Не можна купувати окуляри на власний розсуд, не порадившись із фахівцем

0
38
Хоча не кожен із нас, на превеликий жаль, дбає як слід про своє здоров’я, проте всі добре знають прописну істину: хворобі ліпше запобігти, аніж потім лікувати. Чомусь багато хто звик вважати: якщо будь-які симптоми, на їхній погляд, відсутні, то й до лікаря зайвий раз не варто звертатись. Мовляв, це така морока! У поліклініці постійно черги, а потім усілякі рекомендації, рецепти, аптеки, очікування результату…

А якщо симптом відсутній? А якщо це дитина, котра не скаже, що погано бачить? Коли ж саме в такому разі слід іти до лікаря на пораду і по допомогу?

— Огляд очей і перевірку зору необхідно робити ще немовляті (у перший місяць після народження), — розповідає завідувач дитячого відділення Центру мікрохірургії ока, головний дитячий офтальмолог Управління охорони здоров’я м. Києва Олена Петрівна ЛЄПІХОВА. — Але слід зазначити, що у дітей зір досить низький, приблизно 10-20 відсотків від зору дорослої людини. І якщо у новонародженого є фізіологічна далекозорість, то у п’ятирічному віці батьки обов’язково повинні перевірити очі дитини, враховуючи той факт, що 25 відсотків неповнолітніх в Україні мають недуги цього органа. Якщо ж у дитини віком 5-7 років далекозорість невеликого ступеня, то окуляри поки що не потрібні, лише пильне стеження, щоб вада не розвивалася далі. А коли з часом батьки помітили порушення, тоді необхідно звернутись до офтальмолога. Він об’єктивно визначить, яка саме проблема у дитини. При виявленні відхилення потрібно буде робити корегування окулярами. Якщо в дитини далекозорість, їй призначаються плюсові окуляри зі збиральними лінзочками. При короткозорості — мінусові або окуляри з розсіювальними скельцями.

О. Лєпіхова зауважила, що при їх купівлі слід звернути увагу на матеріал, з якого виготовлено окуляри. Вони можуть бути не тільки зі скла, а й із пластику, який не дряпається, у разі коли його зроблено за новітніми технологіями. Перевірити якість такого матеріалу можна тільки у спеціалізованих магазинах.

Є досить багато фотохромних окулярів, які змінюють інтенсивність свого забарвлення. Тобто у звичайному приміщенні, при кімнатному освітленні, вони дають лише 5% затемнення. Якщо ж вийти в них на вулицю, стануть абсолютно темними — коричневого або чорного кольору. На яскравому світлі досягають 80-85% затемнення. Такі окуляри дуже зручні для людей з короткозорістю.

Є окуляри з антиполисковим покриттям, застосовуються для роботи на комп’ютері. Вони зменшують навантаження випромінювання монітора на очі, а також дещо притлумлюють яскравість кольорів. У цих окулярах використовується звичайне скло, але воно має спеціальне напилення, яке трохи затьмарює зображення, захищаючи таким чином очі від перевтоми та напруження.

— Якщо ж окуляри підібрано неправильно, вони не тільки не допоможуть, а навіть зашкодять, — звернула увагу офтальмолог. — Тому потрібно обов’язково дослухатись порад спеціалістів. Лише вони можуть визначити, які окуляри потрібні людині, виміряти відстань між центрами зіниць. Визначення міжцентрової відстані обов’язкове в усіх випадках виписування окулярів…

Насамкінець Олена Петрівна ще раз наголосила: в жодному разі не можна купувати окуляри на власний розсуд, не порадившись із фахівцем. Потрібно робити це тільки у спеціалізованих місцях продажу, які мають усю дозвільну документацію. Нині великий вибір окулярів — модних і стильних, і для дітей, і для дорослих, дорогих і доступніших за ціною. Треба тільки захотіти подбати про своє здоров’я!

Микола ЮРЧИШИН