Головна загроза полягає не в самій недузі, а в ускладненнях, до яких вона призводить

0
171

Вам поставлено діагноз «фібриляція передсердь» (т. зв. «миготлива аритмія»). Це означає, що ваше серце б’ється не так, як звичайно — ритмічно, — а нерегулярно, безладно. Сама по собі ФП не становить небезпеки для життя. Інколи навіть перебіг цілком безсимптомний. Але все одно лікувати її треба неодмінно! Бо ж головна загроза полягає не в самій недузі, а в ускладненнях, до яких вона призводить.

При фібриляції передсердь порушується механізм утворення електричних імпульсів, які контролюють скорочення серця. В результаті робота його камер стає неузгодженою. Кров не надходить у нижні камери в достатньому об’ємі й застоюється у верхніх. Там вона може зсідатись, утворюючи тромби. Переміщуючись із серця по кровоносних судинах, такий згусток здатний досягнути головного мозку, закупорити одну з артерій і заблокувати приплив крові до відповідної ділянки мозку. Не отримуючи кисню і поживних речовин, тканини в цій ділянці починають відмирати. Це і є ішемічний інсульт. Наслідки його дуже сумні: з 10 пацієнтів, котрі перенесли такий удар, двоє помирають у перші 28 діб, троє — протягом року, один зазнає повторного інсульту не пізніше, ніж за рік, і четверо потребуватимуть постійного догляду. Загалом же 49 відсотків не зможуть без сторонньої допомоги дотримуватись елементарної гігієни, 33 відсотки не годні самостійно приймати їжу і 18 відсотків будуть неспроможні ходити.

У зв’язку з підвищеним ризиком інсульту пацієнтам із фібриляцією передсердь неодмінно призначають препарати, котрі запобігають утворенню тромбів. Ці ліки звуться антикоагулянтами.

Упродовж останніх 60 років найширше застосовуваним антикоагулянтом був варфарин. Це ефективний препарат, однак його приймання супроводиться деякими незручностями. Головна — необхідність постійного контролю МНВ (міжнародного нормованого відношення) — показника зсідальної системи крові. Ацетилсаліцилова кислота не може замінити варфарин, будучи препаратом з іншої групи з іншим механізмом дії, і не забезпечує достатнього захисту від інсульту. Тож відмовлятись від перевіреного шістьма десятиліттями засобу поки що не варто. Дозування варфарину постійно коригується лікарем залежно від значень МНВ в аналізі крові. Річ у тому, що коли відповідне значення опускається нижче 2,0, це означає: кров стала занадто «густа» і у передсердях можуть утворюватись тромби, тобто ліки неефективні. Коли ж значення МНВ перевищує 3,0 — це означає, що кров занадто «рідка» і можуть виникати кровотечі, в тому числі від звичайних повсякденних занять, фізичної активності, навіть гігієнічних процедур. Для більшості пацієнтів утримання МНВ у цільовому діапазоні — справжнє випробування. Саме тому нині в усьому світі замість варфарину почали застосовувати НОАК (нові оральні антикоагулянти), такі, як, наприклад, дабігатран. Вони приймаються у фіксованій дозі й не потребують постійного контролю МНВ.

У кожному конкретному випадку лікування має бути підібране індивідуально з урахуванням віку, стану здоров’я, супутніх захворювань, а також сучасних медичних рекомендацій. Не припиняйте прийом призначених препаратів, навіть якщо добре почуваєтесь. У разі виникнення будь-яких запитань проконсультуйтеся з лікарем.

Слід пам’ятати, що лікарські засоби для профілактики (на відміну від лікувальних препаратів) не справляють помітного ефекту, який можна відчути зараз же. Їх завдання — відвернути проблеми, які може спричинити ваше захворювання в довготерміновій перспективі.

Якщо раптом припинити використовувати машинне масло, автомобіль ще якийсь час їздитиме. Але хіба можна сказати, що машинне мастило некорисне? Адже врешті-решт без нього вийде з ладу двигун.

Точнісінько так препарати, призначені з профілактичною метою, дбають про «двигуни» вашого власного організму — серце та мозок. Нехтуючи профілактикою, ви нехтуєте своїми здоров’ям, добробутом, а можливо, і життям.

Основні ознаки інсульту:

усмішка після нього несиметрична, крива;

якщо підняти одночасно догори обидві руки, обидві ноги — одна з кінцівок підніматиметься повільніше й нижче;

після інсульту дикція порушується, мовлення загальмоване або дивно звучить.

Якщо вас непокоїть хоча б один із вищеописаних симптомів, час телефонувати у «швидку допомогу» — 103. Розкажіть диспетчерові, які ознаки інсульту виявлено, тоді бригада приїде швидше.

(За матеріалами, наданими ННЦ «Інститут кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска»)