На ці негаразди і мають вказати дитячі ортопеди

0
39

Багато батьків не вважають цю недугу в дітей серйозною патологією. Мовляв, з віком усе виправиться. Тим часом деформована стопа «тягне» за собою проблеми всього опорно-рухового апарату, від поганого живлення потерпає мозок і навіть зміщуються внутрішні органи. На ці негаразди і мають вказати дитячі ортопеди.

Уперше слід відвідати лікаря, коли маляті виповниться місяць, потім — у шість місяців та в рік. Опісля дитина має проходити огляд щонайменше раз на рік. Під час медоглядів побачити плоскостопість повинен і хірург.

Проте, коли зі ступнями неблагополучно, батьки й самі можуть це помітити. Треба знати, що до шестирічного віку стопа дитини повністю формується так, що утворюється звід, — така форма потрібна для амортизаційної функції під час ходьби. Однак у випадку плоско-стопості м’язи слабшають, звід відсутній, а кістки немов розповзаються.

Щоб виявити плоскостопість, достатньо подивитися на відбиток мокрої ноги. Це поширений спосіб, доступний усім. Якщо будова стопи правильна, відбиток у найвужчому місці має становити не більш як третину її ширини. Можна перевірити й так: стопу змастити жирним кремом та залишити відбиток на папері. Якщо вузька частина стопи займає половину чи більше уявної лінії, проведеної впоперек відбитка, можна говорити про наявність плоскостопості. Якщо запідозрили її у дитини, обов’язково відвідайте дитячого ортопеда. Для діагностики проводять рентгенографію стопи у двох проекціях, вимірюють зовнішні параметри з визначенням поздовжнього і поперечного індексів зводу.

Огляньте взуття дитини — при плоскостопості насамперед зношується внутрішня поверхня підошви. Ознаками патології може бути «розповзання» пальців, відхилення великого пальця вбік. Дитина при цьому може скаржитися на біль у нижній частині ніг, швидку втомлюваність.

Чи легко позбутися плоскостопості? Лікування тривале, але якщо регулярне, то дає результат. Тактику визначають залежно від виду та ступеня плоскостопості. На початковій стадії достатньо ортопедичних устілок, масажу, лікувальної фізкультури, а задавнена недуга нерідко потребує оперативного втручання. Проте легше таки не допустити патології, ніж лікувати її.

Зокрема, нехай дитина починає ходити лише тоді, коли може стояти самостійно. Ранній початок ходіння може призвести до порушення розвитку суглобів, бо вони ще не в змозі витримувати вагу малюка. Дозволяйте ходити босоніж по ребристій поверхні — тоді стопа рефлективно «підтягується», формується звід. Для цього можна придбати ортопедичний килимок чи зробити його самостійно — з ґудзиків, каштанів чи овальних камінців. Улітку хай дитина якомога частіше ходить босоніж по піску, траві, морському березі. Корисно катати ніжками м’ячик, збирати пальчиками дрібні предмети з підлоги (ґудзики, квасолю, олівці, палички для лічби).

Категорично заборонено доношувати черевички старших братів та сестер, які можуть бути стоптаними й деформувати стопу. Адже основна функція взуття — допомога у формуванні стопи. Коли взуванка розношена, вона не виконує її. Високоякісне дитяче взуття має добре утримувати стопу та бути з високим закаблуком — тоді нога не «завалюватиметься».

Олег ЛОСКУТОВ,
ортопед-травматолог