Повністю позбутися целюліту і запобігти його розвитку не можна

0
56
A66

«Апельсинова шкірка», «галіфе», «подушечки» — так називають це несимпатичне явище. Целюліт — своєрідна особливість шкіри, зумовлена ослабленням її тонусу, застійними явищами в циркуляції крові та лімфи і нерівномірним відкладенням підшкірного жиру та вмістом води в підшкірній жировій клітковині. Це виключно жіноча прикрість. Особлива будова шкіри та її підвищена розтягуваність, створені природою для виношування дитини, роблять жіночу шкіру вразливою.

Мама — доньці

Щодо визначення целюліту думки розходяться. Деякі фізіологи зараховують целюліт до вторинних статевих ознак. Деякі косметологи називають целюліт захворюванням. Більшість лікарів вважає, що целюліт — це суто косметична вада, із якою зовсім не обов’язково боротися.

Розвиткові целюліту сприяє спадкова схильність, вікові зміни, гормональний дисбаланс, знижена функція щитовидної залози, порушення роботи підшлункової залози, порушення кровообігу в жировій тканині, порушення обміну речовин і водно-сольового обміну, надлишок ваги, гіподинамія, погана екологія, забруднення навколишнього середовища, неправильне харчування, часті стреси.

Передається целюліт по жіночій лінії — від матері до дочки. Уважно подивившись на маму, бабусю та інших родичок по жіночій лінії, дівчина може скласти прогноз щодо целюліту собі самій.

Жінки з надлишковою вагою частіше схильні до целюліту, і з віком він помітніший, ніж у худих. Проте це не загальне правило — далеко не завжди целюліт сусідить із повнотою: у струнких жінок, навіть у худих і в спортивних, теж інколи буває целюліт. А деякі товстушки, навпаки, можуть похвалитися пружною та гладенькою шкірою.

Є ще один серйозний чинник, який сприяє розвиткові целюліту, — гра з вагою: схуднула- потовстішала. На жаль, цього чинника багато хто не враховує і, ганяючи вагу туди-сюди, ухитряється спадково благополучний маленький целюлітик перетворити на потворний целюлітище.

Повністю позбутися целюліту і запобігти його розвитку не можна. Цей віковий процес необоротний. Однак зупинити його посилення і згладити целюлітні нерівності шкіри можна.

Смажена картопля — друг, салат — ворог

Перший і головний засіб — здорова їжа. Друзі целюліту — смажені страви, жирне м’ясо, птиця зі шкірою, шинки-ковбаси, копченості, соління, маринади, рафіновані вуглеводи, здобна випічка, торти з кремом. Якщо у вас спадкова схильність до целюліту, від цих продуктів і страв краще відмовитися зовсім. Уникайте також замінників їжі чи їжі зі «штучними» добавками — барвниками, ароматизаторами й імітаторами смаку. Коли готуєте птицю, знімайте з неї шкіру. Обмежте вживання жирномолочних продуктів. Розвиткові целюліту перешкоджають сирі овочі (особливо салат і капуста), городня зелень, бобові, фрукти, зерновий хліб, каша на воді, риба, морепродукти, рослинні олії.

Обмежте вживання міцних алкогольних напоїв і кави, а також газованих напоїв на кшталт коли, спрайту й фанти. Пийте більше води! Вода — найпростіший засіб очищення організму від шлаків. Рекомендуються сухі вина (особливо червоні та рожеві) потроху. Добрі та корисні свіжі фруктові й овочеві соки або трав’яні чаї (їх можна підсолодити ложечкою меду). Морквяні, бурякові, огіркові, яблучні, капустяні, апельсиновий соки і сік селери активно використовують при лікуванні целюліту.

Уникайте куріння! По-перше, нікотин руйнує вітамін С, від якого залежить стан шкіри і сполучних тканин. По-друге, організм отруюється шкідливими речовинами, дія яких істотно відбивається на стані шкіри і слизових оболонок. По-третє, нікотин перешкоджає правильному кровообігу, а це погіршує обмін речовин на клітинному рівні.

Намагайтеся не носити тісного одягу і взуття на надто високому каблуці — це порушує периферичний кровообіг. Дуже шкідливо довго перебувати в одній і тій самій позі, особливо стоячи. Якщо у вас робота нерухома, постарайтеся хоча б змінювати положення ніг і зробити непомітно одну-три вправи. Поліпшити циркуляцію крові та лімфи дозволяють спеціальні легкі вправи для ніг. Якщо ви використовуєте при цьому крем або гель для поліпшення лімфо- і кровообігу, пам’ятайте, що їх треба накладати на ноги знизу вгору.

