Перше «хочу», перше «не можна»

0
794

Батько двох доньок Богдан розмов “про інтим” боїться як вогню. Цього літа восьмирічна Даша вимагала купити їй роздільний купальник. Потім стала ретельно розпитувати, навіщо голі люди обіймаються. Як відповідати на такі запитання, Богдан не знає. Він у всьому звинувачує телебачення, по якому навіть у денний час показують фільми з відвертими еротичними сценами. Батько хотів би, щоб дочки вийшли заміж незайманими. Але, можливо, винні в цьому ревнощі й комплекси самого Богдана? Може, його погляди надто застаріли? Як взагалі розмовляти з дітьми “про це”?
Підлітковий гінеколог Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит” Валентина БУЯЛО розповіла, що жити статевим життям українські діти починають уже в 11—13 років. Недавній випадок із 12-літньою пацієнткою примусив досвідченого лікаря заглибитися в медичні словники та ввімкнути уяву. Дівчинка поцікавилася, чи можна їй практикувати “інтерферальний секс”.
Час від часу Валентина проводить так звані уроки статевої грамотності в школах: розповідає підліткам, до чого може призвести ранній сексуальний досвід.
— По-перше, це небажана вагітність, — коментує фахівець. — У юних дівчаток тільки формуються фізіологічні функції. Матка ще не здатна вирощувати дитину, а юний материнський організм не може дати плоду всі необхідні речовини. Якщо ж дівчинка зважується на аборт, то висока ймовірність, що вона більше не зможе мати дітей, оскільки втручання відбувається в ще не дозрілу матку. По-друге, ранній секс — це статеві інфекції. Їх безліч, і найчастіше дитина зізнається, що в неї “щось не так”, коли хвороба вже переходить у хронічну стадію. Останнім часом серед підлітків розповсюджений ВПЛ (вірус папіломи людини). Він небезпечний, оскільки захворювання проходить, як правило, без жодних симптомів, але нерідко призводить до тяжких наслідків — наприклад, раку шийки матки. Не кажучи вже про те, що вірус уражає зовнішні статеві органи, і вони буквально заростають кондиломами. Слід зазначити, що ВПЛ передається навіть через презерватив. Доросла людина зі сформованою імунною системою може й не заразиться, але діти, чиї слизові тільки формуються, без сумніву, будуть інфіковані. І, звісно, не менш небезпечними залишаються механічні ушкодження. За час практики мені доводилося допомагати дівчаткам, у яких під час першого ж статевого акту відбувався розрив піхви, труб чи матки. Це сумна історія, адже прогнози материнства в таких дівчаток несприятливі.
Організм деяких дівчаток формується дуже рано й досягає статевої зрілості вже через два роки після початку менструацій, але жіночий організм має “устоятися”. А це означає, що виношувати дитину краще не раніше ніж у 19–20 років. Особливий недогляд — статева неграмотність хлопчиків. Діти стали ставитися до сексу як до викуреної цигарки чи випитого бокалу пива, тобто для них це необхідний атрибут тієї-таки “дорослості”. Вплинути на ситуацію так, щоб життя українських дітей стало більш безпечним, повинні дорослі: необхідно виховувати не моделей і співачок, а майбутніх матерів та батьків сімейств. А для цього насамперед потрібна увага батьків та педагогів.
Учителі вже навчилися сприймати дитяче сексуальне життя як невід’ємну частину життя школярів. Старшокласники перестали соромитися, сидять на уроках в обнімку. Учитель економіки та географії Оксана ВІНЬ, яка пропрацювала в школі понад десять років, вважає, що тілесних утіх частіше шукають діти, у яких надто багато вільного часу і немає контакту з батьками.
— Батьки практично не приділяють уваги сексуальному вихованню своїх дітей, — вважає фахівець. — Для юних секс — це модна картинка з журналу чи епізод із фільму. Вони сприймають близькі стосунки як можливість похизуватися перед ровесниками. Педагоги, зі свого боку, намагаються розповісти дітям про справжню роль інтимних стосунків, про те, що вони є продовженням любові й відповідальності перед близькою людиною. Однак на такі уроки в шкільній програмі відведено лише одну годину на тиждень, а це дуже мало для сексуального виховання покоління. Крім того, сьогодні практично неможливо протистояти електронним ЗМІ та Інтернету, які подають секс як доступне задоволення, часто без зобов’язань і наслідків. А в реальному житті вони бувають дуже сумними.
За даними дослідження “Підлітки груп ризику: оновлені оцінки”, проведеного дитячим фондом ООН UNICEF та Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка у 2009—2011 рр., із кожних 100 тис. підлітків віком до п’ятнадцяти років раннє статеве життя в Україні розпочинають близько п’ятдесяти дівчат і хлопців. Опитувані зізнавалися, що не завжди користуються презервативом і час від часу вступають у статевий зв’язок за гроші.
