Нестача ж йоду призводить до гіпотиреозу

0
199

Давно відомо, що йод — необхідний елемент для людського організму. Особливо небезпечна його нестача для вагітних. Адже без йоду не можливий нормальний розвиток майбутньої дитини — і фізичний, і розумовий.

Цей елемент входить до складу гормонів щитоподібної залози — тироксину, трийодотироніну, тиреокальцитоніну — і бере участь чи не в усіх процесах, котрі відбуваються в організмі. Отримати йод, особливо в першому триместрі вагітності, плід може лише від матері, адже спочатку його власна «щитовидка» ще не розвинена. Та й потім, коли вона вже «стає до праці», а це буває не раніше 15-го тижня, мамині гормони все ще потрібні. Тому вагітна жінка повинна подбати, щоб цього мінералу стачило на двох. А то й на трьох — таке цілком можливо.

На жаль, у більшості майбутніх мам наявний дефіцит йоду, оскільки в наших воді та ґрунті цього елемента дуже мало, а морської риби та морепродуктів, насамперед ламінарії («морська капуста») ми споживаємо недостатньо. Тим часом, це — основні джерела йоду в їжі. До того ж потреба в ньому під час вагітності, як сказано, зростає.

Найліпше дізнатися про йододефіцит іще на етапі планування вагітності й почати поповнювати його заздалегідь. Утім, і після зачаття зробити це непізно. Достатня кількість йоду в організмі сприяє:

— нормальному перебігу вагітності й пологів, а також належній кількості та якості грудного молока;

— правильному формуванню нервової системи плода і високого інтелекту;

— розвитку міцного скелета в дитини.

Нестача ж йоду призводить до гіпотиреозу — браку гормонів щитоподібної залози у мами та плода, що може спричинити завмирання вагітності, викидень, токсикоз, порушення пологової діяльності, вроджені вади розумового розвитку малюка.

При суттєвій нестачі йоду в жінки може з’явитись ендемічне воло (зоб), себто «щитовидка» збільшиться в розмірі. Але часто жодної явної ознаки йододефіциту не спостерігається, і це особливо небезпечно. Тому жінкам у період вагітності треба з підвищеною увагою стежити за своїм самопочуттям. Непрямими симптомами нестачі необхідного елемента можуть бути дратівливість, погіршення пам’яті й уваги, занепад сил, головний біль, низький тиск, часті застуди, надмірне набирання ваги при помірному апетиті, набряки, озноб, нудота, сухість шкіри, ламкість волосся. За таких ознак ліпше не зволікати з візитом до ендокринолога — адже якщо вчасно ліквідувати йододефіцит, то і з дитиною, і з мамою все буде гаразд. Щоб дізнатись, як працює щитоподібна залоза, треба здати аналізи на гормони і пройти ультразвукове дослідження.

Добова норма йоду для вагітних — 200-250 мкг. Підтримувати нормальний фізіологічний рівень його можна, споживаючи відповідну їжу. Це передусім, як уже сказано, морська риба і морепродукти, які мають бути на столі кожної жінки не рідше двох разів на тиждень, а також курячі яйця та молочні продукти. Простий і доступний варіант — йодована сіль (5-6 г такої солі на день містять добову норму йоду). Проте слід пам’ятати, що цей елемент випаровується при кип’ятінні, тому йодовану сіль треба додавати у вже готову страву. Альтернатива солі — яблучні зернятка, які також містять дуже багато йоду.

Певна річ, простіше приймати йод у вигляді препаратів або ж у складі полівітамінних комплексів. Однак тут слід сказати про ризик передозування. Адже надмірна кількість цього елемента чи не небезпечніша, ніж його нестача. При регулярному вживанні йоду в дозі, яка у 2,5 разу й більше перевищує норму, виникає ризик тиреотоксикозу — надмірного вироблення гормонів щитоподібної залози, що також загрожує здоров’ю мами і дитини. Тож дуже важливо враховувати, яка його кількість надходить в організм у цілому: з полівітамінних комплексів, спеціальних препаратів, із їжі. У будь-якому разі необхідна консультація лікаря. Про всяк випадок варто пам’ятати основні протипоказання у застосуванні препаратів йоду в період вагітності: гіпертиреоз (підвищення функції щитоподібної залози); порушення функцій печінки; захворювання нирок; алергія на препарати йоду.