «у печеру»:
Не панікуйте, будьте спокійні й доброзичливі.
Не виражайте усім своїм виглядом осуд і невдоволення.
Не намагайтеся допомогти йому порадами і рішеннями (якщо причина «втечі в печеру» криється в його проблемах), краще спокійно висловіть тверду впевненість у тому, що він із усім чудово впорається.
Не виявляйте гіпертрофовану турботу, жалість і співучасть (це чоловіка в такому стані дратує).
Не намагайтеся в цей момент з’ясовувати стосунки, звинувачуючи його в неуважності до вас, байдужості і відсутності кохання.
Займіться чимось, що приносить вам задоволення — шопінгом, спілкуванням із подругами, улюбленим хобі тощо. Це, з одного боку, не викличе у чоловіка додаткового почуття провини перед вами через його «втечу в печеру», а з іншого — дозволить вам відволіктися й менше думати про складну ситуацію.
КІЛЬКА  ПОРАД ЧОЛОВІКАМ
Якщо раптом серед читачів цієї статті виявляться ті самі постійні відвідувачі власних «печер», їм напевно буде цікаво дізнатися, що радять психологи їм.
Власне, єдине й головне, чого потребують жінки, коли чоловіки «втікають у печеру», — це зрозуміти, що річ тут зовсім не в них. Крім того, жінка значно простіше й спокійніше переносить цю ситуацію, якщо знає, що чоловік рано чи пізно вийде зі своєї «печери» і все знову стане, як раніше.
Ось чому психологи радять чоловікам, які піклуються про своїх коханих жінок, не зникати і не замовкати раптово. Цим вони не лише збережуть величезну кількість жіночих нервових клітин, а й суттєво полегшать собі повернення з «печери».
Ольга МИХАЙЛИЦЬКА