Гіподинамія — теж непоганий друг целюліту: чим більше ви сидите не рухаючись, тим швидше розвивається целюліт. Насамперед целюліт з’являється там, де порушена циркуляція крові та лімфи через бездіяльність м’язів. У м’язах, що інтенсивно працюють, кров і лімфа не застоюються. Тому дуже важливо знайти час для щоденних фізичних вправ, причому виконувати їх регулярно. Щоденний контрастний душ допомагає поліпшити кровообіг. Під час душу розтирайте тіло щіткою, жорсткою рукавицею або губкою. Якщо ви не можете прийняти душ, розтирайте сухе тіло — тією самою щіткою чи губкою. Це теж позитивно впливає на кровотік. За відсутності протипоказань корисно відвідувати сауну або лазню.

Целюліт завжди посилюється стресами. Чим більше нервуєте — тим краще для целюліту. Засвоївши мистецтво релаксації, ви поставите бар’єр на шляху розвитку целюліту.

Лікування плюс вправи

Найефективніша комплексна антицелюлітна програма: гімнастичний антицелюлітний комплекс з антицелюлітними кремами плюс дієта, плюс харчові добавки. Нині у продажу чимало антицелюлітних препаратів для внутрішнього (таблетки, капсули, чаї) і зовнішнього (мило, гелі, креми, скраби, пілінги, грязі) застосування. Всі ці препарати діють ефективно на тлі правильного харчування та гімнастичних вправ.

Основний антицелюлітний компонент, який використовується сьогодні, — це бурі морські водорості (ламінарія та фукус). Вони входять до засобів і внутрішнього, і зовнішнього застосування. У косметичних засобах проти целюліту використовують також екстракти плюща і гінкго білоба. Скраби і пілінги, видаляючи відмерлі клітини, сприяють насиченню тканин киснем, внаслідок чого підвищується тонус, слабшають застійні явища. Антицелюлітні креми полегшують відведення рідини з жирових тканин через лімфосистему, підвищують тонус шкіри. Ці креми та грязі часто використовують за методикою холодного й гарячого обгортання: на тіло накладається препарат, рівномірно розподіляється по проблемних ділянках, після чого тіло обгортають спеціальною плівкою на 1—1,5 години.

При лікуванні целюліту використовуються різноманітні масажі, які допомагають послабити застійні явища і забезпечують лімфодренаж (прокачування лімфосистеми): мануальний масаж і апаратні масажі — пневмомасаж та вакуумний масаж. Сильніший вплив забезпечують мікрострумова стимуляція і електроміостимуляція, при якій м’язи, інтенсивно скорочуючись під дією струму, залучають до обмінних процесів клітини сусідніх тканин. Електроміостимуляція спалює жир і розбиває целюлітні горбики.

При лікуванні целюліту ще використовується методика ліполізу: електроліполіз, ліполіполіз або целюлоліполіз. Це різні назви однієї й тієї самої процедури з використанням електродів (наліпних чи у вигляді голок), якими пускають змінний струм і які змушують іони рухатися клітиною. Внаслідок цих рухів жир стає текучим. Під час ліполізу відбувається інтенсивне спустошення жирових клітин зі зменшенням їх обсягу та загальної жирової маси.

Нині стає популярним ультразвуковий метод лікування целюліту. Ультразвук м’яко дробить жир, не торкаючись клітини.

Найкрутіший метод ліквідації целюліту — ліпосакція (ліпоаспірація). Це вже серйозна хірургічна операція, проведена під наркозом. Відбувається вона так: у підшкірну жирову клітковину вводяться спеціальні порожнисті голки, вона руйнується й далі через голки відсмоктується. Зараз з’явилися нові апарати для ліпоаспірації, із двома голками. Одна голка проводить струм, який плавить жир, друга його відсмоктує. Загоєння після цієї операції проходить досить-таки довго й болісно, але результат радикальний — жирові відкладення зникають назавжди.

Підіб’ємо підсумки: целюліт не можна вилікувати повністю, але перемогти його можна. Правильне харчування, гімнастика, відмова від поганих звичок — це все потрібно не лише для боротьби з целюлітом, а й взагалі для здорового довгого життя. Харчові добавки, косметичні засоби й масажі — теж хороші речі. Що ж до апаратної та хірургічної корекції целюліту, то тут треба подумати, перш ніж зважитися: чи справді у вас настільки кепські справи, щоб іти на такі радикальні заходи?