ЧИ БЕЗПЕЧНІ ГОРМОНАЛЬНІ КОНТРАЦЕПТИВИ?

0
237

Найефективнішим і безпечним методом сучасної контрацепції є гормональні препарати: таблетки, ін’єкції, імплантати. Всі гормональні контрацептиви діють за принципом пригнічення овуляції (виходу яйцеклітин з яєчників) та згущення цервікального слизу, чим утруднюють проникнення сперматозоїдів у матку. Грудне вигодовування запобігає вагітності таким же чином.
Низькодозовані комбіновані оральні контрацептиви (КОК) містять два гормони (естроген і прогестин), подібні за складом до природних, тобто тих, які виробляє організм жінки.
Переваги КОК:
– можна застосовувати у будь-якому віці – від підліткового до менопаузи, показані жінкам, які народжували і не народжували;
– регулюють менструальний цикл;
– фертильність (здатність завагітніти) відновлюється відразу після припинення прийому таблеток;
– знижують ризик позаматкової вагітності, кіст та раку яєчників, раку ендометрію, запалення органів малого таза, доброякісних пухлин молочних залоз.
Побічна дія:
– нудота, зазвичай у перші 3 місяці;
– кровотечі між менструаціями (перші 3 місяці), особливо якщо жінка пропускає прийом таблеток;
– слабкий головний біль;
– біль чи загрубіння молочних залоз (зникають через 3 місяці);
– збільшення маси тіла на 1-2 кг;
– аменорея (відсутність менструації);
– перепади настрою, депресія.
КОК не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Для досягнення бажаного ефекту потрібно приймати по 1 таблетці щодня, пропуск 1 і більше таблеток збільшує ризик завагітніти.
КОК не рекомендується:
– жінкам після 35 років, які багато курять;
– якщо артеріальний тиск 140/90 мм рт.ст. і вищий;
– у період грудного вигодовування;
– у разі інфаркту, хвороб серця, пов’язаних із закупоренням артерій, інсульту, тромбозу, діабету, який триває більш як 20 років;
– у разі раку молочної залози;
– у разі захворювань печінки в активній формі та хвороб жовчного міхура;
– разом з протисудомними препаратами.
Чи спричиняє прийом КОК народження дітей з фізичними вадами?
Існують переконливі докази, що у дитини, зачатої після того, як жінка припинила приймати КОК, не буде жодних фізичних недоліків, спричинених їх вживанням. Навіть якщо вагітна випадково прийняла кілька таблеток, це не буде причиною народження дитини з фізичними вадами і не спричинить аборт.
Чи можуть КОК спричинити безпліддя?
Ні. Жінки, які могли завагітніти до початку вживання протизаплідних таблеток, зможуть це зробити і після припинення їх вживання. У деяких випадках після використання комбінованих оральних контрацептивів має минути кілька місяців, перш ніж у жінки відновляться менструації.
Чи може жінка вживати КОК протягом усього репродуктивного життя?
Так. Обмеження щодо мінімального та максимального віку відсутні. КОК можуть бути ефективним методом планування сім’ї для більшості жінок.
Любов ЯНЕНКО,
лікар-гінеколог

 Сторінку підготувала Соломія МАМАН