Стаття 155 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за статеві відносини з особою, котра не досягла статевої зрілості. Покарання — позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років. Потерпілим може бути як юнак, так і дівчина, причому статева зрілість є біологічним поняттям, і висновок про її досягнення роблять експерти в кожному окремому випадку. Важливо зазначити: той факт, що статевий акт відбувався за обопільною згодою, значення не має. Суб’єктом злочину (особою, котра підлягає кримінальній відповідальності) буде той, кому виповнилося 16 років.
Психолог Тетяна МІХЕЄНКО радить утриматися від інтимних стосунків до 17–19 років, оскільки переконана: на тих, хто рано починає жити статевим життям, уже у 25-річному віці очікують серйозні психологічні проблеми, і в майбутньому їм навряд чи вдасться побудувати серйозні стосунки з партнером: вони швидко вичерпуватимуться, оскільки все уявлення про них зводитиметься до ліжка.
— Діти намагаються отримати сексуальне задоволення, щоб зняти стрес. Мої колеги, вихователі в дитячому садку, стали помічати, що малята у п’ятирічному віці мастурбують. А перші запитання про інтим ставлять уже трирічні. У такому ранньому інтересі до сексу винні дорослі, точніше — батьки. Вони неправильно поводяться з дітьми, піддають маля зайвому стресу. Під стресом криється безліч понять, найголовніше — відсутність фізичних навантажень. Діти навіть пішки тепер мало ходять — переважно це громадський транспорт і машина батьків. Крім того, дітей стали надто рано віддавати до школи, що теж призводить до стресу. Плюс вони годинами просиджують біля комп’ютера, й далеко не всі дорослі відстежують, на які сайти заходять їхні діти. Фактором стресу може стати навіть жирна їжа, коли організм накопичує токсини, які викликають нервову напругу. Таким дітям просто необхідні фізичні вправи та увага батьків. Дорослі повинні проводити з дітьми більше часу, малюки — відчувати любов батьків. Але якщо стрес стає неконтрольованим, дитину необхідно відвести до невропатолога.
У питаннях сексу дорослим не слід виявляти ініціативу — тільки відповідати на запитання, якщо дитина запитує. І найголовніше — своїм позитивним прикладом показувати, якими мають бути стосунки між чоловіком та жінкою. Дитина мусить зрозуміти, що головне в сім’ї — це любов, взаємоповага, відповідальність один перед одним, а інтимні стосунки — лише частина глибокої емоційної прив’язаності. Особливо важливий такий приклад для підлітків 12–13 років: саме в цьому віці починає формуватися уявлення про майбутню сім’ю та взаємини з протилежною статтю.
Кожна особистість має пройти природний розвиток. Так, у віці від 12 до 15 і навіть до 18 років у людині закладається таке поняття, як вірність. До 25 років відбувається усвідомлення поняття любові. Ранній сексуальний досвід призводить до збою поетапного формування особистості та, як встановив американський дослідник Кірк ДЖОНСОН, сприяє розвитку підліткової депресії, може навіть призвести до суїциду. Найважче, на думку Джонсона, переносять початок статевого життя дівчатка. Від депресії страждають понад 25% сексуально активних тінейджерів. Багато дівчаток вважають, що з допомогою сексу зможуть прив’язати до себе партнера, але так вони його тільки відштовхують. Оскільки ж дівчатам властиво прив’язуватися до людини після близьких стосунків, вони часто зважуються на самогубство через нещасну любов. На думку дослідника, для гармонійного розвитку особистості перший сексуальний досвід бажаний не раніше ніж на 21 році.
Священик Василь ДЕНІС вважає, що близькі стосунки припустимі тільки після шлюбу. Створюючи повноцінну сім’ю, людина стає впевненою, гармонійною, а отже, готовою виховувати наступне покоління. Ранній секс серед підлітків — це реакція на масову культуру, яка пропагує вседозволеність. Батьки не вміють і не хочуть власним прикладом показувати дітям, що означає любити й поважати іншу людину, а вчителі надто зайняті навчанням дітей формул та правопису, але часто забувають поцікавитися, які книжки ті читають.
— Будь-які стосунки накладають відбиток на нашу душу, — каже священик, — навіть якщо вони були швидкоплинні, навіть якщо тривали тільки одну ніч. Ніщо не минає безслідно для нашого внутрішнього світу. Цей осад назавжди залишається всередині людини. Невдалі стосунки можуть морально скалічити й назавжди змінити уявлення про любов, вірність, сім’ю. Особливо це небезпечно в юному віці, коли психіка людини тільки формується.
Раннє статеве життя без глибокої, перевіреної часом дружби, без духовної близькості принесе тільки розчарування. На загальну думку найвідоміших спеціалістів у галузі фізіології, гігієни, акушерства та гінекології, психіатрії, ендокринології, статева стриманість до завершення дозрівання та періоду шлюбних стосунків ще нікому не шкодила. Понад те, може виявитися корисною, оскільки акумулює енергію та зберігає життєві сили, необхідні для духовного розвитку особистості.
Олена РАСЕНКО
Сторінку підготувала Соломія МАМАН