ЗВОРОТНИЙ БІК ВЕГЕТАРІАНСТВА

0
546

Наука достеменно вивчила етапи еволюції харчування людини. Цікавим є той факт, що предки тварин на певному етапі свого розвитку синтезували всі необхідні для життєдіяльності вітаміни, амінокислоти та інші біологічно активні речовини. На пізніших етапах еволюції деякі види втратили таку здатність. З часом і людина як вид позбулася спроможності синтезувати (утворювати) деякі амінокислоти, вітаміни та жирні кислоти. І “компенсувала” цю втрату за рахунок харчування.
Археологічні ж розкопки свідчать, що поряд із кістками древньої людини знаходять кістки тварин і знаряддя їх вбивства, отож вегетаріанцями наші предки не були. Та не можна списувати таку “нецивілізовану” поведінку предків на їхню дикість. Природа теж продиктувала свої правила гри. Досі організм людини не містить ферментів для перетравлення клітковини рослин, передусім зернових (а як свідчать археологічні розкопки, не було їх і в організмі древніх людей). Більше того, мікроорганізми, які заселяють травний канал людини, теж не мають таких ферментів. Усе це свідчить про те, що людина еволюційно “запрограмована” на вживання тваринної їжі. Підтвердженням тому є факт, що з 20 необхідних для нас амінокислот 8 не синтезуються в дорослому організмі, а 10 – у дитячому. Причому не синтезуються саме ті амінокислоти, які у великій кількості містяться в продуктах тваринного походження. Отож з біохімічної точки зору, хоча це й неприємно визнавати, людина є хижаком.
Найціннішими є три амінокислоти (триптофан – найбільше його в молоці, м’ясі, рибі, сирі, яйцях; лізин – в яйцях, м’ясі, рибі, сирі, сої, та метіонін – у сирі, яйцях, м’ясі, бобових). Як бачите, коментарі зайві. Щодо білків, напевно, нікого не потрібно переконувати в тому, що без них людський організм не обійдеться. Так от білки продуктів тваринного походження засвоюються ліпше порівняно з рослинними. Що більше клітковини в продукті, то гірше засвоюється білок. Більше того, якщо білок містить усі 20 амінокислот, він вважається повноцінним, якщо менше – неповноцінним. Тож найбільш повноцінними є тваринні білки, які містять усі амінокислоти, до того ж співвідношення їх там наближене до складу людського білка.
У разі неповного надходження амінокислот в організм останній підтримує необхідний баланс передусім за рахунок власних органів, особливо за рахунок м’язової тканини. Якщо дефіцит задавнюється, розвиваються необоротні зміни у внутрішніх органах та імунній системі. Про це слід пам’ятати прихильникам вегетаріанства. Безперечно, фрукти та овочі є продуктами здоров’я, і про це теж можна надзвичайно багато розповідати. Однак вони мають бути лише доповненням до продуктів, що містять повноцінні білки. Самі по собі вони аж ніяк не задовольняють потреб організму навіть у вітамінах (за винятком хіба що фолієвої кислоти, вітаміну С).
За даними ВООЗ, половина населення Землі потерпає саме від хронічної білкової недостатності, ще більша кількість (це стосується й населення України) страждає від порушення амінокислотного балансу. Вуглеводно-жирове харчування, таке знайоме і “близьке” українцям, споживання великої кількості зернових продуктів не призводить до білкового дефіциту (чим і рятуємося), однак воно спричинює помітний амінокислотний дисбаланс, а як наслідок – ожиріння, захворювання суглобів, подагру, сечокам’яну хворобу.